REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od marca 2011 r. zatrudnianie emerytów będzie zbyt kosztowne

Zatrudnienie emerytów z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności od marca 2011 r. będzie zbyt kosztowne. Na takie osoby pracodawca nie uzyska już dofinansowania do wynagrodzeń.

Zawieszanie dofinansowań z PFRON dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne

Zawieszanie dofinansowań dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne powinno być ostatecznością popartą kompleksową i rzetelną analizą ich kondycji finansowej. Jeśli taką decyzję podejmie się pochopnie – może to oznaczać zniszczenie firmy, która daje pracę niepełnosprawnym – podkreślają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Organy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zakres działania oraz sposób organizacji PFRON szczegółowo określają przepisy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Kiedy miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych pracodawcy nie przysługuje?

Przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych określają sytuację kiedy miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych pracodawcy nie przysługuje.

REKLAMA

Kto odpowiada za zły stan dróg?

Jadąc nieodśnieżoną drogą wpadłem w poślizg i uderzyłem w przydrożny słup. W wyniku wypadku mój samochód uległ poważnemu uszkodzeniu. Czy zarządca drogi jest odpowiedzialny za szkodę, którą poniosłem?

Podatek od psa zależy od gmin

Z pobierania opłat za posiadanie psa zrezygnowało już wiele miast np. Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów

Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki.

Gminy dofinansują kolektory słoneczne

Prywatne inwestycje mieszkańców związane z ochroną środowiska będą mogły uzyskać dofinansowanie z gmin. Wśród nich znajdzie się instalacja kolektorów słonecznych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

REKLAMA

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Zanim zbudujemy na działce przeznaczonej na cele rolne dom, musimy zwrócić się z wnioskiem do starostwa powiatowego o jej odrolnienie. Należy to uczynić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

II tura wyborów: tryumf niezależnych, sukces Platformy i porażka PiS

W drugiej turze wyborów samorządowych tryumfowali kandydaci niezależni, którzy wygrali m.in. w Krakowie, Poznaniu, czy Szczecinie. Platforma zdobyła za to bastion Prawa i Sprawiedliwości.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

POPON pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy

Od kilku lat Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) prowadzi wiele działań informacyjnych i szkoleniowych oraz pomaga osobom niepełnosprawnym w skutecznym znalezieniu pracy. W projekcie „Furtki do rynku pracy” osoby niepełnosprawne znajdą odpowiednią dla siebie ofertę szkoleniową i edukacyjną.

Urlop dla niepełnosprawnego pracownika

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony?

Zakres obowiązków zastępcy wójta a wysokość jego wynagrodzenia

Podstawy prawne i praktyczne wskazówki ustalania relacji między kompetencjami zastępców wójtów (burmistrzów, prezydentów) a poziomem ich wynagrodzeń.

Objęcie funkcji przez samorządowców po wyborach

Samorządowcy wybrani w powszechnych wyborach, aby rozpocząć wykonywanie funkcji, muszą złożyć ślubowanie. Niektórzy radni pracujący w samorządowych instytucjach mają obowiązek wcześniej złożyć wniosek o urlop bezpłatny.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek, 29 listopada, nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Kiedy nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje, że zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości odbywa się w trybie przetargowym. Bezprzetargowe zbywanie nieruchomości ma charakter wyjątkowy. Sprawdź, w jakich sytuacjach może mieć to miejsce.

Czym jest kataster nieruchomości?

Kataster nieruchomości to inaczej jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach lokalach, ich właścicielach. Ewidencje zakłada się i prowadzi w systemie informatycznym, którego podstawę stanowi komputerowa baza danych, obejmuje ona całe terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Od czego zależy okres użytkowania wieczystego?

W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się okres użytkowania wieczystego zależnie od celu, na który nieruchomość gruntowa zostaje oddana w użytkowanie wieczyste, oraz określa się sposób korzystania z nieruchomości, stosownie do art. 236 i art. 239 Kodeksu cywilnego.

Czym jest ewidencja gruntów i budynków?

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przez ewidencję gruntów i budynków (kataster) rozumie się jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami lub lokalami.

Zakładanie i utrzymywanie cmentarzy komunalnych

Zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych należy do zadań własnych gminy. Jak przebiega zakładanie cmentarza?

Gdzie złożyć odwołanie od orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ma wpływ m. in. na uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej, przysługujących osobie niepełnosprawnej. Dlatego warto wiedzieć, gdzie wnieść odwołanie od orzeczenia, z którym się nie zgadzamy.

Podatek leśny

Znaczenie podatku leśnego dla budżetu przeciętnej gminy zależy od stopnia jej zalesienia. Na ogół jednak dochody z tego podatku stanowią skromny ułamek całości dochodów gmin.

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy, w których firmie pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, nie przysługuje pomoc finansowa. Tak twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w swojej interpretacji. Firmy muszą oddawać, jak się okazuje, niesłusznie pobrane dofinansowanie.

Czym zajmuje się Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie?

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie powołała tzw. zespoły interdyscyplinarne.

Podatek leśny

Podatek leśny został wprowadzony ustawą z dnia 28 września 1991 roku o lasach. Jest to podatek bezpośredni oraz majątkowy. Jego konstrukcja jest bardzo zbliżona do podatku rolnego.

Co należy wiedzieć o podatku rolnym

Podatek to przymusowe, nieodpłatne, bezzwrotne świadczenie pieniężne pobierane na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Podatki dzielą się na bezpośrednie i pośrednie.

Ostateczne wyniki: sukces Platformy, porażka PiS

Wybory do sejmików wojewódzkich okazały się klęską Prawa i Sprawiedliwości. Partia straciła palmę pierwszeństwa w trzech województwach, zwyciężając jedynie w dwóch. Tym samym znajdzie się w opozycji w całym kraju. Nawet na Podkarpaciu.

Samodzielne rządy Platformy w stolicy

Platforma Obywatelska odniosła sukces w wyborach samorządowych w stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła sobie reelekcję już w pierwszej turze. Po raz pierwszy PO zdobyła także samodzielną większość w radzie miasta.

Jak sprawdzić, czy masz poprawny PESEL?

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Sprawdź jak obliczyć, czy masz poprawny numer PESEL.

Co można wyczytać z numeru PESEL?

PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Można z nich wyczytać określone informacje. Jakie?

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tym firmom, które postawiły na rozwój i inwestycje. Powodem jest tzw. Metoda Altmana.

Warszawa jednak bez drugiej tury

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła sobie reelekcję już w pierwszej turze, zdobywając przeszło 53 proc. głosów. We Wrocławiu obecny prezydent zdobył władzę niemal absolutną.

Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków – wstępne wyniki

W Warszawie może jednak dojść do drugiej tury - wynika ze wstępnych wyników, podawanych przez PKW. Dogrywki może nie być w Białymstoku, Gdańsku, a także w Wrocławiu, gdzie Rafał Dutkiewicz deklasuje rywali.

Wybory: Platforma wygrywa w wielkich miastach

Wedle szacunkowych sondaży Platforma wygrywa w wielkich miastach. W Warszawie Hanna Gronkiewicz-Waltz kolejną kadencję prawdopodobnie zapewniła sobie już w pierwszej turze. Samorządowcy PO wygrywają też w sejmikach wojewódzkich – tak wynika z sondażu TNS OBOP dla TVP.

Gminy zlikwidują nielegalne wysypiska śmieci?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt propozycji, dzięki którym gminy staną się odpowiedzialne za odpady komunalne. Ma to pomóc w zlikwidowaniu nielegalnych wysypisk śmieci.

Zasiłek pielęgnacyjny od złożenia wniosku o przedłużenie niepełnosprawności

Osobom, które otrzymały orzeczenie o niepełnosprawności z opóźnieniem, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługiwało od momentu złożenia wniosku o uznanie niepełnosprawności - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Kiedy można uzyskać bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości

Bonifikaty od ceny nieruchomości mają charakter indywidualny i są uzależnione od zgody wojewody, rady lub sejmiku. Zgoda ta obejmuje nie tylko sam fakt udzielenia bonifikaty, ale również jej zakres. Szczegółowe zasady dotyczące udzielania bonifikat zostały zamieszczone w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

Świadczenia rodzinne, gdy jedno z rodziców przebywa za granicą

Gdy jedno z rodziców przebywa za granicą, zachodzi potrzeba sprawdzenia czy mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli bowiem rodzic pracuje za granicą, to właśnie ten kraj powinien być właściwym do wypłaty świadczeń rodzinnych.

Czy mogę odliczyć od podatku wydatki na leki?

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na leki w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Ze zwolnienia można skorzystać, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki - stale lub czasowo.

Jak głosować w wyborach samorządowych

Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?

Język migowy w urzędzie

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, obecnie trwają prace nad projektem założeń do ustawy o polskim języku migowym i ułatwieniach w komunikacji dla osób niesłyszących i niedosłyszących. 

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

Będzie więcej parków narodowych?

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody zakłada znaczne ułatwienia w zakładaniu parków narodowych. Trudniej będzie za to odwołać dyrektora takiego parku – czytamy we wtorkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców?

Wypełnienie i złożenie wniosku o wpis do rejestru wyborców jest warunkiem udziału w wyborach samorządowych 2014 osoby niezameldowanej w danej gminie. Jakich formalności należy dopełnić, jak wypełnić wniosek o wpis do rejestru wyborców, by wziąć udział w wyborach samorządowych?

Co zrobić, by zagłosować w wyborach samorządowych?

W wyborach samorządowych można zagłosować tylko w gminie, w której mamy miejsce zameldowania. Jeżeli mieszkamy gdzie indziej, aby zagłosować musimy być wpisani do rejestru wyborców.

Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania, a szkołą często stanowi poważne utrudnienie dla dziecka i jego rodziców szczególnie na terenach wiejskich. Duży problem z dotarciem do szkoły mają również uczniowie niepełnosprawni.

REKLAMA