reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Czym zajmują się komitety wyborcze

Czym zajmują się komitety wyborcze

Komitety wyborcze w imieniu partii politycznych, organizacji i wyborców wykonują czynności wyborcze, a w szczególności zgłaszają kandydatów na radnych oraz prowadzą, na zasadzie wyłączności, kampanię wyborczą na ich rzecz. Każdy nowy komitet ma obowiązek zawiadomić o swoim powstaniu właściwego komisarza wyborczego albo Państwową Komisję Wyborczą.

Komitety wyborcze wyborach samorządowych mogą być tworzone przez następujące grupy: 

  • partie polityczne i koalicje partii politycznych;
  • stowarzyszenia i organizacje społeczne;
  • wyborców.

Funkcję komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ upoważniony do reprezentowania jej na zewnątrz. Partia musi powołać pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego partii politycznej uprawnionego do występowania na rzecz i w imieniu komitetu wyborczego oraz pełnomocnika finansowego.

Organ partii politycznej, upoważniony do reprezentowania jej na zewnątrz, obowiązany jest zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu oraz o zamiarze samodzielnego zgłaszania kandydatów na radnych. Zawiadomienia mogą być dokonane w terminie od dnia ogłoszenia rozporządzenia o zarządzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów.

Partie polityczne mogą tworzyć w województwach, powiatach i gminach koalicje wyborcze w celu wspólnego zgłaszania kandydatów na radnych odpowiednich sejmików województw, rad powiatów i rad gmin. 

Czynności wyborcze w imieniu koalicji wyborczej partii politycznych wykonuje koalicyjny komitet wyborczy partii politycznych, utworzony przez organy partii politycznych upoważnione do ich reprezentowania na zewnątrz.

Na nazwę partyjnego komitetu wyborczego składają się: słowa "komitet wyborczy" oraz nazwa partii natomiast nazwa koalicyjnego komitetu wyborczego partii politycznych to: "koalicyjny komitet wyborczy" oraz nazwa koalicji wyborczej.

Zobacz: Kalendarium wyborcze

Funkcję komitetu wyborczego organizacji pełni organ upoważniony do reprezentowania jej na zewnątrz. Organ ten ma obowiązek powołania pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego organizacji uprawnionego do występowania na rzecz i w imieniu komitetu wyborczego oraz pełnomocnika finansowego.

Organ organizacji, upoważniony do reprezentowania jej na zewnątrz, obowiązany jest zawiadomić komisarza wyborczego właściwego ze względu na siedzibę organizacji o utworzeniu komitetu oraz o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych.

W przypadku gdy komitet wyborczy organizacji zamierza zgłosić kandydatów na radnych w więcej niż w jednym województwie, organ obowiązany jest zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu oraz o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych.

Zawiadomienia mogą być dokonane w terminie od dnia ogłoszenia rozporządzenia o zarządzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów.

Nazwa komitetu wyborczego organizacji to: wyrazy "komitet wyborczy" oraz nazwa organizacji.

Zobacz także: Czynne prawo wyborcze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama