REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?/ for. Fotolia
Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?/ for. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 kwietnia oraz 1 października publikowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego warunki programu „Mieszkanie dla młodych” (Mdm), mianowicie limity cenowe. Limit Mdm to warunek cenowy - maksymalna, akceptowana cena m² mieszkania, które można nabyć korzystając z finansowego wsparcia ze strony państwa. Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?

Zgodnie z ustawą z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304) nowe limity cenowe Mdm publikowane są raz na pół roku. Aktualizacji cen mieszkań kwalifikowanych do programu dopłat w całym kraju dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego 1 kwietnia oraz 1 października. Wyjątkowo traktowane jest jedynie województwo pomorskie, gdzie limity ogłaszane są w odmiennych terminach, tj. w styczniu i lipcu.

REKLAMA

Nowy wskaźnik przeliczeniowy metra kwadratowego obowiązuje w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2014.

Miasto Maksymalna cena za w zł
Wrocław 4 983,55
Bydgoszcz i Toruń 4 414,85
Lublin 4 270,38
Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra 4 251,5
Łódź 4 897,2
Kraków 5 013,8
Warszawa 6 126,9
Opole 4 213
Rzeszów 4 337,3
Białystok 4 283,4
Gdańsk 5 682,05
Katowice 4 702,5
Kielce 4 549,15
Olsztyn 4 859,25
Poznań 5 907
Szczecin 4 499

Wzrost limitów cenowych Mdm oznacza automatycznie wzrost dopłaty do zakupu mieszkania.

W Warszawie osoba nieposiadająca dzieci, która zainteresowana jest zakupem mieszkania w stolicy o powierzchni 50-75 będzie mogła dostać 27,8 tys. zł dopłaty. W przypadku osoby korzystającej z programu, która ma co najmniej jedno dziecko kwota wsparcia wyniesie 41,8 tys. zł.

Mdm – Mieszkanie dla Młodych

REKLAMA

Mdm – Mieszkanie dla młodych jest rządowym programem wsparcia skierowanym do osób młodych. Polega on na finansowym wsparciu (dofinansowaniu) do zaciągniętego kredytu przeznaczonego na zakup pierwszego mieszkania lub wcześniejszej spłacie części kredytu. Z programu korzystać można od 1 stycznia 2014 roku. Zgodnie z założeniami ma on potrwać do końca 2018 roku. Podstawą uzyskania dofinansowania jest spełnienie ustawowo określonych kryteriów m.in. tych powierzchniowo-cenowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Finansowe wsparcie stanowi 10% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Pod uwagę brany jest wskaźnik, który obowiązuje w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego, w gminie, w której położone jest mieszkanie. Warto pamiętać, że wskaźnik jest inny dla każdej gminy.

Zobacz również: Jak skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Limity cenowe Mdm

Limity są ogłaszane przez wojewodów. Ich podstawę stanowią średnie ceny przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 w budynkach mieszkalnych (tzw. wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia jednego powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie). W programie pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich opublikowanych wskaźników, powiększona o 10 proc.

W każdym województwie obowiązują trzy limity cenowe:

 • najwyższy – dla miasta będącego siedzibą wojewody/ sejmiku samorządowego,
 • średni – dla gmin sąsiadujących z tymi miastami,
 • najniższy - dla pozostałych obszarów danego województwa.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. 2013 poz. 1304).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

  Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

  Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

  Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

  Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

  Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

  Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

  Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Zdolność kredytowa 2024 . Ile można pożyczyć na mieszkanie w II. połowie lutego?

  Aktualnie (II połowa lutego 2024 r.) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krających może dziś pożyczyć na zakup mieszkania 687 tysięcy złotych. Okazuje się, że to jedynie kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. To przede wszystkim skutek niemal 30-proc. wzrostu średniej pensji. 

  Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć do ZUS w celu uzyskania 800+

  ZUS przyjmuje wnioski o 800+ na okres świadczeniowy 2024/2025. Przepisy wymagają też złożenia odpowiednich załączników do wniosku. Jakie zatem dokumenty są wymagane w celu uzyskania świadczenia wychowawczego? Sprawdźmy!

  Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

  ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. 

   

  Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

  Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

  REKLAMA

  Czy twoje dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Sprawdź, jakie kryteria będą obowiązywały w roku szkolnym 2024/2025.

  Lada moment rozpoczną się rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

  Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

  Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

  REKLAMA