REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się różni kara aresztu od kary ograniczenie wolności?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Czym się różni kara aresztu od kary ograniczenie wolności?
Czym się różni kara aresztu od kary ograniczenie wolności?

REKLAMA

REKLAMA

W społeczeństwie bardzo często używa się zamiennie pojęcia aresztu i ograniczenia wolności. Wiele osób myśli, że areszt i ograniczenie wolności to jest to samo, co jest oczywiście błędnym przekonaniem. Główna różnica polega na tym, że tylko areszt prowadzi do odosobnienia sprawcy.

Słysząc o ograniczeniu wolności w świadomości pojawia się obraz osoby zamkniętej za kratami aresztu śledczego czy więzienia. Oznacza to, że mówiąc o ograniczeniu wolności niektórzy ludzie myślą o pozbawieniu wolności lub o areszcie. Tymczasem kara ograniczenia wolności wcale nie oznacza odizolowania osoby od społeczeństwa poprzez pobyt w areszcie, zakładzie karnym.

REKLAMA

Kara ograniczenia wolności z Kodeksu wykroczeń i Kodeksu Karnego

Na samym początku należy zaznaczyć, że ograniczenie wolności jest karą wymierzaną przez sąd w trakcie skazania za przestępstwo lub wykroczenie. Kara ograniczenia wolności wymierzona za popełnienie przestępstwa różni się od tej wymierzonej za wykroczenie.

Zobacz również: Wykroczenia

REKLAMA

Kluczowa jest umiejętność rozróżnienia pojęć i wykroczenia przestępstwa – te pojęcia są również ze sobą bardzo często mylone. Wykroczenie to czyn zabroniony zagrożony karą aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 zł lub nagany. Odpowiedzialność karną za wykroczenia określa Kodeks wykroczeń (k.w.).

Art. 119.§ 1 k.w.:  Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestępstwem natomiast może być występek lub zbrodnia. Występek to czyn zabroniony zagrożony karą powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5 000 złotych, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc. Natomiast zbrodnia jest zagrożona karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą. Odpowiedzialność karną za popełnienie przestępstwa reguluje Kodeks karny (k.k.).

Art. 278. § 1 k.k.:  Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. – Występek;                                                                               Art. 148 § 1 k.k.: Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności. – Zbrodnia.

Sąd skazując za popełnienie wykroczenia na karę ograniczenia wolności, może wymierzyć ją tylko w rozmiarze 1 miesiąca. Skazany w tym czasie:

  • nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu;
  • jest obowiązany do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne;
  • ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary;
  • może zostać zobowiązany do naprawienia w całości albo w części szkody wyrządzonej wykroczeniem;
  • może zostać zobowiązany do przeproszenia pokrzywdzonego.

REKLAMA

Obowiązek wykonywania nieodpłatnej pracy polega na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej w wymiarze od 20 do 40 godzin.

Jeżeli skazany jest gdzieś zatrudniony to sąd, zamiast obowiązku wykonywania nieodpłatnej pracy, może orzec potrącenie wynagrodzenia w wymiarze od 10 % do 25 % na rzecz Skarbu Państwa lub na wskazany cel.

Kara ograniczenia wolności wymierzana za popełnienie przestępstwa może zostać wymierzona w wymiarze od 1 miesiąca do maksymalnie 2 lat – bez żadnych wyjątków. Skazany ma w tym czasie takie same obowiązki jak w przypadku skazania za wykroczenie z tym, że obowiązek wykonywania nieodpłatnej pracy i potrącenie wynagrodzenia sąd może orzec jednocześnie obok siebie.

Do obowiązków, które może orzec sąd w stosunku do skazanego na karę ograniczenia wolności należy doliczyć także te wymienione w art. 72 § 1 pkt 2-7a.

Jak widać kara ograniczenia wolności w żadnym razie nie oznacza odizolowania sprawcy.

Areszt

Areszt jest jedną z kar wymierzanych za popełnienie wykroczenia. Może zostać wymierzony w wymiarze od 5 dni do 30 dni. Wykonanie kary aresztu polega na odosobnieniu skazanego. Kara aresztu jest nazywana odpowiednikiem kary pozbawienia wolności z kodeksu karnego.

Wykonanie kary aresztu reguluje m.in. Kodeks karny wykonawczy.

Należy zaznaczyć, że areszt nie jest tym samy co tymczasowe aresztowanie stosowane w postępowaniu karnym, które bywa potocznie nazywane aresztem.

Kary aresztu nie wymierza się jeżeli warunki osobiste sprawcy uniemożliwiają odbycie tej kary. Można przez to rozumieć nie tylko warunki zdrowotne sprawcy ale także m.in. jego sytuację rodzinną, konieczność opieki nad inną osobą itd.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 1094 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czujnik czadu i czujnik dymu. Gdzie zamontować w mieszkaniu? Będzie obowiązek montażu czujek?

Tlenek węgla (CO) zwany potocznie czadem to silnie trujący gaz, który w każdym sezonie grzewczym zabija wiele osób. Jest bezbarwny i bezwonny, a na dodatek łatwo się miesza z powietrzem (jest od niego nieco lżejszy) i dlatego jest nazywany cichym zabójcą. Przedstawiamy szereg zaleceń Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, których wdrożenie zabezpieczy nas przez zatruciem tym gazem a nawet śmiercią. Jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń jest czujnik czadu. Warto wiedzieć, gdzie i jak go najlepiej zamontować. Jednocześnie Państwowa Straż Pożarna złożyła w MSWiA propozycję zmian w przepisach, by montaż czujek dymu i czadu w mieszkaniach był obowiązkowy. Bo oprócz czujek czadu są też czujki dymu, które najszybciej mogą ostrzec przed pożarem.

Ważne! Już można składać wnioski o nowe świadczenie. Komu przysługuje, co zawiera wniosek, wysokość świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie interwencyjne. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski można składać przez Internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

Ministerstwo Rodziny o KDR. Liczba dzieci. Śmierć. Alimenty. Ulgi. Małżeństwo. Konkubinat [Przykłady]

Ministerstwo Rodziny odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Ministerstwo odnosi się do coraz popularniejszego sytemu ulg związanych z tą kartą. I wskazuje, że zniżki na kartę mogą przyznawać instytucje prywatne i publiczne (o zniżkach na końcu prezentowanego artykułu).

Zamiast 500 plus na psa i kota będzie PESEL i obowiązkowa rejestracja. Zapłacą właściciele. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?

REKLAMA

Nowy dodatek do wynagrodzenia: 2 tys. złotych dla określonej grupy pracowników. Ustawa już obowiązuje

Mowa o jednorazowym dodatku do wynagrodzenia w wysokości 2 tys. zł dla pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r. Specustawa powodziowa wprowadzająca powyższy dodatek, weszła w życie w minioną sobotę (tj. 5 października br.). 

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml?

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml? Resort rolnictwa czeka na opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia do poniedziałku, 7 października.

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

REKLAMA

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

REKLAMA