reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia 2018/2019

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia 2018/2019

ZUS wyjaśnia co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego e-ZLA ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z urzędu. Jak złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku?

Ubezpieczony otrzymał e-ZLA

Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie jest automatycznie przekazywane do ZUS. Nie ma konieczności otrzymania od lekarza wydruku zaświadczenia. Nawet jeśli lekarz przekazał taki wydruk pacjentowi,  nie trzeba składać go w ZUS.

ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, należy wystąpić do ZUS z wnioskiem o ten zasiłek.

Jako wniosek o zasiłek składa się jeden z następujących dokumentów:

  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli są znane – to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu), albo
  • wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymałeś go od lekarza.

W przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia lekarskiego, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, należy wypełnić także i złóżyć razem z wnioskiem oświadczenie na druku Z-10.

Ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS

Druki ZAS-53 i Z-10 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli osoba zainteresowana posiada profil na PUE ZUS, może wypełnić i przesłać wniosek do ZUS elektronicznie.

Ubezpieczony otrzymał zwolnienie lekarskie w trybie alternatywnym

Zaświadczenie lekarskie w trybie alternatywnym wystawiane jest, gdy wydanie e-ZLA nie jest możliwe. Dotyczy to m.in. sytuacji braku połączenia internetowego czy możliwości podpisania zaświadczenia. Może się to zdarzyć np. w czasie wizyty domowej u ubezpieczonego. W opisanych przypadkach lekarz korzysta z formularzy w postaci zaświadczenia lekarskiego, które drukuje uprzednio z systemu teleinformatycznego. Co istotne, każdy wydrukowany przez lekarza ze swojego profilu formularz ma unikalny identyfikator (serię i numer) i jest zarejestrowany w systemie.

W przypadku otrzymania zwolnienia lekarskiego w trybie alternatywnym jako wniosek o zasiłek chorobowy składa się:

  • zaświadczenie lekarskie, które pacjent otrzymał od lekarza (można nie składać w ZUS tego zaświadczenia, jeśli posiada się profil na PUE ZUS i widać na profilu, że lekarz wprowadził już zaświadczenie do systemu).

Jeśli ubezpieczony nie składa zaświadczenia lekarskiego otrzymanego od lekarza, gdyż ten wprowadził je już do systemu, powinien złożyć:

  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli są znane – to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu).

Jeśli otrzymane zaświadczenie lekarskie jest pierwszym, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, wypełnia się także i składa razem z wnioskiem oświadczenie na druku Z-10.

Druki ZAS-53 i Z-10 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, może wypełnić i przesłać wniosek do ZUS elektronicznie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama