reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > Kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Zawarłam umowę zlecenie, z przyczyn osobistych nie będę mogła wykonać zleconej pracy, czy mogę umowę wypowiedzieć? W jakim terminie powinnam to zrobić oraz czy muszę liczyć się z jakimiś kosztami?

Wypowiedzenie umowy

Najczęstszym przypadkiem wygaśnięcia umowy zlecenia jest jej wykonanie, jednak w przypadku gdy, zleceniobiorca z ważnych przyczyn nie może wykonać zleconej pracy może umowę zlecenie wypowiedzieć. Zgodnie bowiem z art. 746 § 2 Kodeksu cywilnego przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie.

Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę którą poniósł zleceniodawca w wyniku wypowiedzenia umowy.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy zlecenia

Należy jednak podkreślić, że gdy umowa zlecenia była nieodpłatna zleceniobiorca może ją wypowiedzieć w każdym czasie niezależnie od tego, czy z ważnego powodu czy nie, bez ponoszenia odpowiedzialności za powstałą szkodę z tego tytułu. 

Należy również podkreślić, że ustawodawca w przepisach kodeksu cywilnego nie wprowadził żadnych ograniczeń odnośnie okresu wypowiedzenia, co oznacza, że umowę można wypowiedzieć z dnia na dzień. 

Reasumując, umowę zlecenia można wypowiedzieć w każdym czasie (chyba, że zapisy w umowie stanowią inaczej) pamiętając, że w przypadku wypowiedzenia bez ważnego powodu będzie Pani odpowiedzialna za szkodę którą poniósł zleceniodawca w wyniku wypowiedzenia umowy.

Zobacz również serwis: Formy zatrudnienia

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowę zlecenia można wypowiedzieć z dnia na dzień.
Umowę zlecenia można wypowiedzieć z dnia na dzień.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama