reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Kary i środki karne > Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa

Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w dniu 7 listopada 2017 r. zapowiedział zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa. Jeżeli przepisy wejdą w życie to za to wykroczenie grozić będzie grzywna nawet do 5 tys zł.

W dniu 7 listopada 2017 r. w odbyła się konferencja prasowa, na której Zbigniew Ziobro przedstawił projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń. Resort sprawiedliwości zapowiedział wyznaczenie 400 zł stałego progu kradzieży, zakończenie jego corocznej waloryzacji, wprowadzenie rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, wydłużenie do 14 dni terminu zapłaty mandatu, a także zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa.      

Nawet 5 tys zł grzywny

Minister Sprawiedliwości zapowiada podwyższenie kary za niedopilnowanie groźnego psa. Kwestię odpowiedzialności za niedopilnowanie zwierzęcia reguluje art. 77 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem:

Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Obecna regulacja nakłada więc na nieodpowiedzialnego właściciela w nagorszym przypadku, symboliczną karę grzywny w maskymalnej wysokości do 250 zł.

Zobacz również: Charakterystyka wykroczeń 

Właściciel psa może też odpowiedzieć za naruszenie art. 166 k.w., który zakazuje puszczania w lesie psa luzem (poza czynnościami związanymi z polowaniem) pod rygorem kary grzywny lub nagany, a także za uszkodzenie przez zwierzę czyjejś rzeczy albo za wywołanie uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli przepisy zapowiadanej nowelizacji Kodeksu wykroczeń wejdą w życie to osoba, która nie zachowa zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlegać będzie karze grzywny nie do 250 zł ale nawet do 5 tys zł.

Jak powiedział sam Minister: ,,Jestem wielkim fanem psów i uwielbiam zwierzęta, a zwłaszcza psy, z którymi się wychowałem od dziecka, natomiast z drugiej strony mam świadomość, że pies może być niebezpieczny, jeżeli niebezpieczny jest właściciel (...)''.

Jak wynika z wypowiedzi Ministra zmiany mają dotknąć głównie nieodpowiedzialnych właścicieli groźnych zwierząt, którzy nie zachowują ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Obecna kara za to wykroczenie ma charakter jedynie symboliczny co sprawia, ze niefrasobliwi właściciele nie boją się wymiaru sprawiedliwości i narażają na niebezpieczeństwo innych. Sankcja musi zostać zwiększona, ponieważ często dochodzi do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. 

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa/ fot. Fotolia
Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama