reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dla dzieci > Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Ministerstwo zdrowia zapowiada powrót gabinetów stomatologicznych oraz gabinetów zdrowotnych do szkół. Jak powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, pierwsze gabinety pojawią się w szkołach w 2018 r.

Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotowuje projekt założeń ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (tzw. ustawy o medycynie szkolnej). Nowy system medycyny szkolnej ma opierać się na trzech elementach:

  • szkolnych gabinetach zdrowotnych – prowadzonych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną;
  • szkolnych gabinetach dentystycznych – obecnych na terenie szkół;
  • dentobusach – świadczących pomoc i wsparcie w leczeniu stomatologicznym w szkołach zbyt małych, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Inicjatorzy projektu zakładają stworzenie systemu medycyny szkolnej w oparciu o doświadczenie Instytutu Matki i Dziecka a także podział odpowiedzialności w sposobie finansowania pomiędzy budżetem państwa, budżetem samorządów i płatnika publicznego.

Faza początkowa programu ma trwać pięć lat – w tym czasie zostaną utworzone i odpowiednio wyposażone szkolne gabinety dentystyczne. Zakupione także zostaną dentobusy – początkowo będzie ich 16, po jednym na każde województwo.

Szkoła i samorząd terytorialny odpowiadałyby za pomieszczenia  gabinetów, resort zdrowia za ich wyposażenie, natomiast podmioty w nich pracujące (pielęgniarki, dentyści) wykonywali by świadczenia zdrowotne na NFZ.

Ministerstwo podnosi także konieczność zdefiniowania roli i zadań pielęgniarki, higienistki szkolnej a także lekarza dentysty opiekującego się dziećmi.

Istotną częścią nowego systemu ma być także koordynacja planowanej opieki szkolnej z zespołem POZ, który opiekuje się dzieckiem. To pozwoli na sprawną wymianę informacji między personelem szkolnej opieki medycznej a POZ – pozwoli to na lepszą opiekę na dziećmi chorymi przewlekle i pomoże w ich leczeniu.

Gabinety zdrowotne i stomatologiczne będą miały nowe zadania z zakresu edukacji zdrowotnej i profilaktyki zdrowia. Za wypracowanie modelu edukacji i wsparcie szkół w jego realizacji będzie odpowiedzialny Instytut Matki i Dziecka. Część profilaktyczna realizowana we współpracy z POZ, będzie również objęta finansowaniem.

Na zmiany i pewne informacje trzeba będzie jednak trochę poczekać. Na razie mamy do czynienia jedynie z projektem założeń, który niebawem zostanie skierowany do konsultacji publicznych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama