reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO

Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO

Kary za złamanie ograniczeń pandemicznych są przedmiotem kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Najwyższego. Zdaniem RPO nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz korzystania z parków ustanowiony na mocy rozporządzenia.

Naruszenie zakazu pobytu w parku

Sąd Najwyższy wypowie się co do zasadności karania obywateli za ograniczenia wprowadzone w pierwszym okresie epidemii koronawirusa.

Sprawa, którą zajął się rzecznik dotyczy obywatela, który na początku kwietnia wybrał się do miejskiego parku, gdzie zatrzymał go policyjny patrol.

Obywatel został obwiniony o wykroczenie polegające na naruszenie zakazu pobytu w parku, wynikające z § 17 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Chodzi o czyn z art. 54 Kodeksu wykroczeń – wykroczenie przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych.

Pozostałymi zarzutami było nieokazanie dokumentu tożsamości (wykroczenie z art. 65 § 2 Kw) i niestosowanie się do poleceń policji by opuścił park, czym istotnie utrudniał wykonanie czynności służbowych (art. 65a Kw).

W czerwcu 2020 r. sąd rejonowy ukarał obywatela w trybie nakazowym i wymierzył mu 500 zł grzywny. Wyrok ten nie został zaskarżony i uprawomocnił się.

Wyrok nakazowy pomimo wątpliwości

Jak podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich tryb nakazowy jest przeznaczony tylko do najprostszych spraw, które nie budzą wątpliwości. Zdaniem rzecznika w sprawie tej były niebagatelne wątpliwości, dlatego powinna była trafić na rozprawę w normalnym trybie.

Rzecznik przypomina, iż rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. wydano w celu wykonania ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. „Celem przepisów rozporządzenia była ochrona zdrowia i w realizacja konstytucyjnego obowiązku zwalczania chorób zakaźnych. Przepisy te w oczywisty sposób nie stanowią w związku z tym przepisów porządkowych w rozumieniu art. 54 Kw. W przypadku tych ostatnich przedmiot ochrony stanowi bowiem porządek i spokój w miejscach publicznych, a nie ochrona zdrowia” – argumentuje RPO.

Odpowiedzialność wyłącznie administracyjna

Rzecznik dowodzi też, iż za niezastosowanie się do obowiązków przewidzianych w rozporządzeniu ustawodawca wprowadził odpowiedzialność wyłącznie administracyjną, a nie wykroczeniową. Z tego powodu wykluczone jest pociągnięcie do odpowiedzialności, na podstawie art. 54 Kw., osób, które naruszały m.in. zakaz korzystania z parków ustanowiony na mocy rozporządzenia.

RPO: zakazy z  rozporządzenia Rady Ministrów niekonstytucyjne

RPO podkreśla, iż będące podstawą kary rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. należy uznać za niekonstytucyjne, a w efekcie – za nielegalne.

„Nakładanie ograniczeń w zakresie podstawowych wolności i praw człowieka i obywatela musi odbywać się na podstawie prawidłowo stanowionego prawa, w szczególności zgodnie z podstawowymi zasadami Konstytucji. Wprowadzenie nakazów i zakazów dotyczących podstawowych praw i wolności obywatelskich może nastąpić tylko w przypadku wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych, co nie miało miejsca” – czytamy na stronie internetowej RPO.

Rzecznik zwraca też uwagę na to, iż w chwili orzekania nie obowiązywało już rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 r., lecz kolejne - z 19 czerwca 2020 r., które nie przewidywało już zakazu przebywania w parku. „Choćby z tego więc powodu, ukaranie obywatela nie było możliwe” – argumentuje RPO.

Polecamy serwis: Wykroczenia

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO/Fot. Shutterstock
Kary za złamanie ograniczeń – kasacja RPO/Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama