REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd chce zakazać energetyków nieletnim. Czy to dobry pomysł?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
energetyki zakaz sprzedaży niepełnoletnim
energetyki zakaz sprzedaży niepełnoletnim

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich dniach stycznia pojawiły się spekulacje o projekcie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim. Wygląda na to, że rząd poparł tą inicjatywę. Otwarte pozostaje pytanie, czy nie spowoduje to efektu odwrotnego do zamierzonego.

Zakaz sprzedaży energetyków - inicjatywa Partii Republikańskiej wchodzącej w skład rządu

Informacja o zakazie sprzedaży energetyków nieletnim pojawiła się w ostatnich dniach stycznia. Jak podaje dziennik.pl

REKLAMA

„Prezes partii Republikańskiej, europoseł PiS Adam Bielan podczas konferencji w Sejmie podkreślał, że projekt nowelizacji ustawy (…) zakazujący sprzedaży napojów energetycznych młodzieży, jest odpowiedzią na problem uzależnienia od szkodliwych napojów energetycznych wśród młodych ludzi (…) Tą propozycją ustawy wprowadzamy zakaz sprzedaży osobom do ukończenia 18. roku życia napojów zawierających powyżej 150mg/l kofeiny w połączeniu z tauryną lub tauryny, z wyłączeniem napojów, w których te składniki występują naturalnie.”

Rząd popiera zakaz sprzedaży energetyków nieletnim

W styczniu inicjatywa zakazu sprzedaży energetyków nieletnim była jedynie zarysem projektu ze strony niewielkiego koalicjanta partii rządzącej. Depesza PAP z 3 lutego wskazuje na to, że rząd w całości popiera zakazanie nieletnim dostępu do energetyków:

"Spodziewam się, że stosunkowo szybko ten projekt trafi pod obrady i jeszcze w tej kadencji znajdzie szczęśliwy finał w postaci podpisu prezydenta pod gotową ustawą"

Przytoczoną opinię wyraził minister sportu minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Według podanej przez niego informacji projekt uzyskał poparcie "zaplecza rządowego" oraz „wszystkich sił politycznych w polskim parlamencie” (…) „poza jakimiś zupełnie nieznaczącymi siłami w parlamencie, tzw. Wolnościowcami”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ma zakazać reklamy energetyków na wzór regulacji wobec tytoniu

Jak podaje PAP: Według Bortniczuka, „zakaz reklamowania tych napojów miałby być analogiczny, jak w przypadku wyrobów tytoniowych (…) energetyk to jest troszkę taki narkotyk zapakowany w cukierek.”

Czy zakaz sprzedaży energetyków nieletnim spełni swoją rolę?

Za złamanie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim prawdopodobnie zostanie przewidziana kara grzywny. Jednocześnie należy przypomnieć stare przysłowie „owoc zakazany smakuje lepiej”.

W historii znanych jest wiele przypadków, kiedy zakazywanie czegoś pod sankcją prawnokarną powodowało efekt odwrotny do zamierzonego. Doświadczenia prohibicji alkoholowej z USA są przykładem pierwszym z brzegu.

REKLAMA

Projektodawcy zaznaczyli, że energetyki są szkodliwe (trudno się z tym nie zgodzić) oraz zapowiedzieli „próby przeciwdziałania temu projektowi poprzez rozmaite działania lobbystyczne”. Zabrakło jednak w tym uzasadnieniu rzetelnej analizy niezależnych ekspertów, czy proponowany zakaz faktycznie ograniczy spożycie tych napojów przez młodzież.

Dostęp do energetyków dla młodzieży na pewno nie zostanie zablokowany, zostanie jedynie utrudniony. Jednak nie można wykluczyć, że realny popyt osiągnie wyższy poziom, a sukces legislacyjny ograniczy się do wymiaru symbolicznego.

UE sceptyczna wobec zakazu energetyków dla nieletnich

Inicjatorzy zakazu energetyków dla nieletnich sugerowali wzorowanie się na rozwiązaniach obowiązujących w sąsiednim państwie. W 2014 r. Litwa została pierwszym krajem UE, który zakazał sprzedaży energetyków dla osób poniżej 18 lat. Dwa lata później za przykładem sąsiada poszła Łotwa. Bałtycka inicjatywa nie spowodowała jednak entuzjazmu w UE. Litwa i Łotwa są wyjątkami od reguły, a nie liderami, którym udało się przekonać większość unijnych krajów do ustanowienia ograniczeń. Inicjatywa zakazu energetyków dla nieletnich jest jakąś formą wewnątrzunijnego wyjścia przed szereg. Jak już wspomniano, nie można wykluczyć, że zadziała powiedzenie „zakazany owoc smakuje lepiej”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA