reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Kto jest konsumentem

Kto jest konsumentem

Kodeks cywilny zawiera definicję konsumenta. Jest to osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej bezpośrednio nie związanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Po co się chroni

Konsumenci chronieni są we wszystkich krajach zjednoczonej Europy. Walka z nieuczciwymi praktykami handlowymi oraz ochrona konsumenta to jedno z założeń wspólnej polityki państw członkowskich.

Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą, który co do zasady dysponuje większymi środkami kapitału, obsługą prawną oraz doświadczeniem handlowym. Środkiem, który ma wyrównać szanse obydwu tych podmiotów są przepisy prawa.

Tylko osoba fizyczna

Konsumentem może być tylko osoba fizyczna. To znaczy, że z ochrony prawnej przewidzianej dla konsumenta nie będą korzystały takie podmioty jak spółka akcyjna, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie, fundacja, wspólnota mieszkaniowa.

Mimo, że wiele z tych podmiotów może być „słabszą” stroną umowy to nie są one chronione przez prawo.

Co to jest czynność prawna

Czynność prawna to świadome zachowanie polegające na wyrażeniu oświadczenia woli, którego następstwem jest wywołanie określonych skutków prawnych. Oświadczenia woli mogą być jednostronne (do ich ważności nie jest potrzebne żadne zachowanie innego podmiotu) oraz dwustronne (do ich ważności potrzebne jest zachowanie innej osoby). Czynności prawne dwustronne to umowy. Do czynności prawnych jednostronnych zaliczamy m.in. uznanie długu, przyjęcie spadku, odrzucenie spadku, spisanie testamentu, uznanie dziecka.

Konsument chroniony jest gdy dokonuje każdej czynności prawnej nie zależnie czy jest ona jednostronna czy dwustronna, odpłatna czy nieodpłatna.

Działalność gospodarcza

Tylko osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej bezpośrednio nie związanej z działalności gospodarczą.

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Samo jednak umieszczenie w rejestrze nie powoduje, że automatycznie osoba taka przestaje być konsumentem. W takim przypadku bowiem trzeba rozróżnić których czynności prawnych dokonuje „na firmę” a których na własny prywatny użytek. Osoba taka raz będzie konsumentem a raz nim nie będzie.

Janusz G. prowadzi działalność gospodarczą pod firmą „Roboty remontowo-budowlane”. Dnia 15 stycznia 2008 r. kupił w sklepie internetowym płytę znanego zespołu z Lublina. W tym wypadku umowa nie ma związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą dlatego też będzie chroniony przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą.
Konsument chroniony jest przed przedsiębiorcą.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama