reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Czy zmiana oferty programowej kablówki uprawnia do wypowiedzenia umowy?

Czy zmiana oferty programowej kablówki uprawnia do wypowiedzenia umowy?

Zmiana oferty programowej stanowi zmianę treści umowy i daje abonentowi możliwość rozwiązania umowy. Przeciwne postanowienia są niedozwolone.

Czytając regulaminy i treści umów, jakie przedstawiają nam do podpisu operatorzy kablówki czasami można znaleźć klauzule, które zostały uznane za niedozwolone. Oznacza to, że ich stosowanie wobec konsumentów jest zabronione. Jak wynika z przepisów Kodeksu cywilnego takie postanowienia nie wiążą klienta.

Podobnie jest ze zmianą oferty programowej telewizji kablowej. Bardzo często zdarza się, że operatorzy telewizyjni wyłączają jeden program, zastępując go jednocześnie drugim. Często może to być mocno odczuwalne dla klienta.

Z korespondencji konsumentów wynikają rozmaite sytuacje. „Zamówiłam zestaw w jednej z telewizji kablowych ze względu na bogatą ofertę programów dla dzieci. Po kilku miesiącach operator wyłączył większość z tych programów, zastępując je muzycznymi. Ja zostałam z umową, dzieci bez swoich ulubionych kanałów” pisze jedna z konsumentek.

Zobacz również serwis: Konsument - telekomunikacja

Tymczasem podpisanie umowy z operatorem kablówki nie oznacza, że będziemy skazani na łaskę i niełaskę operatora, który będzie mógł dowolnie zmieniać swoją ofertę programową.

Zobacz również: Operator telewizji kablowej odmawia podłączenia

Zmiana oferty stanowi zmianę zakresu świadczonych usług. Zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego w przypadku takiej zmiany abonentowi przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy.

Przy wypowiedzeniu umowy operatorowi nie przysługuje roszczenie odszkodowawcze, jak również zwrot ulgi.

W praktyce bardzo często zdarza się jednak, że operatorzy starają się ograniczyć prawa konsumenta stosując niedozwolone klauzule umowne.

Zabronione jest przede wszystkim stosowanie postanowień umownych, które dają operatorowi swobodę kształtowania oferty programowej, bez możliwości wypowiedzenia umowy.

Dostawca zastrzega sobie możliwość dokonania zmian w ofercie programowej, łącznie z prawem wyłączenia programu.

Za niedopuszczalne ograniczenie praw konsumenta można uznać niektóre sposoby informowania o zmianach regulaminu czy umowy.

Zawiadomienie Abonenta o zmianie oferty programowej następuje za pomocą komunikatów telewizyjnych oraz przez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama