reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Umowne prawo odstąpienia

Umowne prawo odstąpienia

Zasadą jest, że strony, które zawarły umowę są nią związane i nie mogą jej rozwiązać bez zgody drugiej strony. W treści zobowiązania można jednak zastrzec możliwość odstąpienia od niego. Jest to umowne prawo odstąpienia.

Jednostronne prawo odstąpienia od umowy jest przewidziane tylko w niektórych przypadkach, m.in. w razie niewykonania zobowiązania przez drugą stronę. Natomiast przy zawarciu każdej umowy strony w niej uczestniczące mogą ustalić dodatkowe zastrzeżenie umowne, na mocy którego w ciągu oznaczonego terminu obie lub jedna ze stron mogą od umowy odstąpić.

Kiedy można skorzystać z prawa odstąpienia

Strony danego zobowiązania same wyznaczają termin, w którym dopuszczają taką możliwość jak odstąpienie od umowy. Ma to na celu ochronę interesów podmiotu przeciwnego. Musi on bowiem wiedzieć jak długo ma trwać stan niepewności odnośnie tego czy umowa dojdzie do skutku czy nie.

Termin powinien być zapisany:

  • przez podanie daty końcowej - np. „Odstąpić od umowy można do dnia 04.11.2008 roku” albo
  • przez podanie okresu czasu - np. „Od niniejszej umowy można odstąpić w ciągu 3 miesięcy od momentu jej zawarcia”.

W przypadku niewskazania w umowie terminu na odstąpienie, zapis nie będzie ważny.

Zobacz także: Jaka forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Jak należy odstąpić

Aby móc skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy należy złożyć drugiej stronie oświadczenie woli. W ten sposób oznajmiamy naszemu kontrahentowi, że chcemy skorzystać z prawa odstąpienia do umowy. Oświadczenia woli nie można go odwołać, chyba że strona przeciwna wyrazi na to zgodę. Żadna szczególna forma dla tegoż oświadczenia nie jest przewidziana. Bezpieczniej jest jednak to zrobić na piśmie.

Jakie są skutki odstąpienia

Odstąpienie od umowy skutkuje tym, że umowę uważa się za nie zawartą. To co strony sobie nawzajem świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym. Chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu, czyli w granicach normalnego użytkowania. Za czas korzystania z rzeczy albo usługi należy się stosowane wynagrodzenie.

Co to jest odstępne

Odstępne to pewna odmiana umownego prawa odstąpienia od umowy. Strony mogą się umówić, że skorzystać z odstąpienia od umowy można dopiero po zapłaceniu oznaczonej sumy pieniężnej, tzw. odstępnego. Zapłata powinna nastąpić dopiero w momencie skorzystania z prawa do odstąpienia. Odstępne ma tak naprawdę charakter odszkodowawczy. Jest to pewien sposób na wyrównanie strat tej stronie, która liczyła, że umowa dojdzie do skutku. Kwotę odstępnego określają strony.

Zobacz serwis: Umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadą jest zwiazanie stron treścią umowy.
Zasadą jest zwiazanie stron treścią umowy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama