REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe w 2024 roku. Jak zmienić miejsce głosowania?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku
Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

Głosowanie poza miejscem zameldowania - zmiany w 2024 roku

W czwartek w Sejmie poseł Bartosz Zawieja (KO) pytał Ministra Cyfryzacji o przygotowania Centralnego Rejestru Wyborców do obsługi wyborów samorządowych. Zwracał uwagę na problemy, które mogą mieć wyborcy chcący głosować w wyborach samorządowych poza miejscem swojego zameldowania.

"W przypadku wyborów parlamentarnych wystarczyło w prostej usłudze elektronicznej zmienić miejsce głosowań i z automatu wyborca był przypisany do danego obwodu. Zgodnie z Kodeksem wyborczym w wyborach samorządowych nie można tak prosto zmienić miejsca w którym wyborca chce głosować" - podkreślił poseł. "Wyborca będzie musiał zmienić stały obwód do głosowania" - wyjaśnił. Jak podkreślił, "do takiej zmiany potrzebny jest wniosek wyborcy złożony w gminie, w której wyborca chce głosować, a gmina musi przeprowadzić specjalnie postępowanie, które przeprowadza weryfikację takiego wniosku".
Zawieja zwrócił uwagę, że internetowa usługa pozwala przesłać odpowiedni wniosek do gminy, jednakże - jak mówił - "wniosek ten nie trafia z automatu do Centralnego Rejestru Wyborców (CRW), tylko do wewnętrznych zasobów gminy". "W takim przypadku gmina musi wydać stosowną decyzję, co z punktu widzenia całego procesu dubluje czas i wymaga dużo zachodu" - dodał. Poseł podkreślił, że "największe miasta zgłaszają, że taki sposób (...) sparaliżuje funkcjonowanie miast na prawach powiatu, tuż przed wyborami praktycznie uniemożliwiając przeprowadzenie całej tej procedury" - powiedział Zawieja, pytając czy można coś z tym tematem zrobić.

Na pytanie odpowiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. "Ten problem, to wyzwanie, które zarysował poseł Zawieja, zostało rozwiązane" - oświadczył. "Wczoraj wdrożono zmodyfikowaną usługę wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania wyborców" - dodał Gramatyka.

Jak wyjaśnił, "dzisiaj ta usługa działa w następujący sposób - po pierwsze jest zintegrowana z Centralnym Rejestrem Wyborców, po drugie wniosek przychodzi do gminy zarówno w aplikacji, która obsługuje CRW, jak i poprzez skrzynkę e-PUAP gminy".

"Urzędnik ma ułatwione wykonanie swojego zadania, podjęcie decyzji, dlatego że został przez nas wyposażony w dwa wzory decyzji, które może podjąć - decyzji pozytywnej i decyzji negatywnej. Oczywiście oba te wzory są edytowalne. Urzędnik podpisuje swoją decyzję podpisem kwalifikowanym i przesyła ją na e-PUAP, tym razem decyzja dociera na e-PUAP wyborcy, a reszta dzieje się automatycznie" - powiedział Gramatyka.

Wiceminister przekazał też, że 23 i 27 lutego odbędą się webinary, na których będą szkoleni urzędnicy. Dodał, że 26 lutego planowane jest także posiedzenie zespołu ds. społeczeństwa informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. "Będziemy tam pogłębiać tę dyskusję, w której udział też wezmą przedstawiciele ministra spraw wewnętrznych i administracji" - podkreślił Gramatyka. (PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ ann/

REKLAMA

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych?

Istnieje możliwość zagłosowania w najbliższych wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 r. w gminie, w której się faktycznie przebywa, a nie w tej, w której dana osoba ma zameldowanie na pobyt stały i mieszka na stałe. 
Wniosek o zmianę miejsca głosowania w wyborach samorządowych można złożyć przez internet na stronie gov.pl, w aplikacji mObywatel albo na stronie www.mobywatel.gov.pl albo osobiście w urzędzie gminy.

Kto może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w wyborach samorządowych

Taki wniosek może złożyć każdy, kto spełnia wszystkie poniższe warunki:
1) będzie głosować w Polsce,
2) w czasie głosowania przebywa na terenie gminy innej niż gmina właściwa ze względu na miejsce:
- zameldowania lub,
- stałego zamieszkania,
3) może głosować, czyli ma czynne prawo wyborcze. A czynne prawo wyborcze ma dana osoba, jeśli:
- ma ukończone 18 lat,
- sąd ani Trybunał Stanu nie orzekły, że pozbawiają tej osoby praw wyborczych,
- osoba ta nie jest ubezwłasnowolniona.

Wniosek przez internet

Składając wniosek przez internet trzeba mieć dane logowania do profilu zaufanego, można też zalogować się przez swoją bankowość elektroniczną, e-dowód, czy za pomocą aplikacji mObywatel. 
Po zalogowaniu trzeba w dziale Meldunek i Wybory znaleźć usługę Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW (usługa online).
Trzeba następnie wybrać opcję:
1) zmiana stałego obwodu głosowania (jeżeli jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, ale nie masz meldunku) albo 
2) dopisanie się do Centralnego Rejestru Wyborców - CRW (dotyczy osób, które nie mają obywatelstwa polskiego, ale mieszkają w Polsce i są obywatelem jednego z państw UE, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej). 

Po wybraniu 1 opcji można złożyć wniosek przez internet (oczywiście jeżeli jesteśmy zalogowani). Potem trzeba:
- kliknąć przycisk "Złóż wniosek",
- wpisać adres stałego miejsca zamieszkania,
- odznaczyć oświadczenie, że pod danym adresem mieszkamy na stałe,
- sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie,
Potwierdzenie złożenia wniosku wpłynie na skrzynkę ePUAP wnioskodawcy. 

Wniosek w gminie

Omawianą tu sprawę można załatwić (złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) także w swojej gminie.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma trzy dni na załatwienie sprawy od dnia złożenia wniosku.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze - i słusznie bo było to długo wyczekiwane świadczenie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę? Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową. Osoby z niepełnosprawnościami same podkreślają, że nie jest to zajęcia dla wszystkich i łatwe.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

REKLAMA

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA