| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Maksymalna opłata śmieciowa 2015

Maksymalna opłata śmieciowa 2015

Maksymalna opłata śmieciowa w 2015 roku ma - zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wynosić 2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem. Za posegregowane śmieci w 2015 roku zapłacimy więc maksymalnie 25 zł od osoby miesięcznie.

W dniu 6 listopada 2014 roku (czwartek) Senat przyjął (co prawda z 19 poprawkami) nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Ustawa powstała na bazie dwóch projektów poselskich. Nowe przepisy wychodzą naprzeciw najczęstszym problemom w stosowaniu ustawy, zgłaszanym przez mieszkańców, gminy i przedsiębiorców zajmujących się odpadami komunalnymi.

Opłata śmieciowa – niezgodna z konstytucją

Ustawa ma na celu wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (wyrok TK z dnia 28 listopada 2013 roku, K 17/12). Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepisy dotyczące obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określania terminu, częstotliwości i trybu jej uiszczania są zgodne ze standardem konstytucyjnym. Prawidłowe są także regulacje dotyczące różnicowania stawek opłat za odpady, gdy są one zbierane selektywnie, w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich, a także od rodzaju zabudowy. TK dopatrzył się jednak pewnych braków. Mianowicie za niezgodne z Konstytucją uznał regulacje dotyczące wysokości tzw. opłaty śmieciowej. Ustawa nie wskazuje maksymalnej górnej granicy opłaty. Art. 6k ustawy śmieciowej pozwala gminom samodzielne ustalać stawki opłat. Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej tych przepisów o 18 miesięcy, co miało na celu umożliwienie organom administracyjnym dokonania stosownej zmiany przepisów.

Zobacz również: Umowa o świadczenie usług WZÓR

Maksymalna stawka opłaty śmieciowej

Ustawa m.in. określa maksymalną stawkę opłaty. Uzależnia ją od wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu na jedną osobę, publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny w Roczniku Statystycznym. Maksymalna stawka została ustalona w wysokości 2 proc. tego dochodu. Zgodnie z rocznikiem z 2013 roku w 2012 roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę ogółem wynosił 1278,43 zł. Zatem stosując przyjęty w ustawie algorytm, za posegregowane śmieci zapłacilibyśmy maksymalnie 25,57 zł od osoby. Stawka opłat została także zróżnicowana ze względu na segregację odpadów. Wprowadzono wyższą – limitowaną do dwukrotności opłaty podstawowej – opłatę za odpady, które nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane.

Maksymalna stawka została ustalona w wysokości 2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem, publikowanego przez GUS w ostatnim Roczniku Statystycznym.

Jak segregować śmieci?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Aktualizacja: 17.11.2014

Autor:

Źródło:

Senat RP

Zdjęcia

Maksymalna opłata śmieciowa 2015/ Fot. Fotolia
Maksymalna opłata śmieciowa 2015/ Fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »