REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy warunkowe

Warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne.
Warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość umów może być zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Umowa zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu wywołuje skutki dopiero po zajściu pewnego zjawiska.

Warunek

Warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne. Podpisując umowę pod warunkiem nie wiemy czy się on spełni w przyszłości. Nie mamy zatem pewności czy umowa wywoła przewidziane w niej skutki czy też nie. Przepisy prawa cywilnego chronią jednak warunkowo uprawnionego.

REKLAMA

Oto przykładowe zastrzeżenia warunku: ...jeżeli w tym roku spadanie śnieg…jeżeli się ożenisz…...jeżeli urodzisz syna…...jeżeli znajdziesz pracę…

Niektórych czynności prawnych nie można dokonać pod warunkiem. Zalicza się do nich:

  • Przeniesienie własności nieruchomości
  • Ustanowienie spadkobiercy w testamencie
  • Odrzucenie lub przyjęcie spadku
  • Zawarcie małżeństwa

REKLAMA

Zakaz dokonywania czynności pod warunkiem może wynikać z przepisu ustawy jak również z właściwości czynności prawnej. Kodeks cywilny zabrania np. zawierać umowy przeniesienia własności nieruchomości. Natomiast zakaz zawierania małżeństwa pod warunkiem wynika już z właściwości stosunku. Trudno wyobrazić sobie aby małżeństwo zawierane było warunkowo .

Warunki dzielimy na zawieszające i rozwiązujące. Jeżeli ziści się warunek zawieszający wtedy skutek prawny następuje. Natomiast jeżeli ziści się warunek rozwiązujący wtedy skutki prawne czynności ustają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunek musi być możliwy do spełnienia. Jeżeli warunek zawieszający jest niemożliwy, sprzeczny z ustawą lub zasadami współżycia społecznego wtedy czynność prawna jest nieważna. Jeżeli warunek niezgodny z prawem jest rozwiązujący wtedy uważa się go za nie zastrzeżony.

Termin

Termin to zdarzenie przyszłe pewne. Podobnie jak pod warunkiem czynności prawne mogą być dokonywane z zastrzeżeniem terminu.

Przykłady terminu to: ...umowa wchodzi w życie 1.01.2007 r.....umowę zawarto na 5 lat

Terminy dzielimy na początkowe i końcowe. Termin początkowy to taki, który wywołuje skutek prawny z chwilą jego nadejścia. Nadejście terminu końcowego powoduje ustanie skutku prawnego. Termin końcowy wykazuje podobieństwo do warunku rozwiązującego natomiast termin początkowy do warunku zawieszającego.

Czynności których nie można dokonywać pod warunkiem nie można również dokonywać z zastrzeżeniem terminu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: TVN i Polsat będą wpisane do wykazu firm strategicznych już w przyszłym tygodniu

W dniu 11 grudnia 2024 r. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zapowiedział, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną wpisane do wykazu firm strategicznych, które podlegają ochronie. "Rosja coraz skuteczniej próbuje ingerować w życie państw europejskich; na wschodzie są zainteresowani przejęciem naszych mediów" - podkreślił premier.

Emerytury pomostowe dla nowej grupy zawodowej. Od kiedy ich praca zostanie uznana za pracę w warunkach o szczególnym charakterze? Sprawdź

Emerytura pomostowa to przywilej, z którego mogą skorzystać tylko niektórzy pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O uznanie swojego prawa do korzystania z tego uprawnienia zabiega nowa grupa zawodowa.

Czy dostanę spadek po rodzicu według nowych przepisów? [PORADA]

„Na jakiej podstawie można pozbawić spadku osobę, która nie opiekowała się rodzicem? Czy przepisy w tym zakresie się zmieniły?” – pyta Czytelnik.

Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r. Komu i kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego? Ile wynosi wysokość zasiłku chorobowego? Które osoby (nie chodzi o ciężarne) mogą liczyć na 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku?

REKLAMA

Strategia Ostatniego Pokolenia. Ktoś chce obrzydzić ludziom idee klimatyczne?

Obserwując protesty Ostatniego Pokolenia można dojść do paradoksalnego wniosku, że ich prawdziwym celem nie jest zwrócenie uwagi na problemy wynikające ze zmian klimatu, a zniechęcenie społeczeństwa do ludzi głoszących takie idee. Forma protestów tej organizacji budzi bowiem znacznie więcej negatywnych komentarzy i - jak wskazują eksperci - jest przykładem złej strategii działania proekologicznego.

QUIZ Formularze urzędowe. Sprawdź, czy wiesz, który formularz wypełnić w konkretnej sytuacji
Jak nie pogubić się w gąszczu formularzy i druków urzędowych? Jak szybko i bezproblemowo załatwić sprawę? Dobrze wiedzieć, które formularze mogą być przydatne w konkretnych sytuacjach. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy to wiesz.
Od 500 złotych do ponad 1000 złotych dla pracowników samorządowych. Wypłata przed końcem 2024 roku. Do kogo trafią pieniądze?

Do kogo w grudniu 2024 roku trafią dodatkowe pieniądze? Otrzyma je wielu pracowników samorządowych, jednak na pewno nie wszyscy. Również wysokość świadczeń będzie zróżnicowana i wyniesie od 500 złotych do 1000 złotych brutto. Od czego to zależy?

Ile kosztuje drewno opałowe do kominka? Jak je suszyć i sezonować? Jak rozpoznać suche drewno?

Odpowiednio przygotowane drewno do kominka to klucz do efektywnego i ekonomicznego ogrzewania domu. Suszenie i sezonowanie drewna pozwala nie tylko zwiększyć jego kaloryczność, ale także zmniejszyć ilość sadzy i zanieczyszczeń osadzających się w kominie. Jak to zrobić? Oto kilka prostych zasad. 

REKLAMA

Jakie prawa obowiązują w przypadku uszkodzonego bagażu po podróży samolotem? Wizz Air z zarzutami Prezesa UOKiK

Prezes UOKiK postawił zarzuty liniom lotniczym Wizz Air. Chodzi o niestosowanie się do 14-dniowego terminu odpowiadania na reklamacje i wprowadzanie w błąd podróżnych odnośnie do ograniczenia odpowiedzialności przewoźnika. Jakie prawa obowiązują w przypadku uszkodzonego bagażu po podróży samolotem? 

Zasiłek pogrzebowy 2025 r. i 2026 r.

W momencie poniesienia kosztów pogrzebu – warto sprawdzić, czy można wystąpić o zasiłek pogrzebowy. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz  niektórych innych ustaw. Co przewiduje nowela?

REKLAMA