REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim jest rzetelny pośrednik?

Anna Śmigulska
Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba posiadająca licencje.
Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba posiadająca licencje.

REKLAMA

REKLAMA

Rzetelny pośrednik to fachowiec, którego zadaniem jest kojarzenie stron transakcji przy sprzedaży, zakupie, wynajmie, najmie oraz dzierżawie lokali bądź budynków. Obecnie na rynku nieruchomości pojawiło się bardzo dużo przedsiębiorców, którzy świadczą usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jakie warunki powinni oni spełniać?

Przedsiębiorcy trudniący się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami są powszechnym zjawiskiem na tym rynku. Coraz częściej korzystamy z ich pomocy przy zakupie czy sprzedaży mieszkania. Chociażby dlatego, że czynności z tym związane są nieraz bardzo czasochłonne. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu usługi trzeba wiedzieć kilak rzeczy.

REKLAMA

Kto to jest pośrednik?

Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba posiadająca licencje. Ma to na celu poprawienie jakości świadczonych usług. Tym bardziej, że transakcje, przy których uczestniczą pośrednicy często dotyczą znacznych środków pieniężnych. Wymóg licencjonowania ma pomóc w osiągnięciu dobrych standardów wykonywania usług przez pośredników oraz zwiększyć ochronę konsumentów.

Osoba, która chce uzyskać licencję pośrednika musi:

 • posiadać zdolność do czynności prawnych
 • nie być karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe
 • posiadać wykształcenie wyższe
 • ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie
 • odbyć odpowiednia praktykę
 • dokonać wpisu do centralnego rejestru pośredników w obrocie nieruchomościami

Zobacz również: Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki pośrednika

REKLAMA

Pośrednik w obrocie nieruchomościami ma obowiązek swoje czynności zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi ustalonymi przez organizacje zawodowe pośredników oraz zasadami etyki zawodowej. Zakres czynności, do wykonywania których zobowiązany jest przedsiębiorca określa zawarta w formie pisemnej umowa. Tylko na tej podstawie pośrednik w obrocie nieruchomościami może reklamować daną nieruchomość do sprzedaży albo najmu. Niedopuszczalne jest zatem by przedsiębiorca trudniący się obrotem nieruchomościami wystawiał ofertę sprzedaży lokalu bez zgody właściciela.

Pan Kowalski zamieścił na jednej ze stron internetowych ogłoszenie o wynajmie lokalu mieszkalnego. Parę dni później zauważył, że jego nieruchomość znajduje się w ofercie pewnego pośrednika. Czy przedsiębiorca miał do tego prawo? Nie. Pośrednik nie ma prawa zamieszczać w swojej ofercie reklam nieruchomości, co do których nie uzyskał zgody konsumenta. Można zawiadomić o tym fakcie komisje Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministerstwie Budownictwa. W przypadku stwierdzenia przez Komisje naruszeń prawa lub standardów zawodowych pośrednik może zostać ukarany upomnieniem, nagan, zawieszeniem licencji zawodowej a w ostateczności wykreśleniem z rejestru pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Co powinno znajdować się w umowie z pośrednikiem?

 • imię i nazwisko pośrednika w obrocie nieruchomościami,
 • numer licencji zawodowej,
 • oświadczenie pośrednika o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej,
 • określić czynności jakie pośrednik powinien wykonać,
 • wysokość prowizji, obecnie waha się od 2 do 3 % ceny faktycznie uzyskanej,
 • termin jej zapłaty, zasadniczo, wynagrodzenie należy się po zawarciu umowy końcowej.

Jakie czynności powinien dokonywać pośrednik?

 • gromadzenie i udzielanie informacji potrzebnych do zawarcia przez inne osoby umów,
 • podejmowanie czynności zmierzających do wyszukiwania kontrahentów i kojarzeniu stron,
 • aranżowanie oględzin nieruchomości,
 • udział w negocjacjach, jeżeli konsument ma takie życzenie.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

REKLAMA

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

REKLAMA

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

REKLAMA