REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użytkowanie wieczyste - aktualizacja opłat

Aleksandra Pajewska
Użytkowanie wieczyste obarczone jest opłatą pierwszą oraz opłatą roczną. /Fot. Dolcan
Użytkowanie wieczyste obarczone jest opłatą pierwszą oraz opłatą roczną. /Fot. Dolcan
Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Użytkowanie wieczyste to prawo odpłatne, obarczone jednorazową opłatą pierwszą oraz opłatą coroczną. Opłata coroczna za korzystanie z użytkowania wieczystego uiszczana jest do 31 marca danego roku. Kiedy i na jakich zasadach odbywa się aktualizacja opłat rocznych za użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste to instytucja specyficzna dla polskiego prawa cywilnego. Polega ona na oddaniu w użytkowanie w ręce osoby fizycznej bądź prawnej nieruchomości gruntowej, która stanowi własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Czas użytkowania jest określony i wynosi 99 lat (czasami krócej, jednak nie mniej niż 40 lat). Dotyczy to w dużej mierze gruntów położonych w granicach administracyjnych miast, głównie więc mieszkańców bloków czy dużych domów jednorodzinnych.

REKLAMA

Zadaj pytanie na FORUM

Opłata pierwsza i coroczna

Korzystanie z użytkowania wieczystego jest prawem odpłatnym, obciążonym opłatą pierwszą i opłatą roczną. Pierwsza opłata wynosi 15 – 25% ceny nieruchomości. Jest jednorazowa, ponoszona najpóźniej w chwili zawarcia umowy notarialnej. Kolejnym obciążeniem finansowym jest opłata roczna, wynosząca od 0,3 do 3% ceny nieruchomości. Uiszczana jest przez cały okres użytkowania wieczystego, z góry za bieżący rok, do końca marca. Stanowi ona procent wartości prawa własności nieruchomości.

Aktualizacja opłat rocznych

REKLAMA

Aktualizacja opłat rocznych jest możliwa, jednak nie częściej niż co trzy lata. Możliwość ta uzależniona jest od wzrostu wartości nieruchomości. W celu aktualizacji opłaty, właściciel zobowiązany jest do pisemnego wypowiedzenia dotychczasowej opłaty, do 31 grudnia roku poprzedzającego. Opłata roczna uzależniona jest od przeznaczenia nieruchomości. W budynku mieszkalnym wynosi 1% ceny nieruchomości, w budynku przeznaczonym na działalność turystyczną 2%, w pozostałych przypadkach 3%. Znaczne podwyżki zostaną rozłożone w czasie. Zgodnie z regułą, nowa opłata, mniejsza niż dwukrotność dotychczasowej, zaczyna obowiązywać od początku kolejnego roku. Jeśli opłata jest wyższa niż dwukrotność dotychczasowej, to nadwyżka zostanie rozłożona na kolejne dwa lata.

Dotychczasowa opłata roczna wynosiła 324,8 zł. Gmina postanowiła ją zaktualizować do 907,4 zł, czyli o ponad 179%. Odbędzie się to jednak etapowo. W 2013 opłata zostanie podwojona, do 649,6 zł, w 2014 wzrośnie do 778,5, a dopiero w 2015 gmina otrzyma docelową kwotę 907,4 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozłożenie wzrostu opłat jest rozwiązaniem lepszym. Jednak nie zawsze uchroni użytkowników przed znacznym wzrostem kosztów. Rekordową podwyżkę zafundowała mieszkańcom dzielnicy Psie Pole gmina Wrocław. Podniosła opłatę za użytkowanie wieczyste o 1150%.

Zobacz również: Jakie zmiany zaszły w prawie użytkowania wieczystego?

Nieuzasadniona aktualizacja

W takiej sytuacji użytkownik uprawniony jest do złożenia wniosku do samorządowego kolegium odwoławczego o ustalenie, że aktualizacja jest nieuzasadniona albo uzasadniona do innej wysokości. Postępowanie toczy się zgodnie z regułami kodeksu postępowania administracyjnego, kończy się orzeczeniem o zasadności bądź nie. W terminie 14 dni przysługuje od niego sprzeciw, który powoduje utratę mocy obowiązującej orzeczenia i przekazanie sprawy sądowi cywilnemu. Wniosek użytkownika zastępuje w tym przypadku pozew. Stronami postępowania są właściciel gruntu i użytkownik.

Polecamy serwis: Gmina

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 1997 nr 115 poz. 741),
  • ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. 2005 Nr 175 poz. 1459).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-600 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

REKLAMA

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Wniosek muszą złożyć rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

REKLAMA