| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Program dożywiania w latach 2014-2020

Program dożywiania w latach 2014-2020

Program dożywiania w latach 2014-2020 to rządowa inicjatywa pomocy, dzięki której gminy mają możliwość zapewnienia określonym kategoriom osób dożywiania, w formie bezpłatnych posiłków. Kto i na jakich zasadach może domagać się objęcia programem dożywiania w latach 2014-2020?

Budżet państwa przekazuje dotacje na rzecz dożywiania na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020. Określa on zasady przyznawania pieniędzy gminom na pokrycie kosztów pomocy żywieniowej dla dzieci, uczniów, osób dorosłych znajdujących się w specyficznej sytuacji.

Kryterium dochodowe

Gminy uzyskują z budżetu państwa dotację celową, następnie przyznają pomoc w formie bezpłatnych posiłków. Kierują się przy tym spełnieniem kryterium dochodowego. W 2014 roku stanowi ono 150% progu uprawniającego do pomocy społecznej, co wynosi odpowiednio 813 zł dla osoby samotnej i 684 zł na członka rodziny. Rada Gminy nie może uzależnić przyznania dożywiania od żadnych innych kryteriów.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Formy wsparcia

Przyznawane wsparcie może przybrać następujące formy: darmowy posiłek, świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności, świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych.

Uprawnieni

Do jego otrzymania uprawnione są wskazane kategorie podmiotów. Wsparcie udzielane jest: dzieciom, do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej; uczniom, do czasu zakończenia edukacji na poziomie ponadgimnazjalnym oraz osobom i rodzinom spełniającym przesłanki art. 7 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, tj, osobom, których sytuacja jest w jakiś sposób trudna i skomplikowana. Szczególnej ochronie podlegają osoby samotne, w podeszłym wieku, chore i niepełnosprawne. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2012 r. (sygnatura akt I OSK 1054/12) świadczenia przyzwana są w określonej kolejności. W pierwszej kolejności uprawnionymi są dzieci do 7. roku życia, uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, a dopiero następnie osoby i rodziny znajdujące się w szczególnych sytuacjach.

Brak kryterium dochodowego

Ustawa przewiduje także możliwość przyznania pomocy mimo braku spełniania kryterium dochodowego. Ma to miejsce w sytuacji, gdy dziecko bądź uczeń wyraża chęć zjedzenia darmowego posiłku. Dyrektor ma wówczas obowiązek poinformowania ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania o zaistnieniu okoliczności uzasadniających przyznanie wsparcia. W celu przyznania pomocy takim osobom (dzieciom, uczniom) gmina zobligowana jest do przyjęcia programu osłonowego. Liczba osób objętych wskazanym programem nie może przekroczyć 20 proc. ogółu uczniów i dzieci dożywianych na terenie samorządu w poprzednim miesiącu. Co piąte dziecko korzystające z bezpłatnych posiłków nie musi więc spełniać kryterium dochodowego. Nie ma wówczas także konieczności przeprowadzania wywiadu środowiskowego, co stanowi duży plus. Wiele osób bowiem nadal ma opory przed korzystaniem z takich form pomocy ze strony państwa. Pomoc przyznawana jest tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Zobacz również: Program Karta Dużej Rodziny

Czytaj także

Aktualizacja: 09.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Program dożywiania w latach 2014-2020. /fot. Fotolia
Program dożywiania w latach 2014-2020. /fot. Fotolia

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »