REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za dopalacze jak za narkotyki

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Kary za dopalacze jak za narkotyki/ fot. Fotolia
Kary za dopalacze jak za narkotyki/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowych przepisów mających na celu ograniczenie obrotu dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania. Jak wynika z projektowanych przepisów, za wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych grozić może nawet 5 lat pozbawienia wolności. Za samo posiadanie dopalaczy będzie można ,,dostać'' nawet 3 lata.

Ministerstwo Zdrowia wypowiada wojnę dopalaczom. Działania mające na celu ograniczenie obrotu  dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania są podejmowane od 2010 r. Pomimo starań władzy państwowej dopalacze są w dalszym ciągu popularne, o czym świadczy liczba zatruć na skutek zażycia tych substancji utrzymująca się na poziomie ok. 300 zatruć miesięcznie. Z tego powodu MZ proponuje zwiększenie karalności w stosunku do podmiotów produkujących dopalacze i wprowadzających je na rynek, a także wprowadzenie kary za posiadanie dopalaczy.

REKLAMA

Nawet 3 lata więzienia za posiadanie i 8 lat za nakłanianie

REKLAMA

Jak stanowi projektowany art. 62b nowelizacji, każdy kto posiada dopalacze będzie karany grzywną. W przypadku posiadania znacznej ilości substancji psychoaktywnych grozić będzie kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Nowelizacja pozwala na umorzenie postępowania przed wszczęciem dochodzenia, w przypadku sprawcy posiadającego na własny użytek niewielkie ilości dopalaczy, jeżeli orzeczenie kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także gdy jego czyn nie był zbyt bardzo szkodliwy społecznie.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii reguluje już przestępstwo nakłaniania, ułatwiania lub umożliwienia zażycia środków odurzających lub substancji psychotropowych. Obecnie za ten czyn zabroniony grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Do katalogu zabronionych substancji planuje się dodać dopalacze, a więc za np. nakłanianie do ich zażycia będzie grozić kara pozbawienia wolności do 3 lat.  W przypadku gdy sprawca będzie nakłaniał małoletniego do zażycia dopalaczy, tak jak w przypadku środków odurzających i substancji psychotropowych, będzie grozić mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Surowe kary za sprzedaż

Projektodawca planuje także zwiększenie karalności za sprzedaż dopalaczy. Jeżeli zmiany wejdą w życie to wprowadzanie dopalaczy do obrotu będzie zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku wprowadzenia do obrotu znacznej ilości dopalaczy sprawcy grozić będzie kara grzywny i więzienia od 2 do 12 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rejestr zatruć i zgonów

Ministerstwo zdrowia proponuje także wprowadzenie nowego rozdziału (4a) w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowy rozdział będzie narzucał obowiązek zgłaszania zatruć i zgonów spowodowanych dopalaczami. Obowiązek ten będzie spoczywał na podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Zgłoszenia należy dokonać, w ciągu 2 dni od wystąpienia w/w okoliczności do właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.  

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 13 listopada 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 783 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA