REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczeństwo produktów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Śmigulska
Produkt bezpieczny nie stwarza zagrożenia dla konsumentów
Produkt bezpieczny nie stwarza zagrożenia dla konsumentów

REKLAMA

REKLAMA

Kupując towary dokonujemy wyboru rzeczy z pośród dziesiątków różnych przedmiotów. Trzeba mieć jednak na względzie nie tylko ich estetykę i przydatność, ale również, a może głównie ich bezpieczeństwo. Spójrz jakie produkty są uważane za bezpieczne.

Czym jest produkt

Produktem jest rzecz ruchoma. Może być ona nowa albo używana. Cechy charakterystyczne to:

REKLAMA

  • nadaje się do użytku konsumentów lub istnieje prawdopodobieństwo, że może być używana przez konsumentów, nawet jeżeli nie była dla nich przeznaczona;
  • jest dostarczana lub udostępniana przez producenta lub dystrybutora, może być dostarczany również w ramach świadczenia usługi.

Za produkt nie można natomiast uznać antyków albo wymagającej naprawy lub regeneracji przed użyciem, jeżeli konsument został poinformowany o tych właściwościach.

Kiedy mamy do czynienia z produktem bezpiecznym

Produktem bezpiecznym to jest produkt, który w zwykłych lub w innych, dających się w sposób uzasadniony przewidzieć, warunkach jego używania, z uwzględnieniem czasu korzystania z produktu, w zależności od rodzaju produktu, sposobu uruchomienia oraz wymogów instalacji i konserwacji, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza znikome zagrożenie, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem i uwzględniające wysoki poziom wymagań dotyczących ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

Oceniając czy rzecz ma cechy produktu bezpiecznego należy wziąć pod uwagę kilka okoliczności. Przede wszystkim uwzględnia się:

  • cechy produktu, w tym jego skład, opakowanie, instrukcję montażu i uruchomienia, również – w zależności od potrzeb - instrukcję instalacji i konserwacji;
  • oddziaływanie na inne produkty, jeżeli będzie używany łącznie z innymi produktami;
  • wygląd produktu, jego oznakowanie, ostrzeżenia i instrukcje dotyczące jego użytkowania i postępowania z produktem zużytym oraz wszelkie inne udostępniane konsumentowi wskazówki lub informacje dotyczące produktu;
  • kategorie konsumentów, którzy mogą być narażeni na niebezpieczeństwo w skutek używania produktu (szczególnie dzieci oraz osoby starsze).

Zobacz też: Kto odpowiada za produkt niebezpieczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto to jest producent

Za producenta uznaje się przedsiębiorcę, wykonującego swoją działalność zawodową lub gospodarczą w Polsce lub w Unii Europejskiej. Mianem producenta będzie określona również osoba, która jest wytwórcą i umieszcza na produkcie lub dołącza do niego informacje o swoim nazwisku, nazwie, znaku towarowym albo inne odróżniające oznaczenie, a także osoba, która zajmuje się naprawą lub regeneracją produktów.

Następna kategoria podmiotów uznawanych za producenta, to przedstawiciel wytwórcy, a jeżeli nie ma takiego, to importer produktu.

Ostatnią kategorią jest przedsiębiorca biorący udział w procesie dostarczania lub udostępniania produktu, jeżeli jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

Głównymi obowiązkami producenta jest wprowadzanie na rynek produktów, chodzi tylko o bezpieczne produkty oraz przekazywanie konsumentom informacji w języku polskim o wszelkich zagrożeniach, jakie mogą zaistnieć podczas użytkowania produktów.

Zobacz też: Czy można reklamować produkt niebezpieczny

Czy istnieje nadzór nad bezpieczeństwem produktów

Ze względu na masowy charakter dostarczania różnego rodzaju produktów do konsumentów, muszą istnieć wymagania co do sprawdzania ich bezpieczeństwa i prowadzenia nadzoru. Organem powołanym m.in. do nadzorowania ogólnego bezpieczeństwa produktów jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Natomiast organem prowadzącym kontrole w zakresie wymogów bezpieczeństwa oraz nadzór nad prawidłowym oznakowaniem produktów sprawuje Inspekcja Handlowa.


W ramach nadzoru nad bezpieczeństwem produktu prowadzony jest tzw. rejestr produktów niebezpiecznych, gdzie wpisywane są informacje o rzeczach, które zagrażają życiu lub zdrowiu ich odbiorców, czyli klientów. Mogą one być dokonane na czas określony.

Zobacz serwis: Reklamacja

Kompetencje organów nadzorujących

W przypadku, gdy zostanie wprowadzony na rynek produkt nie spełniający wymagań bezpieczeństwa, Prezes UOKIK ma prawo:

  • zażądać od producenta informacji o zagrożeniach dotyczących produktu oraz informacji o możliwych do pojęcia środków ostrożności,
  • poddać produkt badaniu w laboratorium,
  • nakazać podanie do publicznej wiadomości ostrzeżeń,
  • zobowiązać producenta do udzielenia konsumentom odpowiednich informacji o produkcie,
  • nakazać producentowi zapewnienie zgodności produktu z wymaganiami bezpieczeństwa,
  • nakazać wycofanie produktu z obrotu lub podjęcie działań zmierzających do odkupienia produktu od osób, które faktycznie nim władają,
  • nakazać zniszczenie produktu, jeżeli jest to jedyny sposób na pozbycie się niebezpieczeństwa.

Jakie prawa mają konsumenci

REKLAMA

W przypadku, gdy konsument poniesie szkodę w związku z użytkowaniem konkretnej rzeczy, ma prawo wystąpić do jego producenta o naprawienie szkody. Wynika to przepisów Kodeksy cywilnego, gdzie definicja produktu niebezpiecznego jest nieco szersza.

Produktem niebezpiecznym jest rzecz ruchoma, w tym zwierzęta i energia elektryczna, nie zapewniająca bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając normalne użycie produktu. O jego bezpieczeństwie decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwościach produktu. Produkt nie może być uznany za nie zapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.

Na podstawie tych przepisów producent odpowiada za szkodę na mieniu tylko wówczas, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona należy do rzeczy zwykle przeznaczanych do osobistego użytku i w taki przede wszystkim sposób korzystał z niej poszkodowany. Roszczenie o naprawienie szkody na mieniu nie obejmuje uszkodzenia samego produktu ani korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć w związku z jego używaniem. Odszkodowanie na tej podstawie nie przysługuje również w przypadku, gdy szkoda na mieniu nie przekracza kwoty będącej równowartością 500 EURO

Ten tryb dochodzenia roszczeń nie wyłącza możliwości domagania się odszkodowania na zasadach ogólnych, czyli naprawienia szkody wynikające z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady i gwarancji jakości.

Zobacz też: Sprzedaż towarów

W dochodzeniu odszkodowania konieczne jest złożenie pozwu do sądu powszechnego. Konsument nie musi udowadniać winy przedsiębiorcy, konieczne jest natomiast wykazanie związku między poniesioną szkodą i faktem, że produkt był niebezpieczny.

Informacje o produkcie niebezpiecznym można również przekazać do UOKIK lub Inspekcji Handlowej. Mogą być one podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego, które prowadzi Prezes UOKIK. Stroną w tej sprawie jest producent lub dystrybutor, który nie dopełnił obowiązku odnośnie wymagań bezpieczeństwa produktów.

Szukając informacji o produktach niebezpiecznych wycofanych z rynków innych niż polski, można również sięgnąć do systemu europejskiego RAPEX

Kary dla przedsiębiorców

Podmiot, który wprowadza na rynek produkty niebezpieczne podlega surowym sankcjom. Oprócz wcześniej wskazanego wpisu do rejestru produktów niebezpiecznych grozi za to kara grzywny albo nawet pozbawienia wolności.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już 30 czerwca 2025 r. skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością: 6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skrócenia czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski, a na początku czerwca br. – w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie – ujawniło więcej szczegółów. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł.

Tysiące matek zyska zasiłek i to nie 800 plus a więcej [projekt MRPiPS z 23 maja 2025]. Koniec z krzywdzącą luką prawną

Tysiące matek zyska zasiłek i to nie 800+ a więcej. Dlaczego? Bo resort pracy przygotował projekt rozporządzenia z 23 maja 2025 r. Jest to dokładnie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. Projekt skierowany został do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Jaka grupa zyska zasiłek i z jakiego powodu?

Zasiłek stały z MOPS. Co wlicza się do dochodu? [Przykłady]

Przegląd ostatnich orzeczeń sądów administracyjnych pokazuje, iż kwestia zaliczania do dochodu poszczególnych świadczeń wciąż rodzi wątpliwości. Dlaczego dochód jest tak ważny w przypadku zasiłku stałego?

Wakacje a alimenty. Przepisy i orzeczenia sądów

„Moi synowie są coraz starsi i rosną ich wydatki np. na ubrania, korepetycje, zajęcia sportowe. Z tego powodu chciałabym wnosić o podwyższenie wysokości alimentów. Czy wyjazdy również wpływają na wysokość alimentów? Co w sytuacji, gdy część wakacji dzieci spędzają u ojca?” – pyta Czytelniczka.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy do reformy. Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o uproszczenie i cyfryzację procedur

Obecny system przyznawania zasiłków pogrzebowych jest skomplikowany, niejednolity i przestarzały – alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej. Jej doradca – Wojciech Labuda, w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazuje, że potrzebna jest nie tylko deregulacja, ale również pełna cyfryzacja i ujednolicenie przepisów. Prace legislacyjne już ruszyły, ale – jak podkreśla ekspert – to dopiero początek drogi.

Pieniądze dla rodziców, którzy stracili dziecko, w tym przez poronienie (nawet, gdy nie można zidentyfikować płci). MRPiPS przygotowało projekt i uzupełniło lukę prawną

Pojawił się projekt rozporządzenia z dnia 23 maja 2025 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno – rentowe. Przedmiotowy projekt rozporządzenia wprowadza rozwiązania, które zrównają uprawnienia w dostępie do zasiłku pogrzebowego z tytułu poniesienia kosztów pogrzebu dziecka martwo urodzonego, bez względu na kryterium możności ustalenia płci takiego dziecka.Projekt skierowany został do uzgodnień i opiniowania.

Zwolnienia lekarskie kontroluje ZUS ale może też pracodawca. Kiedy chory może się spodziewać kontroli?

Jednym z zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nadzór nad wydatkowaniem środków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Działania te polegają m.in. na kontroli w zakresie zwolnień lekarskich. ZUS kontroluje, czy osoba, której wystawiono zwolnienie lekarskie rzeczywiście jest niezdolna do pracy oraz czy wystawione zaświadczenie lekarskie jest zasadne. ZUS kontroluje także prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich, czyli co faktycznie robi osoba na zwolnieniu lekarskim. Ale nie tylko ZUS ma prawo kontrolować zwolnienia lekarskie – również pracodawcy mają prawo sprawdzić, czy pracownik uczciwie korzysta z eZLA. Regionalni rzecznicy prasowi ZUS wyjaśniają te kwestie.

Czy komisja ma prawo wyprosić opiekuna osoby niepełnosprawnej? [Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Poziom potrzeby wsparcia]

List czytelnika: Czy komisja ma prawo wyprosić pełnomocnika albo opiekuna osoby niepełnosprawnej?

REKLAMA

ZUS wypłaci emerytom i rencistom dodatkowe pieniądze (348,22 zł miesięcznie). Warunek – ukończone 75 lat. Niektórzy muszą złożyć wniosek

Jeśli ukończyłeś 75 lat i pobierasz z ZUS-u emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, to dostaniesz dodatkowe pieniądze. Co do zasady bez wniosków i formalności. ZUS będzie je przekazywał na twoje konto razem z wypłatą głównego świadczenia. Jednak w niektórych przypadkach trzeba złożyć wniosek o ten dodatek.

Złotówkowicze (kredytobiorcy kredytów w złotówkach z oprocentowaniem opartym o WIBOR) jeszcze nie szturmują sądów i prawników. Eksperci: wszyscy czekają na wyrok TSUE

Eksperci nie mają wątpliwości, że bez jasnego stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma szans na to, by temat nieuczciwie potraktowanych przez banki konsumentów rozwiązać z korzyścią dla nich. Do rozstrzygnięcia zostały kwestie dotyczące informowania kredytobiorców o ryzyku zmiennego oprocentowania czy zagadnienia związane z prawami konsumenta. – Szanse na uzyskanie pozytywnego wyroku i nowych warunków umowy kredytowej dla „WIBOR-oców”, zwanych też „Złotówkowiczami” (chodzi oczywiście o osoby, które zaciągnęły kredyt w złotówkach z oprocentowaniem opartym o WIBOR) oceniam wysoko, ale ten temat potrzebuje jeszcze cierpliwości – mówi mec. Marek Jarosiewicz, adwokat i ekspert gospodarczy.

REKLAMA