reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze

Czynne prawo wyborcze to prawo, które zapewnia możliwość udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do organów samorządu terytorialnego. Czynne prawo wyborcze to tak zwane prawo wybierania.

Zgodnie z Konstytucją RP prawo głosu w wyborach samorządowych ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w ich dniu ukończył 18 lat.

Postanowienia Konstytucji mają również swój oddźwięk w ustawie z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, która stanowi, że prawo wybierania do danej rady ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady.

W związku z instytucją obywatelstwa Unii Europejskiej do ordynacji wprowadzono ograniczoną możliwość głosowania dla tych obywateli Unii, którzy nie mają obywatelstwa polskiego, ale na stałe zamieszkają w Polsce. Mogą oni wybierać wyłącznie radnych gmin i wójtów albo burmistrzów, prezydentów miast. Nie mają natomiast prawa głosować w wyborach do rad powiatów i sejmików wojewódzkich.

Zobacz również serwis: Gmina

Prawa głosu nie mają osoby:

  • pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym – są to osoby skazane wobec których sądy stosują jako dodatkowy środek karny pozbawienie praw publicznych, w tym pozbawienie czynnego prawa wyborczego;
  • pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu – przed Trybunał Stanu mogą być postawione osoby pełniące najwyższe funkcje w państwie tzn. Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, ministrowie, Prezes Narodowego Banku Polskiego, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, posłowie i senatorowie w związku z naruszeniem przez nie Konstytucji lub ustaw;
  • ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Prawa wybierania nie ma obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama