| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

1 kwietnia oraz 1 października publikowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego warunki programu „Mieszkanie dla młodych” (Mdm), mianowicie limity cenowe. Limit Mdm to warunek cenowy - maksymalna, akceptowana cena m² mieszkania, które można nabyć korzystając z finansowego wsparcia ze strony państwa. Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?

Zgodnie z ustawą z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304) nowe limity cenowe Mdm publikowane są raz na pół roku. Aktualizacji cen mieszkań kwalifikowanych do programu dopłat w całym kraju dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego 1 kwietnia oraz 1 października. Wyjątkowo traktowane jest jedynie województwo pomorskie, gdzie limity ogłaszane są w odmiennych terminach, tj. w styczniu i lipcu.

Nowy wskaźnik przeliczeniowy metra kwadratowego obowiązuje w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2014.

Miasto Maksymalna cena za w zł
Wrocław 4 983,55
Bydgoszcz i Toruń 4 414,85
Lublin 4 270,38
Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra 4 251,5
Łódź 4 897,2
Kraków 5 013,8
Warszawa 6 126,9
Opole 4 213
Rzeszów 4 337,3
Białystok 4 283,4
Gdańsk 5 682,05
Katowice 4 702,5
Kielce 4 549,15
Olsztyn 4 859,25
Poznań 5 907
Szczecin 4 499

Wzrost limitów cenowych Mdm oznacza automatycznie wzrost dopłaty do zakupu mieszkania.

W Warszawie osoba nieposiadająca dzieci, która zainteresowana jest zakupem mieszkania w stolicy o powierzchni 50-75 będzie mogła dostać 27,8 tys. zł dopłaty. W przypadku osoby korzystającej z programu, która ma co najmniej jedno dziecko kwota wsparcia wyniesie 41,8 tys. zł.

Mdm – Mieszkanie dla Młodych

Mdm – Mieszkanie dla młodych jest rządowym programem wsparcia skierowanym do osób młodych. Polega on na finansowym wsparciu (dofinansowaniu) do zaciągniętego kredytu przeznaczonego na zakup pierwszego mieszkania lub wcześniejszej spłacie części kredytu. Z programu korzystać można od 1 stycznia 2014 roku. Zgodnie z założeniami ma on potrwać do końca 2018 roku. Podstawą uzyskania dofinansowania jest spełnienie ustawowo określonych kryteriów m.in. tych powierzchniowo-cenowych.

Finansowe wsparcie stanowi 10% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Pod uwagę brany jest wskaźnik, który obowiązuje w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, w gminie, w której położone jest mieszkanie. Warto pamiętać, że wskaźnik jest inny dla każdej gminy.

Zobacz również: Jak skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Limity cenowe Mdm

Limity są ogłaszane przez wojewodów. Ich podstawę stanowią średnie ceny przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 w budynkach mieszkalnych (tzw. wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia jednego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie). W programie pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich opublikowanych wskaźników, powiększona o 10 proc.

W każdym województwie obowiązują trzy limity cenowe:

  • najwyższy – dla miasta będącego siedzibą wojewody/ sejmiku samorządowego,
  • średni – dla gmin sąsiadujących z tymi miastami,
  • najniższy - dla pozostałych obszarów danego województwa.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »