REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program dożywiania w latach 2014-2020

Aleksandra Pajewska
Program dożywiania w latach 2014-2020. /fot. Fotolia
Program dożywiania w latach 2014-2020. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Program dożywiania w latach 2014-2020 to rządowa inicjatywa pomocy, dzięki której gminy mają możliwość zapewnienia określonym kategoriom osób dożywiania, w formie bezpłatnych posiłków. Kto i na jakich zasadach może domagać się objęcia programem dożywiania w latach 2014-2020?

Budżet państwa przekazuje dotacje na rzecz dożywiania na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020. Określa on zasady przyznawania pieniędzy gminom na pokrycie kosztów pomocy żywieniowej dla dzieci, uczniów, osób dorosłych znajdujących się w specyficznej sytuacji.

REKLAMA

Kryterium dochodowe

Gminy uzyskują z budżetu państwa dotację celową, następnie przyznają pomoc w formie bezpłatnych posiłków. Kierują się przy tym spełnieniem kryterium dochodowego. W 2014 roku stanowi ono 150% progu uprawniającego do pomocy społecznej, co wynosi odpowiednio 813 zł dla osoby samotnej i 684 zł na członka rodziny. Rada Gminy nie może uzależnić przyznania dożywiania od żadnych innych kryteriów.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Formy wsparcia

Przyznawane wsparcie może przybrać następujące formy: darmowy posiłek, świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności, świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych.

Uprawnieni

Do jego otrzymania uprawnione są wskazane kategorie podmiotów. Wsparcie udzielane jest: dzieciom, do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej; uczniom, do czasu zakończenia edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym oraz osobom i rodzinom spełniającym przesłanki art. 7 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, tj, osobom, których sytuacja jest w jakiś sposób trudna i skomplikowana. Szczególnej ochronie podlegają osoby samotne, w podeszłym wieku, chore i niepełnosprawne. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2012 r. (sygnatura akt I OSK 1054/12) świadczenia przyzwana są w określonej kolejności. W pierwszej kolejności uprawnionymi są dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, a dopiero następnie osoby i rodziny znajdujące się w szczególnych sytuacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak kryterium dochodowego

Ustawa przewiduje także możliwość przyznania pomocy mimo braku spełniania kryterium dochodowego. Ma to miejsce w sytuacji, gdy dziecko bądź uczeń wyraża chęć zjedzenia darmowego posiłku. Dyrektor ma wówczas obowiązek poinformowania ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania o zaistnieniu okoliczności uzasadniających przyznanie wsparcia. W celu przyznania pomocy takim osobom (dzieciom, uczniom) gmina zobligowana jest do przyjęcia programu osłonowego. Liczba osób objętych wskazanym programem nie może przekroczyć 20 proc. ogółu uczniów i dzieci dożywianych na terenie samorządu w poprzednim miesiącu. Co piąte dziecko korzystające z bezpłatnych posiłków nie musi więc spełniać kryterium dochodowego. Nie ma wówczas także konieczności przeprowadzania wywiadu środowiskowego, co stanowi duży plus. Wiele osób bowiem nadal ma opory przed korzystaniem z takich form pomocy ze strony państwa. Pomoc przyznawana jest tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Zobacz również: Program Karta Dużej Rodziny

Wysokość dofinansowania

Dofinansowanie ze strony państwa może wynosić 60 a w wyjątkowych sytuacjach nawet 80 proc. przewidywanych kosztów realizacji programu. Oznacza to, że samorząd musi zaplanować wkład własny w wysokości 40 proc. Zwiększona wysokość dotacji z budżetu państwa uzależniona jest od złożenia przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta uzasadnionego wniosku. Pismo takie rozpatruje wojewoda. Maksymalna dotacja z budżetu państwa to 80 proc. szacowanych kosztów przeprowadzenia dożywiania. W 2014 roku samorządy otrzymają 550 mln zł na dofinansowanie programu dożywiania.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Informacja

Gminy są zobligowane do składania informacji o przebiegu realizacji programu. Jej adresatem jest wojewoda. Informacja taka powinna zawierać konkretne dane: o liczbie osób objętych pomocą, o liczbie posiłków, koszcie posiłków i ich dowozu. Termin składania informacji to koniec drugiego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.

Zadaj pytanie na Forum

Podstawa prawna:

  • uchwała Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014 – 2020,
  • ustawa z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593 z późn. zm.),
  • ustawa z 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc Państwa w zakresie dożywiania" (Dz.U. 2005 nr 267 poz. 2259 z późn. zm.),
  • wyrok NSA w Warszawie z dnia 6 grudnia 2012 r. (sygnatura akt I OSK 1054/12).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA