REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy karp zniknie ze świątecznego stołu?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Czy karp zniknie ze świątecznego stołu?/ fot. Fotolia
Czy karp zniknie ze świątecznego stołu?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na początku listopada 2017 r. do Sejmu trafił stworzony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o ochronie zwierząt. Nowe przepisy precyzują definicję znęcania się nad zwierzętami. W przypadku żywych ryb znęcaniem będzie ich transport lub przetrzymywanie bez dostatecznej ilości wody. Takie unormowanie może przełożyć się na mniejsza dostępność karpia w sklepach.

Karp na polskim stole wigilijnym to wieloletnia tradycja sięgająca połowy XX w. Sposobów na jego przyrządzenie jest wiele, jednak Polaków zawsze łączyła obecność karpia podczas wigilii świąt Bożego Narodzenia. Przez ostatnie lata wśród Polaków zmieniła się tendencja polegająca na własnoręcznym zabijaniu karpi - dzisiaj większość z nas woli zakupić sprawioną rybę. Niemniej jednak wciąż znajdują się zwolennicy własnoręcznego sprawienia karpia. To właśnie do nich kierowane są proponowane zmiany.

REKLAMA

Znęcanie się nad rybą

REKLAMA

Co się właściwie ma zmienić i w jaki sposób wpłynie to na karpia? Posłowie PiS zaproponowali doprecyzowanie definicji znęcania się nad zwierzętami, w tym nad rybami. Znęcanie się zostało określone dwustopniowo. Ogólnie rzecz ujmując, znęcanie się nad zwierzętami polegać ma na zadawaniu albo świadomym dopuszczaniu do zadawania bólu lub cierpień.

Drugi stopień zdefiniowania znęcania się to wyliczenie zachowań, które zostaną uznane za znęcanie się nad zwierzętami. Zgodnie z treścią zaproponowanego przepisu znęcanie się nad żywymi rybami polegać ma na ich transporcie lub przetrzymywaniu bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie zapewniającej dobrostan. Pomysłodawcy projektu występują więc przeciwko zjawisku zakupu w sklepie żywej ryby, a następnie jej transporcie np. w reklamówce/pojemniku, w którym nie ma wody w ogóle albo w dostatecznej ilości.

Większe kary

W projekcie zaproponowano także większe kary za znęcanie się nad zwierzętami, w tym we wskazany sposób nad rybami. Na chwilę obecną za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności - posłowie proponują aby zwiększyć wymiar kary pozbawienia wolności do 4 lat.

Dodatkowo, za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem sprawca będzie mógł podlegać karze nawet do 5 lat pozbawienia wolności przy dolnej granicy kary wynoszącej 3 miesiące pozbawienia wolności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt a Wigilia?

Można sobie zadać pytanie, co ma projekt do wigilijnego karpia? W jaki sposób projektowane zmiany mogą przełożyć się na to czy karp w Wigilię pojawi się na stole czy też nie? Otóż projektowane zmiany mogą wpłynąć na dostępność karpia na rynku. Chodzi o to, że duże sklepy i supermarkety mogą nie zdecydować się na duże dostawy żywych ryb (zwłaszcza w okresie przedświątecznym), z obawy przed konsekwencjami prawnymi grożącymi w razie stwierdzenia znęcania się nad rybami. Mniej karpia na rynku może sprawić jego stopniowe znikanie z polskich stołów.

Co jeszcze zaproponowano?

Projektowane zmiany nie dotyczą tylko rozszerzenia definicji znęcania się nad zwierzętami i zwiększenia karalności za ten czyn. W projekcie znalazły się także zapisy zakładające m.in.:

  • wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru;
  • wprowadzanie zakazu utrzymywania psa na łańcuchu;
  • zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach;
  • zakaz chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer
  • wprowadzenie definicji psa rasowego i kota rasowego.

W celu bardziej szczegółowego zapoznania się z projektowanymi zmianami, zachęcam do klikania w znajdujący się poniżej odsyłacz do artykułu pt. Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1840)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA