REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba, Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Pracodawca poinformował mnie, że będzie wypłacał pensje tylko gdy będę w pracy, czy pracodawca może tak postąpić?

Rozwiązanie umowy o pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zawsze jest dyskryminacją

„Czy automatyczne rozwiązanie umowy o pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego jest zgodne z zakazem dyskryminacji ze względu na wiek?” - na to pytanie dnia 12 października 2010 r. odpowiedział Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”).

Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osoba, która chce otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej musi spełnić określone warunki.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje zarówno dającemu zlecenie jak i przyjmującemu zlecenie. W poniższym tekście wskazujemy jak i kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia.

REKLAMA

Kiedy zleceniodawca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Przepisy kodeksu cywilnego przewidują sytuacje kiedy osoba dająca zlecenie może wypowiedzieć umowę zlecenia.

Kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Zawarłam umowę zlecenie, z przyczyn osobistych nie będę mogła wykonać zleconej pracy, czy mogę umowę wypowiedzieć? W jakim terminie powinnam to zrobić oraz czy muszę liczyć się z jakimiś kosztami?

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych umów regulujących stosunki pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i jednocześnie najczęściej zastępuje klasyczną umowę o pracę regulowaną przez Kodeks pracy. Jak ją zatem rozwiązać?

Pouczenie na wypowiedzeniu - przykłady

Zgodnie z Kodeksem pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Dokonanie przez pracownika wypowiedzenia bez zachowania formy pisemnej nie ma zasadniczo wpływu na skuteczność wypowiedzenia, jednakże w przypadku sporu z pracodawcą na pracowniku spoczywał będzie ciężar dowodu faktu dokonania wypowiedzenia.

REKLAMA

Konsekwencje przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy - porada

Zostałam zwolniona z pracy bez wypowiedzenia. Złożyłam odwołanie do sądu pracy, uznając zwolnienie za nieuzasadnione. Sąd po siedmiomiesięcznym postępowaniu orzekł o przywróceniu mnie do pracy, zasądzając jednocześnie na moją rzecz wynagrodzenie za trzy miesiące. Za jaki okres pozostawania bez pracy sąd może mi przyznać wynagrodzenie oraz czy będą od niego ewentualnie odprowadzane składki ZUS? Jaki okres powinien zostać wykazany na świadectwie pracy, gdy w przyszłości zostanie rozwiązana umowa o pracę? Ponadto, jaki jest obecnie mój wymiar urlopu?

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?

Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi. Czy zatem można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli przebywa on np. na urlopie bezpłatnym?

Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?

Kodeks pracy ściśle określa okresy wypowiedzenia, po których następuje rozwiązanie umowy. Poza przypadkiem, gdy pracodawca i pracownik sami uzgodnią skrócenie okresu wypowiedzenie, zastosowanie okresu krótszego niż przewidują to przepisy kodeksu jest bezskuteczne.

Zasiłek chorobowy jednakowy dla wszystkich pracowników

Za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym pracodawca płaci pracownikowi, który nie ukończył 50 lat, pozostałym zaś – za pierwsze 14 dni. Rząd chce, by wszyscy ubezpieczeni mieli wyliczany zasiłek według takich samych zasad.

Zmiany w przepisach dotyczących ratownictwa medycznego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Do 2013 r. nie ulegnie zmianie skład osobowy karetki.

Czy zmiana oferty programowej kablówki uprawnia do wypowiedzenia umowy?

Zmiana oferty programowej stanowi zmianę treści umowy i daje abonentowi możliwość rozwiązania umowy. Przeciwne postanowienia są niedozwolone.

Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu, ale kiedy taka osoba znajduje się w okresie, kiedy choroba cofnęła się, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny.

Najem lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Korzyść płynąca z najmu lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego to przede wszystkim preferencyjny czynsz. Należy jednak mieć na uwadze, że w razie naruszenia podstawowych warunków umowy TBS może ją rozwiązać.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?

Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej warto uzyskać w NFZ tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) . Karta uprawnia do zwrotu kosztów leczenia na terenie państw UE i Szwajcarii.

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu w terminie późniejszym

Przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego zachorowałem. Od lekarza otrzymałem zwolnienie na 10 dni tj. w okresie kiedy przebywałbym na urlopie wypoczynkowym. Co się stanie z moim urlopem?

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

Czy urlop zostaje przerwany wskutek choroby pracownika?

Podczas urlopu wypoczynkowego złamałem rękę. Czy jeśli dostarczę zwolnienie szefowi, to bieg trwania urlopu zostanie przerwany? Do kiedy powinienem poinformować pracodawcę o zwolnieniu?

Wpływ przejęcia zakładu pracy lub jego części na stosunki pracy i ich treść

Przejęcie zakładu pracy lub jego części powoduje, iż nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną dotychczasowych stosunków pracy. Przekształcenie to następuje automatycznie, tj. z mocy samego prawa, bez konieczności dokonywania przez pracodawcę lub pracownika jakichkolwiek czynności, w szczególności składania oświadczeń woli.

Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

Zakwestionowanie zasadności rozwiązania umowy o pracę może nastąpić przez odpowiednie powództwo. Należy je wnieść jednak w terminie 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Nie w każdej sytuacji umowa najmu może być wypowiedziana. Wynajmujący może wypowiedzieć umowę np. w przypadku nagannego zachowania lokatora.

Orzeczenia o chorobach zawodowych

Choroby zawodowe będą orzekane przez lekarzy specjalizacji, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 czerwca 2010 r. Wchodzi on w życie 28 czerwca.

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez wydzierżawiającego

Umowa dzierżawy stanowi umowę nazwaną, uregulowaną przepisami kodeksu cywilnego, która może zostać rozwiązany na podstawie wypowiedzenia złożonego przez wydzierżawiającego z zachowaniem oznaczonych terminów.

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez dzierżawcę

Stosunek prawny umowy dzierżawy może zostać rozwiązany na podstawie wypowiedzenia złożonego przez dzierżawcę z zachowaniem oznaczonych terminów.

Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Umowa najmu należy do grupy umów o charakterze nazwanym, które zostały uregulowane w kodeksie cywilny. Może zostać wypowiedziana w przewidzianych przez ustawę przypadkach, chyba że umowa stanowi inaczej.

Czy pracownik może nie przyjąć wypowiedzenia?

Przez wypowiedzenie pracodawca może rozwiązać przede wszystkim każdą umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i na okres próbny. Umowy zwarte na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy podlegają wypowiedzeniu tylko w przypadkach wskazanych w ustawie.

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia?

Ustanie stosunku pracy może nastąpić w drodze jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Rozwiązanie umowy o pracę może być następstwem złożenia przez pracownika oświadczenia woli, że nie zamierza pozostawać w stosunku pracy.

Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Przepisy regulujące umowę zlecenia znajdują także odpowiednie zastosowanie do innych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem praktyczne zastosowanie umowy zlecenia jest bardzo szerokie i różnorodne. Co do zasady, umowa zlecenia ustaje przez wykonanie przez stronę zlecenia. Jednak strony mogą przewidzieć w umowie możliwość wypowiedzenia zlecenia, określając przy tym terminy wypowiedzenia.

Zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie

Przepisy regulujące umowę zlecenia znajdują także odpowiednie zastosowanie do innych umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Zatem praktyczne zastosowanie umowy zlecenia jest bardzo szerokie i różnorodne. Co do zasady, umowa zlecenia ustaje przez wykonanie przez stronę zlecenia. Jednak strony mogą przewidzieć w umowie możliwość wypowiedzenia zlecenia, określając przy tym terminy wypowiedzenia.

Przewlekła choroba nie może wykluczać dzieci z normalnego życia

Dzieci przewlekle chore nie muszą być skazane na naukę z dala od swoich zdrowych rówieśników. Dla dobra dzieci chorych i zdrowych należy umożliwić im wspólną naukę i zabawę.

Polska nie dla chorych cudzoziemców

Dzięki zaostrzeniu prawa cudzoziemcy z objawami niektórych chorób nie zostaną wpuszczeni do Polski.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy zwane potocznie wypowiedzeniem zmieniającym, jest jednostronną czynnością prawną dokonywaną przez pracodawcę. Od pracownika zależy czy przyjmie nowe warunki, czy je odrzuci.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi w wieku przedemerytalnym?

Przepis art. 39 Kodeksu pracy stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych lub niezawinionych przez pracownika. Należy podkreślić, że przepisy Kodeksu pracy określają kiedy pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Jakie są okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony?

Każdy pracownik wie, że umowa na czas nieokreślony jest najbardziej korzystną formą zatrudnienia nie tylko ze względu na gwarancje kodeksowe, ale również na przysługujące pracownikowi dłuższe okresy wypowiedzenia.

Jakie są okresy wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, okresu zatrudnienia u danego pracodawcy oraz od czasu na jaki została zawarta umowa.

Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Umowa na czas określony jest umową terminową co oznacza, że wygasa z upływem terminu, na jaki została zawarta. Kodeksu pracy wprowadza jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas określony.

Czy najemca musi odmalować ściany

Właściciel mieszkania, które wynajmuję stwierdził ostatnio, że przed wyprowadzką muszę najpierw odmalować mu ściany. Czy na najemcy ciąży obowiązek odmalowania ścian?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Wynająłem wraz z kilkoma osobami mieszkanie na okres 3 lat. Czy w takiej sytuacji jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy przez najemców?

Nowe zasady kontroli banków tkanek


Kontrola banku tkanek i komórek rozpocznie się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia – przewiduje nowe rozporządzenie minister zdrowia.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Czy można odwołać się od wypowiedzenia umowy na czas określony

Umowa o pracę na czas określony z reguły rozwiązuje się wraz z upływem czasu, na jaki została zawarta. Możliwe jest jednak wcześniejsze wypowiedzenie.

Zwolnienie z pracy na urlopie wychowawczym

Przepisy prawa pracy przyznają pracownikom szczególne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Powiązane z tymi uprawnieniami obowiązki pracodawcy rozpoczynają się już w okresie ciąży pracownicy.

Czy sąd pracy może uwzględnić roszczenie alternatywne

Zgodnie z ogólnymi regułami, sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem powoda, jak również zasądzać ponad żądanie. Do wyjątków należą jednak określone sprawy rozpatrywane przez sąd pracy.

REKLAMA