reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe - 2018 r.

Becikowe - 2018 r.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka nazywana potocznie becikowym to jednorazowe świadczenie przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. W 2018 r. kwota i zasady przyznawania becikowego się nie zmienią - becikowe dalej wynosić będzie 1000 zł.

Zasady przyznawania becikowego zostały uregulowane art.15b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Celem becikowego jest rekompensata części wydatków związanych z urodzeniem dziecka.

Kto może otrzymać?

Zgodnie z tym przepisem prawo do ubiegania się o becikowe przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, które urodziło się żywe. W przypadku gdy w trakcie porodu urodziło się więcej niż jedno dziecko, to becikowe przysługuje na każde z tych dzieci.

Zasady te dotyczą także cudzoziemców zamieszkujących na terytorium RP, mających kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"

Becikowe to jednorazowe świadczenie i wynosi 1000 zł. Świadczenie to jest zwolnione z podatku.

Jedynym ograniczeniem jakie obowiązuje przy przyznawaniu becikowego jest dochód rodziny w przeliczeniu na osobę. Ustalono, że aby dostać to świadczenie to dochód na osobę nie może być większy niż 1922,00 zł w poprzednim roku kalendarzowym.

W okresie zasiłkowym 2017/2018 tj. dla osób ubiegających się o świadczenie w okresie od 01.11.2017 r. do 31.10.2018 r. należy wykazać dochody za rok kalendarzowy rok 2016.

Jak się ubiegać?

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek do urzędu miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Czas na złożenie tego wniosku to 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka lub w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia

Do wniosku o becikowe należy dołączyć:

 • zaświadczenie o dochodach;
 • zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarza przynajmniej od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu; odpis aktu urodzenia dziecka (rodzice dziecka);
 • odpis aktu urodzenia dziecka;
 • ksero dowodu;
 • oświadczenia obojga rodziców, że becikowe na dziecko nie zostało pobrane przez was już wcześniej.

Kiedy becikowe nie przysługuje?

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje jeżeli:,

 1. członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej;
 2. osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
  1. rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
  2. ojciec dziecka jest nieznany,
  3. powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
  4. sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
  5. dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe - 2018 r./ fot. Fotolia
Becikowe - 2018 r./ fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama