| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dla dzieci > Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Gabinety stomatologiczne znowu w szkołach od 2018 r.

Ministerstwo zdrowia zapowiada powrót gabinetów stomatologicznych oraz gabinetów zdrowotnych do szkół. Jak powiedział Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, pierwsze gabinety pojawią się w szkołach w 2018 r.

Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotowuje projekt założeń ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (tzw. ustawy o medycynie szkolnej). Nowy system medycyny szkolnej ma opierać się na trzech elementach:

  • szkolnych gabinetach zdrowotnych – prowadzonych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną;
  • szkolnych gabinetach dentystycznych – obecnych na terenie szkół;
  • dentobusach – świadczących pomoc i wsparcie w leczeniu stomatologicznym w szkołach zbyt małych, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Inicjatorzy projektu zakładają stworzenie systemu medycyny szkolnej w oparciu o doświadczenie Instytutu Matki i Dziecka a także podział odpowiedzialności w sposobie finansowania pomiędzy budżetem państwa, budżetem samorządów i płatnika publicznego.

Faza początkowa programu ma trwać pięć lat – w tym czasie zostaną utworzone i odpowiednio wyposażone szkolne gabinety dentystyczne. Zakupione także zostaną dentobusy – początkowo będzie ich 16, po jednym na każde województwo.

Szkoła i samorząd terytorialny odpowiadałyby za pomieszczenia  gabinetów, resort zdrowia za ich wyposażenie, natomiast podmioty w nich pracujące (pielęgniarki, dentyści) wykonywali by świadczenia zdrowotne na NFZ.

Ministerstwo podnosi także konieczność zdefiniowania roli i zadań pielęgniarki, higienistki szkolnej a także lekarza dentysty opiekującego się dziećmi.

Istotną częścią nowego systemu ma być także koordynacja planowanej opieki szkolnej z zespołem POZ, który opiekuje się dzieckiem. To pozwoli na sprawną wymianę informacji między personelem szkolnej opieki medycznej a POZ – pozwoli to na lepszą opiekę na dziećmi chorymi przewlekle i pomoże w ich leczeniu.

Gabinety zdrowotne i stomatologiczne będą miały nowe zadania z zakresu edukacji zdrowotnej i profilaktyki zdrowia. Za wypracowanie modelu edukacji i wsparcie szkół w jego realizacji będzie odpowiedzialny Instytut Matki i Dziecka. Część profilaktyczna realizowana we współpracy z POZ, będzie również objęta finansowaniem.

Na zmiany i pewne informacje trzeba będzie jednak trochę poczekać. Na razie mamy do czynienia jedynie z projektem założeń, który niebawem zostanie skierowany do konsultacji publicznych.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »