REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od wypowiedzenia umowy o pracę można odwołać się do sądu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zakwestionowanie umowy o pracę może nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania wypowiedzenia.
Zakwestionowanie umowy o pracę może nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania wypowiedzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Zakwestionowanie zasadności rozwiązania umowy o pracę może nastąpić przez odpowiednie powództwo. Należy je wnieść jednak w terminie 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę.

POBIERZ WZÓR: Pozew o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie

REKLAMA

Pracownik, któremu pracodawca wręczył wypowiedzenie umowy o pracę ma możliwość obrony swoich praw przed sądem pracy. W ramach stosownego powództwa może domagać się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenia do pracy lub też wypłaty odszkodowania.

Co istotne nawet wypowiedzenie, które na pierwszy rzut oka wydaje się wadliwe, niezgodne z prawem lub niezasadne jest ważne i skuteczne, jeżeli nie będzie podważone w odpowiednim postępowaniu przed sądem pracy.

Gdzie wnieść pozew

Wybór sądu właściwego dla roszczeń z tytułu nieuzasadnionego lub bezprawnego wypowiedzenia należy do pracownika. Może on wnieść pismo do sądu, w którego okręgu znajduje się siedziba pracodawcy; sądu, w którego okręgu znajduje się zakład pracy lub w którego okręgu praca była lub miała być wykonywana (art. 461 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Termin na złożenie pozwu to 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę. Pozew wnosi się do sądu rejonowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawy roszczeń pracownika

Co do zasady umowa o pracę może być rozwiązania. Niemniej jednak pracownik może podważyć wypowiedzenie w przypadku naruszenia przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, jeżeli brakuje mu 4 lat do emerytury. Jeżeli mimo to pracodawca umowę wypowiedział, będzie można oprzeć na tym powództwo.

Oprócz tego można się skarżyć na brak uzasadnienia lub niewłaściwe uzasadnienie wypowiedzenia (art. 45 ust. 1 Kodeksu pracy). Wskazanie przyczyn wypowiedzenia należy bowiem do obowiązków pracodawcy. Przyczyny te muszą być konkretne i rzeczywiste.

Zobacz również serwis: Pracownik przed sądem

Czego można się domagać?

W powództwie pracownik może domagać się uznania powództwa za bezskuteczne; przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo zapłaty odszkodowania.

W tym pierwszym przypadku roszczenie takie jest możliwe wtedy, gdy okres wypowiedzenie jeszcze nie upłynął, a umowa nie uległa rozwiązaniu. W pozostałych wypadkach roszczenia dotyczą stosunku, który został już rozwiązany.

POBIERZ WZÓR: Pozew o odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie

Jaka jest opłata od pozwu?

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. zł, pracownik jest zwolniony od opłat. Zgodnie z art. 231 Kodeksu postępowania cywilnego wartość przedmiotu sporu o przywrócenie do pracy przy umowie na czas nieokreślony oblicza się sumując wynagrodzenie za cały rok. Jeżeli przekroczy ono 50 tys. zł wtedy też konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 5 proc.

Przy rocznym wynagrodzeniu rzędu 76 tys. zł, opłata sądowa wyniesie 3,8 tys. zł.

Zobacz również serwis: Opłaty i koszty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA