REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani

Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani./ fot. Fotolia
Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzienny opiekun jako alternatywa dla żłobka i niani to główny temat majowej „Narady Rodzinnej”. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia. Jest zatem alternatywnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie korzystają ze żłobka lub niani.

Kim jest dzienny opiekun?

Dzienny opiekun to alternatywa dla niani i żłobka. Jest to osoba, która sprawuje opiekę nad dzieckiem w swoim domu lub mieszkaniu. Może to robić także w innym lokalu, który jest do tego przystosowany. Taki lokal może zapewnić każdy podmiot, który zatrudnia dziennego opiekuna. Dzienny opiekun to forma opieki, która została stworzona szczególnie z myślą o niewielkich gminach wiejskich. Chodzi o miejsca, gdzie nie otwiera się żłobków i klubów dziecięcych z powodu małej ilości dzieci w wieku żłobkowym. Dzienny opiekun może też sprawować opiekę np. na obrzeżach dużych miast, gdzie nie ma rozbudowanej infrastruktury.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Opieka nad dziećmi sprawowana przez opiekuna dziennego

Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20. tygodnia do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet do 4. roku życia dziecka. Dzieje się tak, gdy dziecko z różnych przyczyn nie może być objęte wychowaniem przedszkolnym. Opiekun może zajmować się maksymalnie 5 dzieci. W przypadku, gdy w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło roku, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki - maksymalnie 3 dzieci.

Zapisz się na nasz newsletter

Zatrudnienie dziennego opiekuna

Dzienni opiekunowie zatrudniani są przez gminę na podstawie umowy o świadczenie usług. Jednak od 13 lipca 2013 r. mogą być również zatrudniani przez:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • osoby prawne,
 • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jak skorzystać z usług dziennego opiekuna?

W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nasza gmina lub inne podmioty na terenie naszej gminy zatrudniają dziennych opiekunów. Jeśli tak, należy dowiedzieć się, jakie są terminy i warunki zgłoszenia dziecka. Jeżeli Twoja gmina nie zatrudnia żadnego dziennego opiekuna, a chcesz, żeby zatrudniała – koniecznie zgłoś to w swojej gminie! Wykaz dziennych opiekunów prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wykaz ten jest publikowany na stronie internetowej gminy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zobacz również: Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Kto może zostać dziennym opiekunem?

Dziennym opiekunem może zostać osoba, która posiada kwalifikacje:

 • pielęgniarki,
 • położnej,
 • opiekunki dziecięcej,
 • nauczyciela wychowania przedszkolnego,
 • nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej,
 • pedagoga opiekuńczo-wychowawczego.

Dodatkowo, osoba, która posiada ww. kwalifikacje i chce zostać dziennym opiekunem musi odbyć 40-godzinne szkolenie uzupełniające, w tym z zakresu udzielania dziecku pierwszej pomocy. Do odbycia szkolenia nie jest zobowiązana osoba, która pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako dzienny opiekun. Dziennym opiekunem może również zostać osoba, która nie posiada tych kwalifikacji. W takiej sytuacji musi odbyć 160-godzinne szkolenie. Szkolenia, o których mowa, są prowadzone na podstawie programów szkoleń zatwierdzonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Lista programów szkoleń zatwierdzonych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej do ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 dostępna jest na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Jak zostać dziennym opiekunem?

Osoba, która chciałaby sprawować opiekę nad dziećmi jako dzienny opiekun powinna w pierwszej kolejności udać się do urzędu gminy. Tam należy sprawdzić:

 • Czy w gminie jest zapotrzebowanie na dziennego opiekuna?
 • Czy gmina chce zatrudnić dziennego opiekuna?
 • Może został już ogłoszony konkurs na dziennego opiekuna?

W przypadku opiekunów zatrudnianych przez gminy, kandydaci są wybierani przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w drodze otwartego konkursu ofert. Dzienny opiekun może być również zatrudniany przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Takich ofert pracy należy szukać też w lokalnej prasie, telewizji i urzędach pracy.

Źródło: Kancelaria Premiera Rady Ministrów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA