reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Wyprawka szkolna 2018 – nie zawsze 300 zł

Wyprawka szkolna 2018 – nie zawsze 300 zł

Wyprawka szkolna w ramach programu "Dobry start" co do zasady przy sługuje w kwocie 300 zł. Są jednak sytuacje, w których rodzice otrzymają świadczenie w niższej wysokości. Niektórzy zaś wsparcia nie otrzymają wcale. O jakie wyjątkowe przypadki chodzi?

150 zł na wyprawkę szkolną?

Czy świadczenie dobry start można otrzymać w wysokości innej niż 300 zł? Okazuje się, że tak. W takiej sytuacji są rodzice sprawujący opiekę naprzemienną nad dzieckiem.

Podobnie jak dla świadczenia 500 plus, w sytuacji gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia dobry start.

Stanowi o tym § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. W takim przypadku każde z rodziców powinno otrzymać kwotę 150 zł.

Podczas postępowania mediacyjnego rodzice ustalili, iż ich córka po rozwodzie będzie przez dwa tygodnie przebywała u jednego z rodziców, a przez dwa kolejne u drugiego z nich. Przestawiony przez rozwodzących się małżonków plan wychowawczy został zaakceptowany przez sąd, który przyznał władzę rodzicielską obojgu rodzicom. W roku szkolnym 2018/2019 dziewczynka rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Rodzice będą zatem uprawnieni do otrzymania świadczenia dobry start. Zgodnie z przepisami każde z nich otrzyma kwotę 150 zł na dany rok szkolny.

Pieniądze na dobry start

Świadczenie dobry start 300 przysłguje:

1) rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – raz w roku na dziecko;

2) osobom uczącym się – raz w roku.

Osobą uczącą się jest w tym przypadku osoba pełnoletnia ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osoba usamodzielniana, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zbieg prawa do świadczenia

Poza sytuacjami opieki naprzemiennej problem mogą sprawiać również inne przypadki, w których więcej niż jedna osoba może złożyć wniosek o wyprawkę.

W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia, wyprawkę wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama