reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe 2014 – przewodnik

Becikowe 2014 – przewodnik

Becikowe to potoczna nazwa świadczenia rodzinnego, przysługującego rodzicom dziecka, opiekunowi prawnemu bądź faktycznemu. Becikowe jest jednorazową zapomogą przyznawaną z tytułu urodzenia dziecka, w wysokości 1000 zł netto.

Zobacz aktualne: Becikowe 2018

W 2014 roku w zakresie zasad, na jakich przyznawane jest becikowe, właściwie nic się nie zmieni. Świadczenie to przyznawane jest po spełnieniu dwóch warunków: dochodowego oraz "medycznego".

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Kryterium dochodowe

Od 2013 roku uprawnienie do otrzymania tego świadczenia uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza kwoty 1922 złotych netto.

Wysokość przysługującej zapomogi wynosi jednorazowo 1000 złotych na jedno dziecko. Jest to wartość stała, niezależna od wysokości uzyskiwanych dochodów.

Wniosek o becikowe

Świadczenie wypłacane jest na wniosek składany w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Jego złożenie ograniczone jest terminem – 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, ewentualnie od dnia objęcia dziecka opieką prawną lub faktyczną, bądź od dnia przysposobienia.

Wraz z wnioskiem złożyć należy szereg, określonych w ustawie, dokumentów. Należą do nich: dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, pisemne oświadczenie o dotychczasowym niedobraniu wnioskowanej zapomogi, zaświadczenie lekarskie o pozostawaniu pod opiekę lekarską, zaświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku.

Polecamy: Kalendarz rozwoju niemowlaka tydzień po tygodniu

Kryterium pozostawania pod opieką medyczną

Poza kryterium dochodowym, należy spełnić również drugi warunek. Kobieta, która urodziła dziecko, musiała pozostawać pod opieka medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Fakt ten musi być potwierdzony dokumentem w formie zaświadczenia lekarskiego, ewentualnie odpowiedniego zaświadczenia wystawionego przez położną. Zaświadczenie potwierdza pozostawanie pod regularną opieką medyczną, dokumentuje co najmniej trzy wizyty lekarskie. Forma tego zaświadczenia została ściśle określona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka.

Becikowe za granicą

Świadczenie to nie przysługuje jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że co innego wynika z przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym, jakie wiążą Polskę z poszczególnymi krajami. Jednakże obecnie stan prawny nie włącza w zakres przedmiotowy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, zapomogi z tytułu urodzenia dziecka żywego.

Becikowego nie uwzględniamy w rozliczeniach PIT. Jest ono zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

Zadaj pytanie na FORUM

Polecamy serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 października 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2012 poz. 1255).

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 03.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Becikowe przyznawane jest z tytułu urodzenia dziecka, w wysokości 1000 zł netto. /fot. Fotolia
Becikowe przyznawane jest z tytułu urodzenia dziecka, w wysokości 1000 zł netto. /fot. Fotolia

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama