reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia 2018/2019

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia 2018/2019

ZUS wyjaśnia co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego e-ZLA ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z urzędu. Jak złożyć wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku?

Ubezpieczony otrzymał e-ZLA

Wystawione elektroniczne zwolnienie lekarskie jest automatycznie przekazywane do ZUS. Nie ma konieczności otrzymania od lekarza wydruku zaświadczenia. Nawet jeśli lekarz przekazał taki wydruk pacjentowi,  nie trzeba składać go w ZUS.

ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, należy wystąpić do ZUS z wnioskiem o ten zasiłek.

Jako wniosek o zasiłek składa się jeden z następujących dokumentów:

  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli są znane – to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu), albo
  • wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymałeś go od lekarza.

W przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia lekarskiego, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, należy wypełnić także i złóżyć razem z wnioskiem oświadczenie na druku Z-10.

Ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS

Druki ZAS-53 i Z-10 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli osoba zainteresowana posiada profil na PUE ZUS, może wypełnić i przesłać wniosek do ZUS elektronicznie.

Ubezpieczony otrzymał zwolnienie lekarskie w trybie alternatywnym

Zaświadczenie lekarskie w trybie alternatywnym wystawiane jest, gdy wydanie e-ZLA nie jest możliwe. Dotyczy to m.in. sytuacji braku połączenia internetowego czy możliwości podpisania zaświadczenia. Może się to zdarzyć np. w czasie wizyty domowej u ubezpieczonego. W opisanych przypadkach lekarz korzysta z formularzy w postaci zaświadczenia lekarskiego, które drukuje uprzednio z systemu teleinformatycznego. Co istotne, każdy wydrukowany przez lekarza ze swojego profilu formularz ma unikalny identyfikator (serię i numer) i jest zarejestrowany w systemie.

W przypadku otrzymania zwolnienia lekarskiego w trybie alternatywnym jako wniosek o zasiłek chorobowy składa się:

  • zaświadczenie lekarskie, które pacjent otrzymał od lekarza (można nie składać w ZUS tego zaświadczenia, jeśli posiada się profil na PUE ZUS i widać na profilu, że lekarz wprowadził już zaświadczenie do systemu).

Jeśli ubezpieczony nie składa zaświadczenia lekarskiego otrzymanego od lekarza, gdyż ten wprowadził je już do systemu, powinien złożyć:

  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli są znane – to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu).

Jeśli otrzymane zaświadczenie lekarskie jest pierwszym, które obejmuje okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, wypełnia się także i składa razem z wnioskiem oświadczenie na druku Z-10.

Druki ZAS-53 i Z-10 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, może wypełnić i przesłać wniosek do ZUS elektronicznie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama