REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy od umowy można odstąpić

Łukasz Matys
Odstąpienie od umowy
Odstąpienie od umowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy zawieraniu umowy można wprowadzić klauzulę, która pozwoli na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Trzeba jednak oznaczyć czas, w którym będzie można skorzystać z tego prawa oraz określić, której ze stron prawo takie będzie przysługiwało.  

Umowne prawo odstąpienia zastrzega się gdy strony przewidują, że stosunki społeczno-ekonomiczne mogą ulec zmianie, np. gdy spodziewany jest wzrost inflacji lub gdy możliwa jest interwencja państwa na rynku.

REKLAMA

W jakiej umowie

Umowne prawo odstąpienia może być zawarte w każdej umowie. Nie ma znaczenia czy jest to umowa nazwana (wymieniona w kodeksie cywilnym) czy nienazwana (nie wymieniona w kodeksie cywilnym), odpłatna czy nieodpłatna, wzajemna czy jednostronnie zobowiązująca. Prawo do odstąpienia może być wprowadzona do każdej z nich.

Termin na odstąpienie

Termin do skorzystania z prawa do odstąpienia musi być podany w umowie. Termin ten może być zapisany w różny sposób. Bądź to przez podanie daty końcowej (np. „odstąpić od umowy można do dnia 12.12.09”) lub przez podanie okresu czasu (np. „od umowy można odstąpić w ciągu roku od dnia podpisania umowy). Jeżeli nie określono w umowie terminu na odstąpienie to zapis taki jest nieważny.

Kto może odstąpić

Umowa musi określać której ze stron będzie przysługiwało prawo do odstąpienia. Przy czym może ono przysługiwać zarówno jednej ze stron jak i obydwu naraz. Jeżeli nie podane jest kto może od umowy odstąpić, wtedy taka klauzula jest nieważna, a odstąpić od umowy nie może żadna ze stron.

Jak odstąpić

Od umowy odstępuje się przez złożenie oświadczenia woli drugiej stronie. Oznacza to, że naszemu kontrahentowi należy oświadczyć, że od umowy odstępujemy. Dla oświadczenia nie jest przewidziana żadna szczególna forma. Może więc być ono złożone ustnie, pisemnie a nawet w formie aktu notarialnego. Najdogodniejszą formą jest forma pisemna. To znaczy oświadczenie o odstąpieniu składa się drugiej stronie na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki odstąpienia

Skorzystanie z umownego prawa odstąpienia powoduje, że umowa uważana jest za nigdy nie zawartą. Strony muszą zwrócić sobie to co otrzymały od siebie nawzajem.

Za korzystanie z rzeczy i wykonane usługi należy się wynagrodzenie

Odstępne

Strony mogą się umówić, że odstąpienie od umowy będzie skuteczne tylko po zapłaceniu pewnej sumy pieniędzy. W takiej sytuacji od umowy można odstąpić tylko gdy zapłaci się określoną w umowie kwotę. Odstępne (suma pieniędzy) ma w założeniu pokryć straty spowodowane odstąpieniem. Warto pamiętać, że odstępne można określić w dowolny sposób (np. 1000 zł, 20% wartości umowy, 5-krotność najniższego wynagrodzenia). Nie ma przy tym żadnych limitów co do wielkości odstępnego.

Podsumowanie

REKLAMA

Odstąpienie od umowy jest jednym ze sposobów na zakończenie współpracy. Warto jednak pamiętać, że prawo do odstąpienia przysługuje tylko wtedy gdy jest to zastrzeżone w umowieokreślony jest termin na odstąpienie oraz oznaczone, której ze stron prawo to przysługuje

Natomiast gdy od umowy można odstąpić za zapłatą odstępnego, wtedy nie trzeba określać terminu do odstąpienia. Trzeba natomiast razem z oświadczeniem o odstąpieniu zapłacić przewidzianą umową sumę pieniędzy.

Przeczytaj również:

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Kiedy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA