REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zgodnie z prawem wyciąć drzewo?

Anna Łabuzek
Jak zgodnie z prawem wyciąć drzewo?/ Fot. Fotolia
Jak zgodnie z prawem wyciąć drzewo?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodna z prawem wycinka drzew była przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2014 r. Po rozpoznaniu sprawy TK stwierdził, że przepisy nakładające obowiązkową administracyjną karę pieniężną za zniszczenie przez posiadacza nieruchomości drzewa lub krzewu lub wycięcie ich bez wymaganego zezwolenia są niekonstytucyjne. Zgodność wycięcia drzew z prawem powinna być bowiem badana w oparciu o okoliczności konkretnego czynu.

Podstawy prawne wycinki drzew

W Monitorze Polskim z 2013 r. zostało opublikowane obwieszczenie z 24 października 2013 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2014, w którym Minister Środowiska ustalił:

REKLAMA

 1. maksymalne stawki opłat za usuwanie drzew za jeden centymetr obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm w 2014 roku, których wysokość jest określona w załączniku nr  1 do obwieszczenia,
 2. stawki dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew w 2014 roku, których wysokość jest określona w załączniku nr 2 do obwieszczenia,
 3. stawkę za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami w 2014 roku w wysokości 249,79 zł,
 4. stawki kar za zniszczenie jednego metra kwadratowego terenu zieleni w 2014 roku w wysokości:
 • dla trawników - 57,44 zł,
 • dla kwietników - 493,34 zł.

Niższe opłaty za nielegalne usunięcie drzew

Warto również pamiętać, że zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody usunięcie krzewów lub drzew z terenu nieruchomości może, co do zasady, nastąpić po złożeniu wniosku do urzędu gminy i uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości (za zgodą właściciela tejże nieruchomości). W myśl art. 15 ustawy, wyżej wspomniany wniosek powinien zawierać:

 • imię i nazwisko, adres albo nazwę i siedzibę wnioskującego,
 •  wskazanie zakazów, od których wnioskodawca zamierza uzyskać zezwolenie na odstępstwo,
 • opis planowanych czynności oraz cel ich wykonania wraz z uzasadnieniem,
 • lokalizację wykonywania planowanych czynności,
 • opis przewidywanych działań mających na celu zapobieganie, ograniczanie lub kompensację przyrodniczą negatywnych oddziaływań na przyrodę parku narodowego,
 • uzasadnienie braku rozwiązań alternatywnych względem planowanego wariantu w przypadku realizacji inwestycji liniowych celu publicznego.

Wycinka drzew bez zezwolenia

Wydania zezwolenia nie wymagają natomiast:

 • drzewa w lasach,
 • drzewa owocowe, oprócz tych rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową,
 • drzew na plantacjach drzew i krzewów,

- których wiek nie przekracza 10 lat i które są usuwane w związku z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych,
 • utrudnianiem widoczności sygnalizatorów i pociągów, a także eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu,
 • usuwaniem na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału,
 • stanowieniem przeszkody lotniczej, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu,
 • decyzją właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. 

Zadaj pytanie na Forum

 Jeżeli chodzi jednak o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów na obszarach objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody, wymaga to uzyskania zgody odpowiednio dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Zezwolenie na wycinkę drzew - wszystko co warto wiedzieć

Kara za wycinkę drzew wg TK

Wspomniane wcześniej orzeczenie TK stanowiące, nałożenie kary pieniężnej na osobę usuwającą bez zezwolenie drzewo lub krzew powinno być miarkowane ze względu na okoliczności konkretnej sprawy. Pomimo podniesienia zdania odrębnego, TK stanął na stanowisku popierającym cały mechanizm ochrony przed niezgodną z prawem wycinką drzew czy krzewów, argumentując to tym, że w przypadku braku takowej regulacji właściciele działek ze względów materialnych często niszczyliby wartościowy przyrodniczo i krajobrazowo drzewostan.

Trybunał uznał, że elementy zakwestionowanej sankcji naruszają prawo własności a także przekraczają konstytucyjne granice proporcjonalności administracyjnych sankcji.

Warto wspomnieć, iż podnoszona niezgodność z przepisami Konstytucji odnosi się do:

 • art. 64 - Prawo do ochrony własności oraz prawo dziedziczenia,
 • art. 31 - Ochrona wolności i praw człowieka.

Wysokość kar za bezprawną wycinkę

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego obowiązująca wysokość kar za usunięcie drzew i krzewów bez zezwolenia jest zbytnio dolegliwa. Wymierza ją bowiem wójt, burmistrz albo prezydent miasta w wysokości określonej w art. 88 ustawy o ochronie przyrody za:

 • usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia,
 • zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności,
 • zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych,

- w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalonej na podstawie stawek określonych w art. 85 ustawy.

Trybunał podniósł również, iż wyżej wspomniane kary nakładane są niejako automatycznie, mechanicznie i sztywnie - bez względu na powstałe okoliczności i przyczyny wycinki. Trybunał stwierdził, iż kwestionowane przepisy nie biorą pod uwagę przypadków, w których uszkodzenie drzewa siłami przyrody lub jego chorobą sprawiają, że zagrażają one życiu lub zdrowiu różnych osób i przez to powinny zostać usunięte. Ponadto, podniósł Trybunał, nawet stan wyższej konieczności, uregulowany przepisami prawa cywilnego oraz karnego, nie został przewidziany, jako przesłanka, która wyłącza obowiązek uzyskania zezwolenia i odpowiedzialności z tytułu usunięcia bez zezwolenia.

Odwołanie od decyzji

W przypadku negatywnej decyzji niezezwalającej na wycinkę drzewa lub krzewu, stronie przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni za pośrednictwem organu, który tę decyzję wydał. Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego odwołujący się nie musi uzasadniać pisma, wystarczy wykazanie niezadowolenia z wydanej decyzji.

Zezwolenie na wycinkę drzew - odwołanie

Podstawy prawne:

Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 24 października 2013 r. w sprawie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów oraz stawek kar za zniszczenie zieleni na rok 2014 (M.P. 2013 poz. 835).

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ( Dz.U. z 2014 r., poz. 850 z późn. zm.).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2014 r. (sygn. akt SK 6/12).

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 2009 r., Nr 114, poz. 946 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia od 1 lipca 2025 r. Skromna. Najpierw wypłata 15% drugiego świadczenia przez półtora roku. Są konkrety i stanowisko Rady Ministrów korygujące projekt obywatelski

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej (druk sejmowy nr 32), przedłożone przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Składka zdrowotna 2025 i kredyt naStart. D.Tusk: muszę teraz pilnować każdego projektu. Czy koalicja dojdzie do porozumienia?

Koalicja rządowa powinna przedstawić wspólne propozycje dotyczące preferencyjnego kredytu mieszkaniowego oraz składki zdrowotnej - wyraził nadzieję premier Donald Tusk na konferencji prasowej 23 lipca 2024 r. Zdaniem premiera uda się opracować dobre projekty, które zostaną przyjęte przez Sejm.

Zabezpieczenie dowodu to ważny środek w sądzie. Kto może z niego skorzystać i jak napisać wniosek?

Zabezpieczenie dowodu w postępowaniu cywilnym jest prewencyjnym środkiem prawnym, uregulowanym w art. 310 – 315 Kodeksu postępowania cywilnego, który ma na celu umożliwienie wykazania określonych faktów w przypadku zniszczenia lub utraty dowodu. Zasadniczo, zabezpieczenie dowodu pozwala na zachowanie materiału dowodowego na potrzeby przyszłego postępowania.

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Zasiłek opiekuńczy 2024 i 2025 r. Wypłacany jest w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Sprawdź, kto może z niego skorzystać, jak wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jaka jest jego wysokość, a także przez jaki czas można pobierać zasiłek opiekuńczy. 

REKLAMA

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Co już wiadomo?

Laptopy dla nauczycieli nieczynnych zawodowo i na urlopach dla poratowania zdrowia? ZNP monitoruje sprawę. Na razie wiadomo, że ok. 172 mln zł zostaną przeznaczone w ramach KPO na zakup komputerów przenośnych dla nauczycieli klas I-III.

Renta wdowia wejdzie w życie. Jest zielone światło od rządu

Jest poparcie rządu dla renty wdowiej. Rząd zdecydował dzisiaj, że poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w dostępie do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany w wynagrodzeniach dotyczące wszystkich pracujących! Kary dla pracodawców. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd określono na III/IV kwartał 2024 r.

Nieterminowe wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia będzie się wiązało z naliczaniem odsetek? Tak wynika z projektu przygotowanego przez resort pracy.

REKLAMA

Maksymalnie 500 zł miesięcznie, niezmiennie od 16 lat. Od 1 października 2024 r. możliwa podwyżka

Jeśli planowane zmiany weszłyby w życie, to od 1 października 2024 r. maksymalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosłaby do 1000 zł miesięcznie. Jak uzasadnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, proponowana zmiana jest zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów. Komu przysługują świadczenia i jak można się o nie ubiegać?

Kredyt naStart zagrożony. MFiPR krytykuje, Polska 2050 odmawia poparcia

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uważa, że kredyt mieszkaniowy naStart może doprowadzić w krótkim okresie do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym. Ponadto wg MFiPR ten program nie zwiększy dostępności mieszkań. W dniu 23 lipca 2024 r. Szymon Hołownia poinformował, że klub parlamentarny Polska 2050 nie poprze kredytu mieszkaniowego naStart. Jego zdaniem program w obecnej formie zapewni "prosty przepływ pieniędzy państwowych do deweloperów". Hołownia dodał, że jego urgupowanie poparłby "bardziej sprawiedliwe formy wsparcia".

REKLAMA