| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Wyprawka szkolna 2018 – nie zawsze 300 zł

Wyprawka szkolna 2018 – nie zawsze 300 zł

Wyprawka szkolna w ramach programu "Dobry start" co do zasady przy sługuje w kwocie 300 zł. Są jednak sytuacje, w których rodzice otrzymają świadczenie w niższej wysokości. Niektórzy zaś wsparcia nie otrzymają wcale. O jakie wyjątkowe przypadki chodzi?

150 zł na wyprawkę szkolną?

Czy świadczenie dobry start można otrzymać w wysokości innej niż 300 zł? Okazuje się, że tak. W takiej sytuacji są rodzice sprawujący opiekę naprzemienną nad dzieckiem.

Podobnie jak dla świadczenia 500 plus, w sytuacji gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia dobry start ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia dobry start.

Stanowi o tym § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. W takim przypadku każde z rodziców powinno otrzymać kwotę 150 zł.

Podczas postępowania mediacyjnego rodzice ustalili, iż ich córka po rozwodzie będzie przez dwa tygodnie przebywała u jednego z rodziców, a przez dwa kolejne u drugiego z nich. Przestawiony przez rozwodzących się małżonków plan wychowawczy został zaakceptowany przez sąd, który przyznał władzę rodzicielską obojgu rodzicom. W roku szkolnym 2018/2019 dziewczynka rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Rodzice będą zatem uprawnieni do otrzymania świadczenia dobry start. Zgodnie z przepisami każde z nich otrzyma kwotę 150 zł na dany rok szkolny.

Pieniądze na dobry start

Świadczenie dobry start 300 przysłguje:

1) rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – raz w roku na dziecko;

2) osobom uczącym się – raz w roku.

Osobą uczącą się jest w tym przypadku osoba pełnoletnia ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz osoba usamodzielniana, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zbieg prawa do świadczenia

Poza sytuacjami opieki naprzemiennej problem mogą sprawiać również inne przypadki, w których więcej niż jedna osoba może złożyć wniosek o wyprawkę.

W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia, wyprawkę wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »