reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przedszkolak > Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani

Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani

Dzienny opiekun jako alternatywa dla żłobka i niani to główny temat majowej „Narady Rodzinnej”. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia. Jest zatem alternatywnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie korzystają ze żłobka lub niani.

Kim jest dzienny opiekun?

Dzienny opiekun to alternatywa dla niani i żłobka. Jest to osoba, która sprawuje opiekę nad dzieckiem w swoim domu lub mieszkaniu. Może to robić także w innym lokalu, który jest do tego przystosowany. Taki lokal może zapewnić każdy podmiot, który zatrudnia dziennego opiekuna. Dzienny opiekun to forma opieki, która została stworzona szczególnie z myślą o niewielkich gminach wiejskich. Chodzi o miejsca, gdzie nie otwiera się żłobków i klubów dziecięcych z powodu małej ilości dzieci w wieku żłobkowym. Dzienny opiekun może też sprawować opiekę np. na obrzeżach dużych miast, gdzie nie ma rozbudowanej infrastruktury.

Zadaj pytanie na Forum

Opieka nad dziećmi sprawowana przez opiekuna dziennego

Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet do 4. roku życia dziecka. Dzieje się tak, gdy dziecko z różnych przyczyn nie może być objęte wychowaniem przedszkolnym. Opiekun może zajmować się maksymalnie 5 dzieci. W przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło roku, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki - maksymalnie 3 dzieci.

Zapisz się na nasz newsletter

Zatrudnienie dziennego opiekuna

Dzienni opiekunowie zatrudniani są przez gminę na podstawie umowy o świadczenie usług. Jednak od 13 lipca 2013 r. mogą być również zatrudniani przez:

 • osoby prawne,
 • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jak skorzystać z usług dziennego opiekuna?

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nasza gmina lub inne podmioty na terenie naszej gminy zatrudniają dziennych opiekunów. Jeśli tak, należy dowiedzieć się, jakie są terminy i warunki zgłoszenia dziecka. Jeżeli Twoja gmina nie zatrudnia żadnego dziennego opiekuna, a chcesz, żeby zatrudniała – koniecznie zgłoś to w swojej gminie! Wykaz dziennych opiekunów prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wykaz ten jest publikowany na stronie internetowej gminy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zobacz również: Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Kto może zostać dziennym opiekunem?

Dziennym opiekunem może zostać osoba, która posiada kwalifikacje:

 • pielęgniarki,
 • położnej,
 • opiekunki dziecięcej,
 • nauczyciela wychowania przedszkolnego,
 • nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej,
 • pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.

Dodatkowo, osoba, która posiada ww. kwalifikacje i chce zostać dziennym opiekunem musi odbyć 40-godzinne szkolenie uzupełniające, w tym z zakresu udzielania dziecku pierwszej pomocy. Do odbycia szkolenia nie jest zobowiązana osoba, która pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako dzienny opiekun. Dziennym opiekunem może również zostać osoba, która nie posiada tych kwalifikacji. W takiej sytuacji musi odbyć 160-godzinne szkolenie. Szkolenia, o których mowa, są prowadzone na podstawie programów szkoleń zatwierdzonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Lista programów szkoleń zatwierdzonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej do ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 dostępna jest na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Jak zostać dziennym opiekunem?

Osoba, która chciałaby sprawować opiekę nad dziećmi jako dzienny opiekun powinna w pierwszej kolejności udać się do urzędu gminy. Tam należy sprawdzić:

 • Czy w gminie jest zapotrzebowanie na dziennego opiekuna?
 • Czy gmina chce zatrudnić dziennego opiekuna?
 • Może został już ogłoszony konkurs na dziennego opiekuna?

W przypadku opiekunów zatrudnianych przez gminy, kandydaci są wybierani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w drodze otwartego konkursu ofert. Dzienny opiekun może być również zatrudniany przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Takich ofert pracy należy szukać też w lokalnej prasie, telewizji i urzędach pracy.

Źródło: Kancelaria Premiera Rady Ministrów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama