Nasza fundacja prowadzi działalność gospodarczą, poprzez wyodrębnione zakłady. Zakłady nie sporządzają odrębnego bilansu. Chcielibyśmy sprzedać jeden z zakładów. W ramach sprzedaży zostanie przeniesione na nabywcę ogół praw i obowiązków związanych z prowadzeniem zakładu, w tym: wyposażenie, środki trwałe, umowy zawarte w związku z prowadzeniem działalności, jak również pracownicy. Czy ta sprzedaż podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zakupiłam meble biurowe do lokalu wynajmowanego na działalność. Na fakturze jest napisane: meble biurowe - komplet-zestaw mebli biurowych. Cena 6355 zł + VAT. Na fakturze nie wyszczególniono, co wchodzi w skład zestawu, ale w praktyce jest to: biurko z szafką zintegrowaną, szafka z szufladami i zestaw szafek kuchennych. Jak powinnam rozliczyć ten zakup w kosztach? Czy powinnam amortyzować cały komplet przez 5 lat? A może, mimo że nie ma wyszczególnienia poszczególnych elementów zestawu na fakturze, to najpierw powinnam podzielić go na 3 części i ustalić wartość początkową każdej z nich, a dopiero potem amortyzować osobno każdą z tych części?
Rzetelny pośrednik to fachowiec, którego zadaniem jest kojarzenie stron transakcji przy sprzedaży, zakupie, wynajmie, najmie oraz dzierżawie lokali bądź budynków. Obecnie na rynku nieruchomości pojawiło się bardzo dużo przedsiębiorców, którzy świadczą usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jakie warunki powinni oni spełniać?
Wykupiłam wycieczkę, jednakże z przyczyn zawodowych nie mogłam w niej uczestniczyć. Postanowiłam więc, że na moje miejsce pojedzie córka. Kiedy zgłosiłam ten fakt do biura podróży, otrzymałam informację, że zamiana nie jest możliwa, bo do wycieczki pozostały trzy dni, a umowa wyraźnie stanowi, że zmiana uczestnika może nastąpić nie później niż na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Czy w takiej sytuacji biuro podróży mogło odmówić wyjazdu moje córce?