REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt i pożyczka to nie to samo

Różnice między kredytem a pożyczką.
Różnice między kredytem a pożyczką.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że bardzo często używa się tych słów zamiennie to według prawa, kredyt i pożyczka to dwie różne umowy. Warto o tym wiedzieć przed podpisaniem którejś z nich.

W języku potocznym używamy zamiennie słów „kredyt” i „pożyczka”. Tymczasem trzymając się przepisów prawa nie można tego robić. Kredyt to nie to samo co pożyczka. Inne są zasady ich udzielania, stosuje się do nich inne ustawy, mogą ich udzielać inne podmioty.

REKLAMA

POBIERZ WZÓR:  umowa pożyczki

Umowa pożyczki

Umowę pożyczki reguluje kodeks cywilny. Zgodnie z jego brzmieniem pożyczka to umowa na podstawie, której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku. Biorący pożyczkę natomiast zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowa kredytu

Przez umowę kredytową bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy, na czas oznaczony w umowie, określoną kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na określony cel. Kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z pieniędzy, na warunkach określonych w umowie. Zobowiązuje się ponadto do zwrotu kredytu wraz z odsetkami i prowizją za udzielenie kredytu. Umowę kredytu reguluje brawo bankowe

Kto może udzielić

Jak wynika z przedstawionych definicji kredytu może udzielić jedynie bank

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pożyczki natomiast może udzielić zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna (w tym bank). Jeżeli pożyczki udziela osoba fizyczna to nie musi ona prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie.

W jakiej formie

Umowa kredytu pod rygorem nieważności musi być zawarta na piśmie. Oznacza to tyle, że udzielenie jej w innej formie powoduje zawsze jej nieważność. Nie można zatem udzielić kredytu ustnie.

Umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie. Może być to więc forma ustnaforma pisemna a nawet forma aktu notarialnego. Ważne jest jednak aby umowę na kwotę powyżej 500 zł. dokonać w formie pisemnej. W wypadku gdy nie spisze się umowy na kwotę ponad 500 zł to i tak jest ona ważna. Nie można jednak w razie sporu dopuszczać dowodu z zeznań świadka ani z przesłuchania stron na okoliczność zawarcia takiej umowy. Co to oznacza w praktyce. Mianowicie to, ż znacznie utrudnione jest sądowe dochodzenie takiej pożyczki.

Ważne:

Umowę na kwotę powyżej 500 zł trzeba zawierać na piśmie.

Co może być przedmiotem

Przelotem kredytu może być tylko określona suma pieniędzy. Musi być ona podana umowie kredytu.

Natomiast przedmiotem umowy pożyczki mogą być pieniądze i inne rzeczy oznaczone co do gatunku. Które rzeczy oznaczone są co do gatunku? Są to te, które można liczyć, ważyć, mierzyć. Dlatego zaliczymy do nich benzynę, ropę naftową, ziarno, węgiel.

Ważne:

Przedmiotem umowy pożyczki nie mogą być rzeczy oznaczone co do tożsamości, a więc np. samochód, motor, koń, ksiązka.

Odpłatne czy nie odpłatne

Umowa kredytu jest zawsze umową odpłatną. Oznacza to, że w zamian za przekazane pieniądze bank może żądać wynagrodzenia. Najczęściej wynagrodzenie podane jest jako odsetki od kwoty kredytu.

Umowa pożyczki może być umową odpłatną i nieodpłatną. Zależy to od woli stron. Mogą one się umówić, że za pożyczkę będzie należeć się wynagrodzenie lub też nie. Nieodpłatne są najczęściej pożyczki między krewnymi lub znajomymi. Wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy może być określone również jako procent pożyczanej kwoty.

Celowość

REKLAMA

Kredyt udzielany jest zawsze na konkretny cel. Musi być on podany w umowie. Najczęściej kredyty udzielane są na zakup mieszkania lub na określoną inwestycję. Wiąże się z tym możliwość kontroli przez bank wydatkowania pieniędzy przez kredytobiorcę

Umowa pożyczki może być udzielana na bliżej nieokreślony cel. W tym wypadku cel nie musi być podawany w umowie. Pożyczkodawca nigdy nie może kontrolować sposobu wydawania pieniędzy przez pożyczkobiorcę.

Zabezpieczenie

Zarówno kredyt jak i pożyczka wymagają zabezpieczenia. W obydwu przypadkach można stosować te same instrumenty prawne.

Kredyt najczęściej zabezpieczany jest hipoteką, gwarancją bankową lub akredytywą. Rzadziej wekslem lub poręczeniem.

Pożyczka zabezpieczana jest poręczeniem, wekslem, dobrowolnym poddaniem się egzekucji, zastawem lub zastawem rejestrowym.

Podsumowanie

Nie można utożsamiać kredytu i pożyczki. Są to dwie bardzo różne umowy. Ich jedyną cechą wspólną jest przekazanie pieniędzy przez jedną stronę umowy drugiej. Wszystkimi innymi elementami różnią się one między sobą.

Przeczytaj również:

Czym jest kredyt

Jak właściwie sporządzić umowę pożyczki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. 54 800 zł (niestety bez odsetek). Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA