REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Napoje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

Czy produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego podlega opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego, od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, nie wymaga prowadzenia działalności w składzie podatkowym ani opłacania dodatkowej akcyzy.

Czy umowa o współpracy wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia akcyzowego dla "małych browarów"?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zawarcie umowy o współpracy z innym podmiotem produkującym piwo, przy jednoczesnych powiązaniach kapitałowych i osobowych, wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia akcyzowego dla "małych browarów".

Czy wydatki na produkty dla pracowników stanowią koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki ponoszone na zakup produktów spożywczych udostępnianych pracownikom mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy regeneracja alkoholu częściowo skażonego stanowi produkcję alkoholu etylowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że proces regeneracji alkoholu etylowego częściowo skażonego, poprzez odseparowanie pozostałości farb i lakierów, stanowi produkcję alkoholu etylowego zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym.

Czy używanie alkoholu z opłaconą akcyzą zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym?

Dyrektor KIS stwierdził, że w związku z dokonywaną produkcją wyrobów akcyzowych, tj. nalewek alkoholowych, od których wysokość należnej akcyzy nie przekracza wysokości akcyzy zapłaconej od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych, producent tych nalewek, jako podatnik podatku akcyzowego ma obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Czy etanol używany w produkcji produktu leczniczego podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że etanol używany przez pewną spółkę S.A. w produkcji produktu leczniczego podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego, nawet w kontekście zmian w procedurze produkcyjnej planowanej przez spółkę.

Praca w upały. Kiedy pracownik ma prawo się napić

Praca w upały może być wyjątkowo uciążliwa, a wręcz niebezpieczna. Wysoka temperatura, a często i silne nasłonecznienie – to warunki pracy, które grożą odwodnieniem czy udarem słonecznym. Dlatego pracodawcy mają podczas upałów obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich napojów. Co o tym mówią przepisy?

REKLAMA

Czy Spółka produkująca wyroby z całkowicie skażonym alkoholem etylowym musi stosować dokument e-SAD?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca, który w ramach działalności gospodarczej sprzedaje środki zapobiegające zamarzaniu i gotowe płyny przeciwoblodzeniowe, w składzie których znajduje się skażony alkohol, jest zobowiązany do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczeń wyrobów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Czy sprzedaż skażonego alkoholu na terenie Polski podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że sprzedaż skażonego alkoholu nie podlega opodatkowaniu akcyzą, pod pewnymi warunkami zawartymi w przepisach ustawy o podatku akcyzowym.

Napoje dla pracowników: Kiedy pracodawca ma obowiązek dać pracownikom pić

Napoje dla pracowników to temat aktualny nie tylko u progu lata. Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawców obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom wody lub innych napojów. Określają sytuacje, w których pracodawca powinien zapewnić pracownikom napoje, a także ich rodzaje. Kiedy pracownik ma prawo żądać napojów od pracodawcy?

Jak wprowadzenie kaucji za butelki wpłynie na ceny?

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce wywoła znikomy impuls inflacyjny, ponieważ roczny koszt w przeliczeniu na statystycznego obywatela nie powinien przekroczyć 30 zł.

Rząd chce zakazać energetyków nieletnim. Czy to dobry pomysł?

W ostatnich dniach stycznia pojawiły się spekulacje o projekcie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim. Wygląda na to, że rząd poparł tą inicjatywę. Otwarte pozostaje pytanie, czy nie spowoduje to efektu odwrotnego do zamierzonego.

Podatek cukrowy od cukru zawartego w owocach?

Konferencja uzgodnieniowa w sprawie ustawy o podatku cukrowym nie przyniosła korzystnych rozstrzygnięć dla sadowników – informuje Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Ustawodawca nie zrezygnował z planów opodatkowania opłatą cukrową m.in. nektarów, soków wzbogaconych witaminami i napojów z co najmniej 20% zawartością soku z owoców czy warzyw. Stowarzyszenie KUPS i organizacje reprezentujące sadownictwo oraz przetwórstwo owoców i warzyw ostrzegają przed konsekwencjami i wskazują na liczne absurdy regulacji. Podatek cukrowy nie obejmie wody czy soku. Jednak napój będący połączeniem obu składników – ma być obłożony taką opłatą. Julian Pawlak, prezes Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) uważa, że projekt ustawy niesie szereg poważnych zagrożeń „od utraty konkurencyjności droższych w produkcji wartościowych napojów z owoców i warzyw, przez zmniejszenie udziału tych napojów w koszyku konsumenckim na rzecz tańszych napojów, po ograniczenie zapotrzebowania na owoce i warzywa od krajowych producentów – i to w czasach kurczenia się rynków zbytu” – ostrzega.

Sprzedaż napojów w restauracji - jakie stawki VAT

Czy jest możliwość zastosowania stawki 0% VAT do napojów w restauracji? Sprzedaż dotyczy np. soku pomarańczowego, który kupowany jest w hurtowni ze stawką 0%. A co z herbatą z suszu owocowego, smoothie, shake'ami?

REKLAMA