REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Mieszkanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego są nieważne jeżeli zostały dokonane przez radnych bez udziału organu jednostki. Przepisy wskazują na wyraźny podział kompetencji pomiędzy organami gminy w zakresie sporządzania projektu uchwały budżetowej oraz projektu o zmianie uchwały budżetowej a uchwalaniem budżetu i jego zmian.

Jak wynajmować mieszkanie z głową?

Gdy zastanawiamy się co zrobić ze starym mieszkaniem, często przechodzi nam przez myśl aby je wynająć. Wynajem pozwala na osiągnięcie dodatkowych dochodów, dzięki niemu nie musimy się również martwić utrzymaniem samego mieszkania – przeważnie to lokatorzy dzielą się rachunkami. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do lokatorów warto kierować się tak zwanym ograniczonym zaufaniem. W jaki sposób wynajmować mieszkanie z głową?

Jak segregować śmieci?

Unia Europejska przedstawiła wymogi dotyczące obowiązku segregacji śmieci przez gminy państw członkowskich. Obowiązek obejmuje wszystkich mieszkańców, jednakże nie wszyscy wiedzą dokładnie jak segregować śmieci. Gdzie należy wyrzucać odpady?

Jak segregować śmieci?

Polska dostosowując swoje prawo do wymogów Unii Europejskiej, wprowadziła obowiązek segregacji odpadów komunalnych przez gminy. Mieszkańcy, którzy zdecydowali, że będą segregowali śmieci w swoich domach, napotykają jednak problem. Jak segregować śmieci?

REKLAMA

Czy gminna jednostka budżetowa jest podatnikiem VAT - NSA pyta TSUE

10 grudnia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem sygn. I FSK 311/12 zdecydował o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalnego w zakresie statusu prawnopodatkowego samorządowych jednostek budżetowych w podatku od towarów i usług.

Wykonywanie zadań własnych gminy przez spółkę komunalną a VAT

Odkąd zapadła uchwała NSA w sprawie jednostek budżetowych (sygn. akt I FPS 1/13) wciąż pojawiają się nowe poglądy w zakresie opodatkowania VAT samorządowych zakładów budżetowych lub spółek komunalnych wykonujących usługi na rzecz: zarówno podmiotów trzecich, jak i samej jednostki samorządowej będącej założycielem tych zakładów/spółek.

Kary za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi w 2014 roku

Znane są już stawki kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód i do ziemi w 2014 roku. Poniżej przedstawiamy ich wartości.

Za odpady z budynku urzędu gminy też trzeba zapłacić

Rada gminy podjęła uchwałę o odbieraniu odpadów z nieruchomości innych niż zamieszkane. Zorganizowany w gminie system gospodarowania odpadami przewiduje konieczność segregowania odpadów. Czy także za odpady powstające w budynku urzędu gminy należy wnosić stosowne opłaty?

REKLAMA

Przestrzeganie tajemnicy skarbowej przez urzędników gminy

Obowiązek przestrzegania tajemnicy skarbowej dotyczy nie tylko pracowników urzędów oraz izb skarbowych. Również pracownicy samorządowi, w niektórych sytuacjach, są zobowiązani do jej przestrzegania.

Gminy źle przygotowały sprawozdania

Wstępne analizy wykazują, że zdecydowana większość sprawozdań gmin z gospodarowania odpadami komunalnymi za 2012 rok została przygotowana źle i wymaga poprawy.

Praktyczne wskazówki do tworzenia budżetów obywatelskich

Problematyka konsultacji społecznych, czyli większego zaangażowania obywateli w działania władz, jest obecna coraz częściej w debacie publicznej. Natomiast od kilkunastu miesięcy szczególnie jest to widoczne na poziomie władz lokalnych, gdzie wiele gmin decyduje się na wprowadzenie budżetu partycypacyjnego.

Odpowiedzialność dewelopera za wykonanie instalacji firm zewnętrznych

Deweloper jest stroną umowy deweloperskiej i ponosi odpowiedzialność za jej wykonanie. Mimo korzystania przez niego z usług firm zewnętrznych odpowiada za jakość instalacji pomimo, iż powierzył wykonanie usług innej firmie. Na jakiej podstawie odpowiada deweloper?

Mieszkanie dla młodych w 2014 roku już pewne

Sejm przyjął już program "Mieszkanie dla Młodych". To dobra wiadomość dla młodych Polaków, którym państwo pomoże w zakupie pierwszego "M"

Podatek od nieruchomości w 2014 r.

W stosunku do bieżącego roku w 2014 r. podatek od nieruchomości wzrośnie, ale skala podwyżki jest dużo mniejsza niż to miało miejsce w ubiegłym roku. To dzięki niższej inflacji podwyżka podatków lokalnych w 2014 r. nie będzie tak dotkliwa.

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT – skutki uchwały NSA

Przedstawiamy komentarz ekspertów PwC do uchwały NSA w kwestii statusu na gruncie VAT gminnych jednostek budżetowych. Jak po tej uchwale powinny zachować się gminy?

Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT

Gminne jednostki budżetowe nie będą mogły rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT. To skutek uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych gminy.

Gminne rady seniorów - prace w parlamencie

Gminne rady seniorów mają być tworzone w gminach, także z inicjatywy samych zainteresowanych. Nowymi przepisami zajmie sie teraz Senat.

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Ubezpieczenie ochrony prawnej – sprawy dotyczące nieruchomości

W związku z posiadaniem nieruchomości, niejednokrotnie dochodzi do sporów prawnych, które swój finał znajdują w sądzie. W większości wypadków niezbędna jest pomoc profesjonalisty, czyli adwokata bądź radcy prawnego. Warto zabezpieczyć się przed tego typu zdarzeniami, które co do zasady, są dosyć kosztowne. Z tego względu, bardzo korzystnym uzupełnieniem standardowego ubezpieczenia nieruchomości od szkód i zdarzeń losowych, jest dodatkowe ubezpieczenie ochrony prawnej.

Górne granice kwot podatków i opłat lokalnych w 2014 r.

Rada Gminy w drodze uchwały określa wysokość podatków i opłat lokalnych, ich pobór oraz termin płatności. Maksymalną wysokość tych opłat określa corocznie Minister Finansów w drodze obwieszczenia. Jaka będzie ich górna granica w 2014 r.?

Pułapki w umowie deweloperskiej

Umowy deweloperskie zawierane są między deweloperem, czyli przedsiębiorcą a nabywcą mieszkania. Przy zakupie mieszkania należy dokładnie sprawdzić treść całej umowy, aby uniknąć w przyszłości wieloletniej walki o skuteczne dochodzenie roszczenia. Jakich pułapek można spodziewać się w umowie deweloperskiej?

Mechanizm ochrony finansowej samorządów - Forum Od-nowa

Należy stworzyć mechanizm ochrony finansowej samorządów, gdzie skutki zmian prawnych byłby bilansowane, za co odpowiedzialność finansową ponosiłyby właściwe resorty - postuluje organizacja Forum Od-nowa. 

Granice gmin i miast - zmiany od 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz.U. z 2013 r. poz. 869).

Wzrost podatku od nieruchomości od 2014 r.

Od 2014 r. wzrosną stawki podatkowe od nieruchomości. Wysokość podatku uzależniona jest od wskaźnika cen towarów i usług. Zatem na jakim poziomie gminy ustalą stawki podatkowe?

Czym jest sektor rządowy? Forum Od-nowa

Czym jest w wymiarze organizacyjnym sektor rządowy i na jakie napotyka problemy, wynikające z rozproszenia danych o instytucjach publicznych i niesatysfakcjonującego sposobu ich przedstawiania? Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Państwo, czyli co?

Czy NSA powinien mieć prawo do podejmowania uchwał na temat VAT?

Pyta prowokacyjnie profesor Witold Modzelewski w kontekście uchwał NSA dotyczących ubezpieczenia przedmiotu leasingu, obliczania proporcji i podmiotowości w VAT gminnych jednostek budżetowych.

Gminy muszą ponownie obliczyć proporcję w VAT za 2012 rok

24 czerwca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie mają podmiotowości podatkowej w podatku od towarów i usług - jednostki te nie są podatnikami VAT. Na skutek tej uchwały wszystkie gminy muszą obliczyć po raz drugi proporcję za rok 2012. Jest to niezbędne, aby określić kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w 2012 r.

Ponowne obliczenie proporcji w VAT dla gmin za 2012 rok

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego po podjęciu przez NSA uchwały z dnia 24 czerwca 2013 r. odmawiającej podmiotowości podatkowej gminnym jednostkom budżetowym w podatku od towarów i usług, wszystkie gminy muszą obliczyć po raz drugi proporcję za rok 2012. Jest to niezbędne, aby określić kwotę podatku naliczonego, który podlega odliczeniu w 2012 r.

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Po latach rejestrowania się jednostek budżetowych gmin, jako samodzielnych podatników VAT – NSA uznał w uchwale, że ta praktyka nie jest zgodna z prawem. Ministerstwo Finansów w oczekiwaniu na pisemne uzasadnienie tej uchwały oszczędnie ją komentuje.

Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 24 czerwca 2013 r. uchwałę, zgodnie z którą gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Nowe granice gmin i miast

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby gminy, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji.

Absolutorium: głosowanie w przypadku nieparzystej liczby radnych

Głosowanie uchwał absolutoryjnych w sytuacji nieparzystej ustawowej liczby radnych może wzbudzać wątpliwości. Uchwała w sprawie absolutorium w gminie podejmowana jest bowiem bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady.

Podatek rolny 2014

Od 1 stycznia 2014 r. podatek rolny czekają zmiany. Ma być on neutralny dla rolników. Naliczanie podatku będzie odbywało się według ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy.

Założenia programu "Mieszkanie dla młodych"

Prawdopodobnie od nowego roku w życie wejdzie nowy program "Mieszkanie dla młodych". Jakie kryteria należy spełnić, aby móc skorzystać z programu? Na jakie dopłaty mogą liczyć nabywcy mieszkań w programie "Mieszkanie dla młodych"?

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku mogą być wynikiem przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o cudzoziemcach, przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych.

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Warto oszukiwać w deklaracjach śmieciowych?

Od 1 lipca 2013 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej mocy, gminy przejęły obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami.

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Problem z deklaracją śmieciową

Problem deklaracji śmieciowej był podnoszony już w chwili nowelizowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Sondaże pokazują, iż niemalże jedna czwarta Polaków nie słyszała o takim dokumencie. Jest to o tyle niepokojące, iż termin składania deklaracji w większości gmin upłynął z końcem maja.

"Rodzina na swoim" - podsumowanie programu

Program "Rodzina na swoim" ma na początku 2014 r. zostać zastąpiony nowym "Mieszkaniem dla Młodych". Skutki finansowe "Rodziny na swoim" będą jednak odczuwalne w budżecie co najmniej do 2012 r.

Kto powinien złożyć deklaracje śmieciowe?

Deklaracje zobowiązani są złożyć właściciele domów jednorodzinnych i niewielkich budynków. Właściciele mieszkań i mieszkańcy budynków wielolokalowych nie składają odrębnych deklaracji do gminy. W tym przypadku obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na zarządzającym.

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wiąże się z wnoszeniem uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wady mieszkania a obniżenie czynszu w Niemczech

Prawo najmu lokali jest już bardzo skomplikowaną i rozbudowaną dziedziną prawa. Ponad 50 milionów mieszańców w Niemczech wynajmuje mieszkania. Spory prawne ( w roku 2009 ponad 250 tysięcy procesów) między wynajemcami a lokatorami są niejako zaprogramowane.

Nowe opłaty za śmieci – ile więcej zapłacimy?

Nowe opłaty za śmieci będą obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, będą one naliczane przez gminy. Ma to na celu zapobiec nielegalnemu wyrzucaniu śmieci, niższymi opłatami będzie nagradzana segregacja śmieci. W jaki sposób będą naliczane nowe stawki za wywóz śmieci? I dlaczego zapłacimy więcej niż dotychczas?

Kiedy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Zakup nowego mieszkania to trudna decyzja. Większość kupujących musi zaciągnąć na ten cel długoletni kredyt hipoteczny. Niestety nawet w nowym mieszkaniu po jakimś czasie mogą pokazać się wady, które nie były widoczne podczas protokolarnego odbioru mieszkania. Czy deweloper odpowiada za wady nabytego lokalu?

Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych

Od 1 lipca 2013 r. ruszy nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Właścicielami odpadów komunalnych staną się gminy odpowiedzialne za całokształt lokalnej gospodarki odpadami komunalnymi. Będą one także odpowiadały za spełnianie przez Polskę wymogów unijnych w zakresie recyklingu i ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grozi wysoką karą pieniężną uzależnioną od wieku drzewa. Przewiduje się zmiany wprowadzające niższe kary oraz zniżki dla osób fizycznych spełniających określone warunki.

Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT

Gmina zobowiązana jest do udostępnienia informacji publicznej. Czynności tej dokonuje się na wniosek zainteresowanego, pod warunkiem że udostępnienie informacji nie podlega ograniczeniu. Za czynność tę gmina pobiera opłatę, która stanowi zwrot kosztów związanych z udostępnieniem dokumentów. Czy odpłatne udostępnienie informacji publicznej podlega opodatkowaniu VAT?

Ustawa "śmieciowa" - obowiązki gminy

Jakie są obowiązki gminy w ustawie "śmieciowej"? Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właśnie na gminę nakłada obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych. Nowelizacja dała również gminie możliwość naliczania opłat w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody lub od powierzchni lokalu.

Gminy dłużej będą opłacały składki

Wraz z 1 stycznia 2013 r. wydłużony zostaje czas trwania obowiązku opłacania przez gminy składek emerytalnych i rentowych za osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne. Maksymalny okres opłacanie składek wynosi 25 lat. Związane jest to z podwyższeniem wieku emerytalnego.

REKLAMA