reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

Zakwestionowanie zasadności rozwiązania umowy o pracę może nastąpić przez odpowiednie powództwo. Należy je wnieść jednak w terminie 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę.

POBIERZ WZÓR: Pozew o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie

Pracownik, któremu pracodawca wręczył wypowiedzenie umowy o pracę ma możliwość obrony swoich praw przed sądem pracy. W ramach stosownego powództwa może domagać się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenia do pracy lub też wypłaty odszkodowania.

Co istotne nawet wypowiedzenie, które na pierwszy rzut oka wydaje się wadliwe, niezgodne z prawem lub niezasadne jest ważne i skuteczne, jeżeli nie będzie podważone w odpowiednim postępowaniu przed sądem pracy.

Gdzie wnieść pozew

Wybór sądu właściwego dla roszczeń z tytułu nieuzasadnionego lub bezprawnego wypowiedzenia należy do pracownika. Może on wnieść pismo do sądu, w którego okręgu znajduje się siedziba pracodawcy; sądu, w którego okręgu znajduje się zakład pracy lub w którego okręgu praca była lub miała być wykonywana (art. 461 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Termin na złożenie pozwu to 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę. Pozew wnosi się do sądu rejonowego.

Podstawy roszczeń pracownika

Co do zasady umowa o pracę może być rozwiązania. Niemniej jednak pracownik może podważyć wypowiedzenie w przypadku naruszenia przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, jeżeli brakuje mu 4 lat do emerytury. Jeżeli mimo to pracodawca umowę wypowiedział, będzie można oprzeć na tym powództwo.

Oprócz tego można się skarżyć na brak uzasadnienia lub niewłaściwe uzasadnienie wypowiedzenia (art. 45 ust. 1 Kodeksu pracy). Wskazanie przyczyn wypowiedzenia należy bowiem do obowiązków pracodawcy. Przyczyny te muszą być konkretne i rzeczywiste.

Zobacz również serwis: Pracownik przed sądem

Czego można się domagać?

W powództwie pracownik może domagać się uznania powództwa za bezskuteczne; przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo zapłaty odszkodowania.

W tym pierwszym przypadku roszczenie takie jest możliwe wtedy, gdy okres wypowiedzenie jeszcze nie upłynął, a umowa nie uległa rozwiązaniu. W pozostałych wypadkach roszczenia dotyczą stosunku, który został już rozwiązany.

POBIERZ WZÓR: Pozew o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie

Jaka jest opłata od pozwu?

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. zł, pracownik jest zwolniony od opłat. Zgodnie z art. 231 Kodeksu postępowania cywilnego wartość przedmiotu sporu o przywrócenie do pracy przy umowie na czas nieokreślony oblicza się sumując wynagrodzenie za cały rok. Jeżeli przekroczy ono 50 tys. zł wtedy też konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 5 proc.

Przy rocznym wynagrodzeniu rzędu 76 tys. zł, opłata sądowa wyniesie 3,8 tys. zł.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakwestionowanie umowy o pracę może nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania wypowiedzenia.
Zakwestionowanie umowy o pracę może nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania wypowiedzenia.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama