reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Kto może zostać członkiem komisji wyborczej

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej

Zbliżające się wybory samorządowe są okazją do zostania członkiem komisji wyborczej, z czym wiąże się dieta w wysokości ponad 100 zł, jak również zwrot kosztów podróży i noclegów. Żeby zostać członkiem komisji wyborczej nie trzeba spełniać szczególnych warunków.

Żeby zostać członkiem komisji wyborczej nie trzeba spełniać szczególnych warunków. W skład komisji wyborczej mogą wchodzić wyborcy stale zamieszkali na obszarze działania rady.

Oznacza to, że również cudzoziemiec, nieposiadający polskiego obywatelstwa, może zostać członkiem komisji wyborczej – musi być jednak na własny wniosek wpisany do stałego rejestru wyborców w gminie.

Członek komisji nie może być kandydatem na radnego oraz być wobec kandydata: jego dzieckiem, wnukiem, rodzicem, dziadkiem, małżonkiem, bratem, siostrą, rodzeństwem przyrodnim, małżonkiem dzieci i wnuków kandydata oraz małżonkiem osoby przysposobionej przez niego. Członek komisji nie może być jednocześnie pełnomocnikiem komitetu wyborczego, mężem zaufania ani agitować na rzecz kandydatów na radnych.

Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej.

Zobacz również: Jak głosować w wyborach samorządowych

Chęć bycia członkiem komisji wyborczej należy zgłosić do komitetu wyborczego, który poprzez pełnomocnika zgłasza swojego przedstawiciela do członkostwa w komisji. Gdy pełnomocnicy zgłoszą zbyt dużą liczbę przedstawicieli, o składzie komisji decyduje publiczne losowanie, przeprowadzone przez organ właściwy do powołania tej komisji. Gdy zgłoszą za małą liczbę, ten sam organ uzupełnia jej skład.

Członkom komisji wyborczych przysługują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów, zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem wyborów i ustaleniem wyników głosowania oraz zwolnienie od pracy do 5 dni z zachowaniem uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Praca komisji wyborczej wiąże się z przeprowadzeniem głosowania w obwodzie, czuwaniem nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania, zliczeniem głosów, ustaleniem wyników, podaniem ich do publicznej wiadomości oraz przesłaniem ich do właściwej terytorialnej komisji wyborczej. 

Zobacz również serwis: Wybory samorządowe 2010

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama