Kim jest rzetelny pośrednik?

REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorcy trudniący się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami są powszechnym zjawiskiem na tym rynku. Coraz częściej korzystamy z ich pomocy przy zakupie czy sprzedaży mieszkania. Chociażby dlatego, że czynności z tym związane są nieraz bardzo czasochłonne. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu usługi trzeba wiedzieć kilak rzeczy.
REKLAMA
Kto to jest pośrednik?
Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba posiadająca licencje. Ma to na celu poprawienie jakości świadczonych usług. Tym bardziej, że transakcje, przy których uczestniczą pośrednicy często dotyczą znacznych środków pieniężnych. Wymóg licencjonowania ma pomóc w osiągnięciu dobrych standardów wykonywania usług przez pośredników oraz zwiększyć ochronę konsumentów.
Osoba, która chce uzyskać licencję pośrednika musi:
- posiadać zdolność do czynności prawnych
- nie być karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe
- posiadać wykształcenie wyższe
- ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie
- odbyć odpowiednia praktykę
- dokonać wpisu do centralnego rejestru pośredników w obrocie nieruchomościami
Zobacz również: Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?
Obowiązki pośrednika
REKLAMA
Pośrednik w obrocie nieruchomościami ma obowiązek swoje czynności zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi ustalonymi przez organizacje zawodowe pośredników oraz zasadami etyki zawodowej. Zakres czynności, do wykonywania których zobowiązany jest przedsiębiorca określa zawarta w formie pisemnej umowa. Tylko na tej podstawie pośrednik w obrocie nieruchomościami może reklamować daną nieruchomość do sprzedaży albo najmu. Niedopuszczalne jest zatem by przedsiębiorca trudniący się obrotem nieruchomościami wystawiał ofertę sprzedaży lokalu bez zgody właściciela.
Pan Kowalski zamieścił na jednej ze stron internetowych ogłoszenie o wynajmie lokalu mieszkalnego. Parę dni później zauważył, że jego nieruchomość znajduje się w ofercie pewnego pośrednika. Czy przedsiębiorca miał do tego prawo? Nie. Pośrednik nie ma prawa zamieszczać w swojej ofercie reklam nieruchomości, co do których nie uzyskał zgody konsumenta. Można zawiadomić o tym fakcie komisje Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministerstwie Budownictwa. W przypadku stwierdzenia przez Komisje naruszeń prawa lub standardów zawodowych pośrednik może zostać ukarany upomnieniem, nagan, zawieszeniem licencji zawodowej a w ostateczności wykreśleniem z rejestru pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Co powinno znajdować się w umowie z pośrednikiem?
- imię i nazwisko pośrednika w obrocie nieruchomościami,
- numer licencji zawodowej,
- oświadczenie pośrednika o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej,
- określić czynności jakie pośrednik powinien wykonać,
- wysokość prowizji, obecnie waha się od 2 do 3 % ceny faktycznie uzyskanej,
- termin jej zapłaty, zasadniczo, wynagrodzenie należy się po zawarciu umowy końcowej.
Jakie czynności powinien dokonywać pośrednik?
- gromadzenie i udzielanie informacji potrzebnych do zawarcia przez inne osoby umów,
- podejmowanie czynności zmierzających do wyszukiwania kontrahentów i kojarzeniu stron,
- aranżowanie oględzin nieruchomości,
- udział w negocjacjach, jeżeli konsument ma takie życzenie.
Zobacz serwis: Konsument - usługi
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA