REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja, Nowości prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Egzamin maturalny z matematyki 2018

Uczniowie są już po egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym.

Nowy rozdział klasyfikacji budżetowej w dziale 801 – Oświata i wychowanie

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o zmianie klasyfikacji budżetowej dotyczącej wydatków na zapewnienie uczniom prawa do bezpłatnego dostępu do podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych

Sztuczna inteligencja (SI) w UE

Komisja proponuje trzytorowe podejście w celu zwiększenia inwestycji publicznych i prywatnych w SI, przygotowania do zmian społeczno-gospodarczych i zapewnienia odpowiednich ram etycznych i prawnych. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na wniosek o określenie europejskiego podejścia do sztucznej inteligencji, z którym wystąpili europejscy przywódcy.

Bezpłatne warsztaty dla animatorów kultury

W podkarpackim można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z zakresu edukacji kulturowej dla animatorów kultury.

REKLAMA

Koszty dowozu niepełnosprawnych dzieci do szkół 2018 - senacki projekt

W marcu 2018 r. do Senatu wpłynęła inicjatywa legislacyjna senatorów w sprawie nowelizacji Prawa oświatowego. Jeden z proponowanych przepisów zakłada, iż minister właściwy ds. oświaty i wychowania określi w rozporządzeniu kryteria ustalania kosztów refundacji dowozu niepełnosprawnych dzieci do szkół. Obecnie zasady, dotyczące zwrotu takich kosztów często określa wójt.

Problemy szkolnych stołówek

Szkolne stołówki słabo oceniane przez uczniów i rodziców. Przerwy obiadowe w szkołach podstawowych są za krótkie dla dzieci. Czy coś się zmieni?

Powierzenie kandydatowi stanowiska wicedyrektora szkoły

Wicedyrektorowi stanowisko powierza dyrektor szkoły, po uzyskaniu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej. Opinie te nie są dla dyrektora wiążące, jednak są niezbędne dla skuteczności procesu powierzenia funkcji wicedyrektora.

Rewolucyjne zmiany w kształceniu nauczycieli

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 200 mln zł na kształcenie przyszłych nauczycieli. Środki zostaną przekazana uczelnią prywatnym oraz publicznym.

REKLAMA

Nie każda uczelnia będzie kształcić nauczycieli - zmiany w szkolnictwie wyższym

Nadchodzą duże zmiany w szkolnictwie wyższym. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada zmiany w kształceniu nauczycieli - jeżeli zmiany wejdą w życie to najsłabiej ocenione uczelnie utracą możliwość szkolenia kadry nauczycielskiej. Kolejną zmianą, którą zaproponowano jest zastąpienie dwustopniowego prowadzenia kierunków pedagogika przedszkolna, wczesnoszkolna i specjalna formą jednolitego kształcenia magisterskiego.

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego

MEN opublikował materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych dostosowane do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało materiały ćwiczeniowe dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Katecheci będą mogli być także wychowawcami klas

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) proponuje zmiany w sposobie organizowania nauki religii w publicznych szkołach. Zgodnie z propozycją MEN nauczyciele religii będą mogli pełnić funkcje wychowawców klas.

1,13 miliona złotych na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu

1,13 miliona złotych to dofinansowanie, jakie zostało przyznane podmiotom działającym na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w ramach konkursu „Nowe horyzonty aktywnej integracji w środowisku lokalnym – animacja, edukacja, aktywizacja na rzecz zmniejszenia wykluczenia społecznego – edycja 2018”.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w każdej szkole już niedługo

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad ustawą o pomocy dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami. Pracownicy poradni mają być bardziej dyspozycyjni dla rodziców oraz uczniów.

Parki narodowe otrzymały wsparcie w ramach POIiŚ 2014-2020

Parki narodowe otrzymały wsparcie w ramach POIiŚ 2014-2020, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna (podtyp projektu 2.4.6a Rozwój bazy ośrodków prowadzących działalność w zakresie edukacji podlegających parkom narodowym). Dotacje otrzyma pięć parków narodowych: „Ujście Warty”, Karkonoski, „Bory Tucholskie”, Tatrzański i Słowiński.

Podstawa programowa dla szkół średnich 2019/2020

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz dwuletniej branżowej szkoły II stopnia.

Kontrola obowiązku szkolnego

Jak postępować z księgą ewidencji dzieci w podstawowej szkole publicznej, jeżeli z urzędu gminy otrzymujemy informację tylko o dzieciach zameldowanych w obwodzie? Kto odpowiada za przekazanie danych uczniów, którzy zamieszkali w obwodzie, a nie zameldowali się i do tego wyjechali poza granice kraju?

Trzecie tura ferii zimowych 2018

Uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczęli dwutygodniową przerwę w nauce. Ferie zimowe zacznie w sumie ponad 1,5 mln uczniów (1 570 550) z blisko 10 tyś. szkół (9 988).

50% koszty w PIT dla nauczycieli akademickich

Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) o 100 proc. podniosły limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców (do 85.528 zł rocznie). Nowe przepisy w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50% kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.

Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskim

O możliwościach nabycia specjalistycznej wiedzy w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim rozmawiamy z profesorem Witoldem Modzelewskim, kierownikiem Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Będą zmiany w upadłości konsumenckiej

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w upadłości konsumenckiej. Zmiany polegają m.in. na możliwości zawarcia porozumienia z wierzycielem poza sądem, a także na ogłoszeniu upadłości bezmajątkowej już w momencie otwarcia procedury upadłościowej, bez ogłaszania fazy likwidacyjnej i planu spłat.

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?

Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole? Z wyjaśnieniami przychodzi Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, który mówi: tak, uczeń może sam usprawiedliwić swoją nieobecność w szkole. RPO odniósł się także do zakazu opuszczania budynku szkoły w trakcie przerwy przez pełnoletnich uczniów, uznając że taki zakaz jest niezgodny z Konstytucją.

Internetowa biblioteka dla uczniów - 2017/2018

W dniu 5 grudnia 2017 r. ruszył pilotaż programu lektury.gov.pl. Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia darmową, internetową bibliotekę dla uczniów w całej Polsce. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów stanowiących elementy programu podstawowego, rozszerzonego jak i również uzupełnienie. Serwis oprócz e-booków udostępnia także audiobooki.

Powstanie Dyrekcja Ochrony Środowiska

Ministerstwo Środowiska planuje zmiany w zakresie instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska zostaną zastąpione jednym organem - Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Elektroniczny KRS od 2020 r.

Szykują się przełomowe zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje aby od 1 marca 2020 r. wszystkie sprawy związane z KRS były załatwiane przez Internet - wszystkie wnioski będą elektroniczne, pojawi się możliwość kontaktu z sądem przez internet, a także zniknie obowiązek składania sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego.

Wyniki rekrutacji na studia 2017/2018 – najpopularniejsze kierunki i uczelnie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki rekrutacji na studia w roku 2017/2018. Niemal 430 tys. studentów wybierało najchętniej wybierało takie kierunki jak informatyka, zarządzanie, psychologia, prawo, ekonomia. Najpopularniejszą uczelnią była natomiast Politechnika Warszawska.

Wywiad środowiskowy - nowe przepisy porządkujące wejdą w życie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy przewidującą uporządkowanie przepisów dotyczących wywiadów środowiskowych. Dzięki temu kuratorzy sądowi uzyskają niebudzącą wątpliwości podstawę prawną do przeprowadzania wywiadów środowiskowych.

Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali.

Aplikacja prawnicza na uniwersytecie? MS nie wyklucza

Aplikację prawniczą mogłyby organizować nie tylko korporacje prawne ale także uczelnie wyższe - tak wynika z wywiadu udzielonego ,,Rzeczpospolitej'' przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jedną z zalet aplikacji uniwersyteckiej byłby fakt, że byłaby ona tańsza od tej organizowanej przez samorządy prawnicze. Niektórzy jednak wątpią w jakość takiego kształcenia przyszłych prawników.

Bitcoin - jeszcze kryptowaluta czy już waluta?

22 maja 2010 roku dokonano pierwszej transakcji, w której bitcoin posłużył za walutę – za pizzę zapłacono wtedy równowartość 10.000 BTC. Rok później jeden z użytkowników bitcoin sprzedał swój samochód (Toyota Supra, rocznik 1984 r.) za kwotę 3.000 BTC. Ten sam samochód dzisiaj mógłby zostać nabyty za mniej więcej równowartość jednego BTC. Skąd tak spektakularny wzrost wartości tej jednostki rozliczeniowej – lub raczej kryptowaluty?

Kary za dopalacze jak za narkotyki

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowych przepisów mających na celu ograniczenie obrotu dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania. Jak wynika z projektowanych przepisów, za wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych grozić może nawet 5 lat pozbawienia wolności. Za samo posiadanie dopalaczy będzie można ,,dostać'' nawet 3 lata.

Aplikacja prokuratorska i sędziowska  2017 r. – wyniki testu

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury opublikowała wyniki pierwszej części konkursu na aplikację sędziowską i prokuratorską. Do drugiego etapu konkursu przeszło 589 osób.

Czy karp zniknie ze świątecznego stołu?

Na początku listopada 2017 r. do Sejmu trafił stworzony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o ochronie zwierząt. Nowe przepisy precyzują definicję znęcania się nad zwierzętami. W przypadku żywych ryb znęcaniem będzie ich transport lub przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody. Takie unormowanie może przełożyć się na mniejsza dostępność karpia w sklepach.

Czy gmina musi zorganizować uczniowi niepełnosprawnemu dojazd do szkoły

Czy gmina musi zorganizować dojazd ucznia niepełnosprawnego? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odpowiada: tak, gmina musi zapewnić uczniowi niepełnosprawnemu dojazd do szkoły nawet w innym mieście, która zapewni mu odpowiednie warunki rozwoju.

Dziecko z niepełnosprawnością - informator dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

OSE do 2020 r. w każdej szkole

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że bezpłatny internet we wszystkich szkołach ma być maksymalnie do 2020 r. Resort ma pomóc także w zakupie sprzętu komputerowego.

Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w dniu 7 listopada 2017 r. zapowiedział zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa. Jeżeli przepisy wejdą w życie to za to wykroczenie grozić będzie grzywna nawet do 5 tys zł.

Na stadionach piłkarskich będą miejsca stojące

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia, w którym zezwala się na udostępnianie kibicom mejsc stojących na stadionach piłkarskich. Projekt rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych.

Krajowy system cyberbezpieczeństwa - projekt ustawy

Zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa – to jeden z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji, określony już w listopadzie 2015 roku. Zarówno na poziomie krajowym, jak i w Unii Europejskiej. Prezentowany dziś projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to wynik prac ekspertów zarówno administracji publicznej, jak i przedstawicieli kluczowych sektorów gospodarki.

Medyczna marihuana - nowe przepisy wchodzą w życie

Preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza, z surowca sprowadzanego z zagranicy - przewiduje nowelizacja przepisów, która w środę (1 listopada 2017 r.) weszła w życie.

Zmiany dla doradców restrukturyzacyjnych

W dniu 30 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości projekt ustawy określającej zasady działalności doradców restrukturyzacyjnych. Nowe przepisy sprecyzują wymogi stawiane doradcom, a także umożliwią sprawowanie skuteczniejszego nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad ich działalnością.

Profesjonalna rejestracja pojazdów

W dniu 27 października 2017 r. Sejm przyjął ustawę nowelizującą ustawę Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą nową formę czasowej rejestracji pojazdów dzięki, której firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez obowiązku rejestracji każdego pojazdu w urzędzie.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna 2018 r. - szybki i darmowy internet w każdej szkole

W dniu 27 października 2017 r. Sejm jednogłośnie przyjął projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Celem OSE jest upowszechnienie dostępu do szybkiego i darmowego Internetu w szkołach w całej Polsce, a zwłaszcza na terenach wykluczonych cyfrowo.

Narodowy Instytut Wolności zacznie działać już w 2018 r.

Narodowy Instytut Wolności ma być instytucją wspierająca dla organizacji. Czy organizacje będą nadzorowane bądź ograniczane przez NIW?

Zmiany w finansowaniu zadań oświatowych już od 1 stycznia 2018 r.

Rok 2018 przyniesienie wiele zmian w oświacie. Zmiany dotyczą finansowania zadań oświatowych, awansu zawodowego oraz oceny pracy nauczycieli, czasu pracy nauczycieli, a także ich zatrudniania.

Nowa Ordynacja podatkowa od 1 stycznia 2019 r.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego opublikowała projekt nowej Ordynacji podatkowej i przepisów ją wprowadzających. Nowa Ordynacja będzie zawierać aż 687 artykułów. Prace nad projektem trwają od 2015 r.

Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja od 1 stycznia 2019 r.

W dniu 24 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Rząd chce aby od 1 stycznia 2019 r. skrócono okres przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat oraz aby prowadzono i przechowywano dokumentację pracowniczą w postaci elektronicznej.

W Polsce powstanie 380 strzelnic

MON chce promować sport strzelecki wśród dzieci i młodzieży. W Polsce ma powstać aż 380 strzelnic powiatowych. Samorządy na ten cel dostaną 2,6 mld zł.

Program "Maluch+ 2018" - zmiany

W 2018 r. kluby dziecięce będą czynne nawet 10 godzin, a grupy mają być bardzo kameralne. Co jeszcze zmieni się w 2018 r. w opiece nad dziećmi do 3 lat?

Progi dochodowe do stypendium socjalnego w roku akademickim 2017/2018

Podstawowym kryterium przyznania stypendium socjalnego dla studenta jest dochód na osobę w jego rodzinie. W roku akademickim 2017/2018 próg dochodowy się nie zmienił - sprawdź ile wynosi!

REKLAMA