reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Odpowiedzialność za wykroczenia > Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy – kasacja RPO

Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy – kasacja RPO

Spotkanie w dzień po Wielkiejnocy naruszeniem zakazu przemieszczania się? Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kolejną kasację dotyczącą ubiegłorocznych obostrzeń.

RPO: rozporządzenia wydawane bez odpowiednich podstaw ustawowych

W związku z kasacją RPO Sąd Najwyższy wypowie się co do zasadności karania obywateli za ograniczenia wprowadzone w pierwszym okresie epidemii koronawirusa.

Rzecznik podkreśla, iż rozporządzenia były wydawane bez odpowiednich podstaw ustawowych – przy niewprowadzeniu stanu nadzwyczajnego. „Karanie na takiej podstawie jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami ograniczeń praw i wolności” – uzasadnia RPO.

Naruszenie zakazu przemieszczania się

Sprawa, którą zajął się RPO dotyczy pana Tomasza, który w dzień po Wielkiejnocy w 2020 r. w małej miejscowości spotkał się ze swoim kolegą. Pan Tomasz został zatrzymany przez Policję, ponieważ wyszedł z domu bez uzasadnienia. Tym samym naruszył on zakaz przemieszczania się w innym celu niż wyjście do pracy, w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb, na wolontariat lub do kościoła.

Sąd rejonowy w czerwcu 2020 r. uznał pana Tomasza winnego wykroczenia z art. 54 Kodeksu wykroczeń w związku z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu pandemii. Dostał za to od sądu karę nagany. Obwiniony nie złożył sprzeciwu, dlatego wyrok uprawomocnił się.

RPO wniósł o uchylenie wyroku i uniewinnienie pana Tomasza.

Zakaz wychodzenia z domu na początku pandemii

Zakaz wychodzenia z domu bez ważnych powodów został nałożony na początku pandemii. Rząd powołał się na przepisy ustawy z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jak wskazuje rzecznik, ustawa ta pozwala nakładać ograniczenia tylko na osoby chore lub podejrzane o zachorowanie, nie zaś na wszystkie. Ustawa dopuszcza również ograniczenie sposobu przemieszczania się, ale już nie jego zakazywanie.

„Dlatego nie może odpowiadać za popełnienie wykroczenia z art. 54 k.w. osoba, która naruszyła zakaz przemieszczania z rozporządzenia Rady Ministrów. Przedmiotem ochrony art. 54 k.w. jest porządek i spokój w miejscach publicznych oraz zasady zachowania się tam zawarte w przepisach wydanych z upoważnienia ustawowego. Natomiast wydając rozporządzeniem generalny zakaz przemieszczania przekroczono delegację ustawową, na której podstawie zostało ono wydane” – uzasadnia .

Zdaniem RPO art. 52 Konstytucji reguluje wolność poruszania się stanowiącą przejaw ogólnej wolności osobistej. Może ona podlegać ograniczeniom wyłącznie na podstawie ustawy. „Wprowadzony zakaz był zatem niezgodny z art. 52, art. 31 i art. 228 Konstytucji. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie” – pisze RPO.

Ponadto, w dacie orzekania przez sąd obowiązywało już rozporządzenie z 19 czerwca 2020 r. które nie przewidywało już zakazu przemieszczania się.

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spotkanie dzień po Wielkiejnocy – kasacja RPO/Fot. Shutterstock
Spotkanie dzień po Wielkiejnocy – kasacja RPO/Fot. Shutterstock

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama