Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak dowodu osobistego za granicą

Brak dowodu osobistego za granicą/ Fot. Fotolia
Brak dowodu osobistego za granicą/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Brak ważnego dowodu osobistego za granicą należy zgłosić odpowiedniemu organowi. Czy zgubienie dowodu osobistego lub utrata ważności przez ten dokument daje konsulowi kompetencje do udzielenia pomocy obywatelowi w zakresie pośrednictwa w wydaniu dowodu osobistego?

8 września 2014 roku Rzecznik Praw Obywatelskich – Irena Lipowicz zwróciła się z wystąpieniem do Ministra Spraw Zagranicznych. Wystąpienie dotyczyło z jednej strony kompetencji konsula, z drugiej natomiast praw obywatela przebywającego za granicą do korzystania z pomocy w sytuacji utraty dowodu osobistego. Wystąpienie powstało na gruncie problemów związanych z uzyskaniem pomocy ze strony jednostki konsularnej RP w sprawie wydania dowodu osobistego, mianowicie braku możliwości pośredniczenia przez wskazane jednostki w przekazaniu wniosku o wydanie nowego dokumentu. RPO podkreślił, że w polskim systemie prawnym brak regulacji, które umożliwiłyby  udzielenie pomocy obywatelowi przebywającemu poza granicami kraju w uzyskaniu dowodu osobistego.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Wniosek o wydanie dowodu osobistego - co do zasady - składa się osobiście w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważnienia, wymiany, zwrotu lub utraty - Dz. U. Nr 47, poz. 384 ze zm.). Rozporządzenie wskazuje pewne wyjątki, jednak nie obejmują one kompetencji urzędów konsularnych.

Obowiązujące regulacje nie przewidują możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego do organu innego niż urząd gminy, a zatem także przed konsulem, jak również nie upoważniają konsula do przyjęcia wniosku i przekazania go do właściwego organu.

Zgodnie z art. 34 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 993 ze zm.) obowiązek posiadania dowodów osobistych ciąży wyłącznie na obywatelach zamieszkałych w Rzeczypospolitej Polskiej. Co nie zwalnia obywateli RP przebywających czasowo za granicą z posiadania ważnego dokumentu tożsamości. Wskazany fakt potwierdza przyznanie tej grupie osób wydłużonego terminu na wymianę dowodu osobistego – do 3 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić, gdy zginął dowód?

Ile czeka się na dowód osobisty?

REKLAMA

Organ gminy lub właściwa ze względu na miejsce pobytu polska placówka konsularna zobowiązany jest do wydania zaświadczenia o utracie dowodu osobistego, ważnego do czasu wydania nowego dokumentu. Na wskazanych organach ciążą także obowiązki o charakterze informacyjnym. Są one bowiem zobligowane do poinformowania organu, który wydał dowód osobisty (celem unieważnienia dokumentu). Konsul posiada więc kompetencje do udziału w niektórych sprawach związanych z dowodami osobistymi.

RPO zarzuca analizowanym regulacjom prawnym  niespójność, skutkującą utrudnieniem obywatelowi, który przebywa za granicą spełnienia ustawowych obowiązków. Podkreśla także różnicowanie obywateli przebywających na terytorium RP i poza nim. RPO domaga się więc modyfikacji stanu prawnego, wprowadzenia przepisów, które pozwolą obywatelowi będącemu za granicą korzystanie  z pomocy konsula w zakresie pośrednictwa w wydaniu dowodu osobistego.

Wystąpienie RPO ma na celu – zgodnie jego rolą – zwiększenie ochrony praw obywatelskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

  Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

  Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  REKLAMA

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  REKLAMA

  Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

  Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

  14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

  REKLAMA