REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa darowizny

Darowizna to umowa.
Darowizna to umowa.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przez darowiznę jedna osoba (darczyńca) zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia z własnego majątku na rzecz drugiej osoby (obdarowanego).  

Umowa darowizny występuje dosyć często w obrocie prawnym. Jest to sposób na przenoszenie własności rzeczy między członkami rodziny. Popularność tej umowy wiąże się z jej nieodpłatnością.

REKLAMA

Darowizna to umowa

Wiele osób uważa, że darowizna to czynność jednostronna. Tymczasem jest to duży błąd. Na dokonanie darowizny bowiem musi zgodzić się obdarowany. Nie musi on bowiem zgadzać się na zawarcie takiej umowy i może odmówić przyjęcia przedmiotu darowizny.

Strony umowy

Stronami umowy darowizny są darczyńca, czyli osoba, która dokonuje uszczuplenia we własnym majątku. Jak również obdarowany. Obdarowanym jest osoba, na rzecz której następuje bezpłatne świadczenie

Przedmiot darowizny

Przedmiotem darowizny może być zarówno rzecz jak i prawo. Darczyńca może również w formie darowizny umorzyć swoje zobowiązanie względem obdarowanego.

Więcej o przedmiocie darowizny przeczytaj w artykule "Co może być przedmiotem darowizny"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma umowy darowizny

Co do zasady umowa darowizny powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Jednakże kodeks cywilny przewiduje szereg odstępstw od tej zasady.

Umowa darowizny dokonana bez zachowania formy aktu notarialnego jest ważna pod warunkiem, że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Darowizna nieruchomości (gruntu, mieszkania) musi się odbyć zawsze w formie aktu notarialnego.

Więcej na temat formy umowy można przeczytać w artykule "Jaka powinna być forma umowy darowizny"

Odpłatność

Umowa darowizny jest umową nieodpłatną. Oznacza to, że za świadczenie darczyńcy obdarowany nie musi płacić żadnego wynagrodzenia. Ta cecha odróżnia umowę darowizny od sprzedaży.

Polecenie

Darowizna może być obciążona poleceniem. Polecenie jest zobowiązaniem obdarowanego do określonego działania, lub zaniechania – jednocześnie nie czyniąc nikogo wierzycielem. Często się ma do czynienia z tego typu darowiznami

Polecenie może mieć następującą postać: „zobowiązuję obdarowanego do przeznaczenia niniejszej darowizny na zakup …..”

O poleceniu dowiesz się ięcej z artykułu: "Darowizna obciążona poleceniem"

Podsumowanie

Umowa darowizny często występuje w życiu codziennym. Nie każda musi mieć jednak być dokonywana w formie aktu notarialnego. Jednakże gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość wtedy należy pod rygorem nieważności dokonać jej przed notariuszem.

Zobacz serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
250 zł na dobę dla uczestnika wycieczki. 752 nowe wnioski już zostały złożone. Ze środków pozyskanych z programu można sfinansować m.in.: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie

W poniedziałek, 22 lipca rozpoczął się dodatkowy nabór do nowego programu dofinansowania wycieczek szkolnych "Podróże z klasą". Resort edukacji poinformował, że dodatkowe środki rozeszły się w ciągu czterech minut. 

Pracodawca zapłaci za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace

Pracodawca zapłaci pracownikowi za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia. Czy pracownicy dostaną odsetki już w 2025 r.? Trwają prace nad projektem. Będą nowe wykroczenia, przestępstwa, a co najważniejsze dla pracowników, odsetki.

Wniosek o bon energetyczny już od 1 sierpnia: można wysłać także Pocztą Polską

Poczta Polska SA informuje, że Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego. W zależności od preferencji i możliwości, uprawnieni do uzyskania tego jednorazowego świadczenia finansowego mogą złożyć wniosek w formie elektronicznej lub pisemnej. Honorowane będą zarówno wnioski składane osobiście w gminie, jak i przesłane za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Czym jest zabójstwo eutanatyczne w polskim prawie?

Zabójstwo człowieka jest niewątpliwie czymś bardzo złym. Niezależnie od wyznawanego światopoglądu, religii jest to czyn naganny. Niektórzy wyrażają poglądy, zgodnie z którymi w niektórych uzasadnionych sytuacjach dopuszczalna powinna być eutanazja. Uważają, że tak naprawdę nie jest ona zabójstwem, ale ulgą w cierpieniach. Polskie prawo karne zabrania jednak dokonywania eutanazji.

REKLAMA

Ulgi dla samotnych rodziców po rozwodzie. Jednoznaczne stanowisko MF

Jeżeli rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną, wówczas wychowują dziecko wspólnie i żaden z rodziców nie ma prawa do ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już dokładną datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

REKLAMA

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

REKLAMA