REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą.
Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny zawiera definicję konsumenta. Jest to osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej bezpośrednio nie związanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Po co się chroni

Konsumenci chronieni są we wszystkich krajach zjednoczonej Europy. Walka z nieuczciwymi praktykami handlowymi oraz ochrona konsumenta to jedno z założeń wspólnej polityki państw członkowskich.

REKLAMA

Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą, który co do zasady dysponuje większymi środkami kapitału, obsługą prawną oraz doświadczeniem handlowym. Środkiem, który ma wyrównać szanse obydwu tych podmiotów są przepisy prawa.

Tylko osoba fizyczna

Konsumentem może być tylko osoba fizyczna. To znaczy, że z ochrony prawnej przewidzianej dla konsumenta nie będą korzystały takie podmioty jak spółka akcyjna, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie, fundacja, wspólnota mieszkaniowa.

Mimo, że wiele z tych podmiotów może być „słabszą” stroną umowy to nie są one chronione przez prawo.

Co to jest czynność prawna

Czynność prawna to świadome zachowanie polegające na wyrażeniu oświadczenia woli, którego następstwem jest wywołanie określonych skutków prawnych. Oświadczenia woli mogą być jednostronne (do ich ważności nie jest potrzebne żadne zachowanie innego podmiotu) oraz dwustronne (do ich ważności potrzebne jest zachowanie innej osoby). Czynności prawne dwustronne to umowy. Do czynności prawnych jednostronnych zaliczamy m.in. uznanie długu, przyjęcie spadku, odrzucenie spadku, spisanie testamentu, uznanie dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsument chroniony jest gdy dokonuje każdej czynności prawnej nie zależnie czy jest ona jednostronna czy dwustronna, odpłatna czy nieodpłatna.

Działalność gospodarcza

Tylko osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej bezpośrednio nie związanej z działalności gospodarczą.

REKLAMA

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Samo jednak umieszczenie w rejestrze nie powoduje, że automatycznie osoba taka przestaje być konsumentem. W takim przypadku bowiem trzeba rozróżnić których czynności prawnych dokonuje „na firmę” a których na własny prywatny użytek. Osoba taka raz będzie konsumentem a raz nim nie będzie.

Janusz G. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą „Roboty remontowo-budowlane”. Dnia 15 stycznia 2008 r. kupił w sklepie internetowym płytę znanego zespołu z Lublina. W tym wypadku umowa nie ma związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą dlatego też będzie chroniony przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta.

Przed kim się chroni

Konsument chroniony jest w relacjach z przedsiębiorcą. Przepisów prawa konsumenckiego nie stosuje się nigdy w relacjach konsument-konsument.

Jakie przepisy chronią konsumenta

Konsumenta chronią następujące akty prawne:

  • Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu cywilnego – reguluje ona sprzedaż konsumencką oraz problem niezgodności towaru z umową;
  • Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny – ustawa ta jest poświęcona problematyce umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy oraz umów zawieranych na odległość;
  • Ustawa z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim- dotyczy ona udzielania kredytu konsumentom;
  • Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny- zawarte są w niej przepisy odnoszące się do problematyki klauzul niedozwolonych, zawiera również definicję konsumenta.

Warto znać swoje prawa jako konsumenta za nim zawrzemy jakąś umowę. Dlatego też zachęcam do zapoznania się ze stroną www.prawakonsumenta.wieszjak.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Rząd: Próg dochodu w zasiłkach bez waloryzacji. Tylko 674 zł! Rodzinny 95 zł. Pielęgnacyjny 215,84 zł. Dodatek za wychowanie wciąż 400 zł

Są cztery przyczyny braku waloryzacji świadczeń rodzinnych.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

REKLAMA

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Do 31 maja 2024 r. powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć powiadomienie ZUS o zarobkach osób pobierających świadczenie przedemerytalne. Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacił Twoje świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

REKLAMA

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA