REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Nauka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Główne założenia doktoratów wdrożeniowych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia jakie są główne założenia doktoratów wdrożeniowych. Doktorant otrzyma dwie pensje.

Rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta

Na 50 posiedzeniu Sejm ustanowił rok 2018 r. rokiem Zbigniewa Herberta.  W dniu 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci sławnego poety.

Umiejętności, które ułatwią awans w 2018 r.

Chciałbyś awansować w pracy i zastanawiasz się jakie umiejętności powinieneś nabyć, by zwiększyć swoje szanse. Programowanie, kompetencje cyfrowe, języki obce, prawo jazdy i samoorganizacja - to umiejętności, które można nabyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a zdecydowanie podniosą kompetencje zawodowe. Zacznij uczyć się już dziś, a w 2018 roku możesz liczyć na awans w pracy.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna 2018 r. - szybki i darmowy internet w każdej szkole

W dniu 27 października 2017 r. Sejm jednogłośnie przyjął projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Celem OSE jest upowszechnienie dostępu do szybkiego i darmowego Internetu w szkołach w całej Polsce, a zwłaszcza na terenach wykluczonych cyfrowo.

REKLAMA

Program "Maluch+" 2018

Program "Maluch+" 2018 kierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Podmioty te mogą starać się o środki, które mogą przeznaczyć m.in. na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi czy na zwiększenie ilości miejsc w już istniejących żłobkach, klubach dziecięcych. Państwo może dofinansować nawet do 80 proc kosztów.

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka będzie możliwe

W listopadzie 2013 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy, które nie pozwalają na zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka są niekonstytucyjne. Ministerstwo przygotowało projekt zmian w tym zakresie.

Legalność aborcji w Polsce

Aborcja polega na działaniu, mającym na celu przerwanie ciąży. Wyróżniamy aborcję legalną, unormowaną prawnie oraz aborcję nielegalną.

Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował projekt najnowszej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zmian, które przyniesie ze sobą nowelizacja jest ogrom - wśród nich jest likwidacja niestacjonarnych studiów doktoranckich i wprowadzenie powszechnego systemu stypendialnego dla doktorantów.

REKLAMA

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

W dniu 19 września 2017 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował nowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja zakłada m.in. przywrócenie egzaminów wstępnych na studia. Gowin deklaruje także, że studia dzienne pozostaną bezpłatne.

RPD wystąpił do prezydenta o inicjatywę ws. kobiet pijących w ciąży alkohol

Rzecznik praw dziecka wystąpił do prezydenta o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zmierzającej do ochrony dzieci nienarodzonych przed skutkami picia alkoholu przez kobiety w ciąży oraz zażywania innych substancji powodujących trwałe uszkodzenie płodu.

RPD postuluje zmiany w prawie rodzinnym w 2018 r.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak widzi potrzebę kompleksowych zmian w polskim prawie rodzinnym. Zapowiedział, że propozycję przedstawi parlamentowi, prezydentowi i rządowi jeszcze w tym roku.

Szczepienia ochronne dzieci

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak walczy z falą dezinformacji, która pojawiła się wokół tematu szczepień. Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem szczepienie ochronne jest obowiązkowe, a o zrezygnowaniu ze szczepienia dziecka dowie się Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Lista lektur dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020

Zmiany listy lektur są nieuniknione – zgodnym chórem mówią szkolni nauczyciele. Każda zmiana w kanonie jest szeroko komentowana. Wykreślenie lub wprowadzenie na listę nowych pozycji wzbudza gorące dyskusje, by przypomnieć, najgłośniejsze bodaj próby, ministra Romana Giertycha, który w 2007 roku usunął ze szkolnej edukacji Gombrowicza i Kafkę. Czy i tym razem czekają uczniów czytelnicze rewolucje?

Większa ochrona dzieci od 2018 r. - rząd przyjął projekt ustawy

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę. Projekt pozwala także reagować w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra dziecka.

Podstawa programowa do historii w roku szkolnym 2017/2018

Nowy rok szkolny to zmiany w programach nauczania wszystkich przedmiotów, związane z koniecznością dostosowania treści zajęć do nowego systemu szkół. O czym dowiedzą się na lekcjach historii uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych?

Co się zmieni w roku szkolnym 2017/2018?

Likwidacja gimnazjów, zwolnienie z opłat rodziców oraz opiekunów dzieci 6 letnich oraz zapewnienie miejsc dzieciom 3 letnim w przedszkolach to tylko niektóre zmiany w edukacji. Co jeszcze się zmieni? Jaki będzie ten rok szkolny?

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Ministerstwo zdrowia zapowiada powrót gabinetów stomatologicznych oraz gabinetów zdrowotnych do szkół. Jak powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, pierwsze gabinety pojawią się w szkołach w 2018 r.

Rejestracja narodzin dziecka w szpitalu od 2018 r.

W 2018 r. zacznie funkcjonować uproszczony sposób rejestracji narodzin dziecka. Od przyszłego roku każdy noworodek będzie mógł zostać zarejestrowany w szpitalu. Odpadnie więc konieczność osobistego zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ponowne wnioski o 500+ można składać już od sierpnia

Program ,,Rodzina 500 plus" obejmuje już ponad 3,79 mln dzieci. Aby w dalszym ciągu otrzymywać świadczenie należy ponownie złożyć wniosek. Kwota i kryteria przyznania świadczeń pozostają bez zmian.

Niebieska karta a ograniczenie władzy rodzicielskiej

Procedura niebieskiej karty ma za zadanie zwalczanie problemu przemocy w rodzinie. Wszczęcie tej procedury może stanowić dowód w przypadku postępowania w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej.

Czy polskie szkoły są przygotowane do nauki programowania?

Analizując trendy na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT, wielu z entuzjazmem przyjęło nowe rozporządzenie MEN, zakładające naukę elementów programowania już od I klasy szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy IV. Nasuwa się jednak pytanie, czy polskie szkoły są w stanie sprostać temu wyzwaniu?

Nowe przepisy dotyczące wywiadów środowiskowych

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada m.in., że sądy opiekuńcze będą mogły zlecać kuratorom sądowym przeprowadzanie wywiadów środowiskowych nie tylko w toku rozpatrywania sprawy, ale także po wydaniu orzeczenia – dla sprawdzenia czy jest ono właściwie wykonywane

Rusza budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego internetu.

Na jaki czas udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki?

Z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmieniony został zapis o czasie na jaki udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki.

Wychowanie dzieci - koszty i przychody

Według szacunków Open Finance opartych o dane GUS utrzymanie dziecka do momentu jego usamodzielnienia się kosztuje od 100 do 250 tys. zł. Jednak rodzice mogą też liczyć na pewne przychody w postaci zasiłków, dopłat, ulgi podatkowej i innych preferencji - wielodzietne zamożne rodziny mogą liczyć nawet na 418 tys. zł przychodów od Państwa.

Nie będzie skrócenia czasu pracy dla rodziców

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy dot. skrócenia czasu pracy dla rodziców. Projekt został złożony przez PSL.

Zmiany w zasadach finansowania nauki

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki został przyjęty przez Radę Ministrów.

UE zapowiada nowelizację dyrektywy audiowizualnej w celu ochrony nieletnich

Zdaniem komisji Parlamentu Europejskiego konieczna jest nowelizacja dyrektywy audiowizualnej w celu ochrony nieletnich. Nowe przepisy będą skierowane do serwisów takich jak Youtube, Vimeo, Netflix.

Utworzenie programu Doktorat wdrożeniowy

W środę senat przyjął ustawę o doktoratach wdrożeniowych. Każdego roku do programu "Doktorat wdrożeniowy" będzie mogło przystąpić pół tysiąca doktorantów.

Prawo dziecka do udziału w rozprawach

Najnowsza nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego będzie gwarantowała prawo dziecka do udziału w rozprawach cywilnych oraz administracyjnych. O dopuszczeniu dziecka do udziału w rozprawie w charakterze publiczności decydował będzie przewodniczący składu sędziowskiego.

Alimenty na dorosłe dziecko

Czy rodzic ma obowiązek płacić alimenty na dorosłe dziecko? Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny?

Zabawki internetowe i aplikacje muszą spełniać wymogi prawa UE

W najbliższym czasie Komisja Europejska przyjrzy się zabawkom i aplikacjom sprzedawanym przez Internet. Pracownicy Komisji sprawdzą czy produkty spełniają wymogi i standardy prawa UE.

Zerówka czy pierwsza klasa szkoły podstawowej - rodzice mogą wybrać

Polskie prawo oświaty daje rodzicom wybór. Kiedy ich dziecko rozpoczyna 6 rok życia mogą skierować je na roczne przygotowanie przedszkolne czyli do tzw. zerówki, bądź wysłać je do pierwszej klasy podstawówki.

Doktorat wdrożeniowy już w marcu 2017 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym. W projekcie przewidziany został m.in. doktorat wdrożeniowy. Pierwsi doktoranci wdrożeniowi przystąpią do programu już w październiku 2017 r.

Podstawa programowa podpisana

Mimo licznych uwag m.in. środowisk naukowych nowa podstawa programowa została podpisana. Podstawie programowej zarzucano chociażby brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej, obszerność, brak spójności oraz liczne błędy. Podnosi się także, że jest ona zbyt przestarzała jak na dzisiejsze czasy.

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

Zmiany w ustawie o instytutach badawczych

Wzmocnienie nadzoru nad instytutami badawczymi, zmiany w zasadach powoływania i odwoływania dyrektorów oraz zniesienie wymogu znajomości języka obcego przez dyrektora instytutu to tylko niektóre zmiany w ustawie o instytutach badawczych.

Wielkie zmiany w uprowadzeniach rodzicielskich

Uprowadzenia rodzicielskie stanowią duży problem. Brak jest jasnych rozwiązań prawnych dotyczących chociażby oddzielenia dzieci przebywających za granicą od polskich rodziców. Czy coś zmieni się w tej kwestii?

Raport z cyfryzacji szkół 2016/2017

Od 1 września 2017 r. w ramach cyfryzacji szkół zaplanowano naukę programowania, budowę infrastruktury internetowej oraz szkolenia dla nauczycieli.

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca

Co do zasady dziecko nosi nazwisko obojga rodziców. Jednakże zdarzają się sytuację, gdy dziecko na skutek rozwodu rodziców lub innych okoliczności nosi nazwisko inne aniżeli matka czy ojciec. Ponadto w wyniku rozwodu czy zawarcia nowego związku małżeńskiego przez jednego z rodziców może wystąpić potrzeba zmiany nazwiska dziecka, przy czym procedura dokonania ww. zmian uzależniona jest od dwóch okoliczności - sposobu nadania nazwiska dziecka oraz zakresu władzy rodzicielskiej.

Wsparcie dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi

Rodziny z osobami niepełnosprawnymi mają otrzymać dodatkowe wsparcie polegające w szczególności na wsparciu kobiet w ciąży, usługach wspierających, rehabilitacyjnych oraz mieszkaniowych.

Edukacja polskiego dziecka za granicą

Coraz więcej rodzin wyjeżdża z dziećmi za granicę i zostaje tam na stałe. Jak wygląda edukacja polskiego dziecka za granicą? Jakie możliwości mają rodzice, którzy chcą żeby dziecko uczyło się języka polskiego, kultury, tradycji?

Zmiany w edukacji domowej

Dzieci uczące się w domach będą mogły skorzystać z pomocy dydaktycznych znajdujących się w zasobach szkoły, zmienić ma się także procedura zdobycia pozwolenia na edukację domową.

Dodatek wychowawczy dla dziecka w pieczy zastępczej

Dzieci umieszczone w rodzinnych domach dziecka lub w rodzinie zastępczej otrzymają dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty środków finansowych na utrzymanie podopiecznego.

Odszkodowanie za potrącenie dziecka przez samochód

Odpowiedzialność za szkody powstałe w ruchu drogowym określa przepis art. 436 k.c. W przypadku potrącenia przez samochód osób dorosłych oraz małoletnich powyżej lat 13 sytuacja jest jasna i klarowna. Inaczej jednak będzie kształtowała się odpowiedzialność za potrącenie małoletniego poniżej lat 13.

Duży problem dzieci oczekujących na adopcję

Sądy rodzinne opóźniają rozpoczęcie procedury adopcyjnej. Jest to związane z tym, że zwlekają z przesłaniem postanowień o pozbawieniu władzy rodzicielskiej do ośrodków adopcyjnych.

Rodzic samotnie wychowujący dziecko skorzysta na nowej kwocie wolnej od podatku

Na nowej kwocie wolnej od podatku skorzystają nieliczni. Ze zmian tych skorzystać mogą dorabiający na tzw. umowach śmieciowych, czyli osoby pracujące dorywczo. Rodzic samotnie wychowujące dziecko także ma szansę skorzystać na nowej kwocie wolnej od podatku.

REKLAMA