reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu

Kiedy premier może rozwiązać radę powiatu

Prezes Rady Ministrów sprawuje nadzór nad samorządem powiatowym. Jednym z uprawnień premiera w tym zakresie jest możliwość wnioskowania o zawieszanie organów samorządu powiatowego. Regulacje w tym zakresie zawiera art. 83 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Nadzór nad samorządem terytorialnym w Polsce wykonuje Prezes Rady Ministrów, właściwy wojewoda oraz regionalna izba obrachunkowa w zakresie spraw finansowych. Nadzór ten odbywa się na podstawie kryterium legalności a więc zgodności z prawem działań organów powiatu.

Premier jednak sam nie decyduje o rozwiązaniu rady powiatu. Organem podejmującym ostateczna decyzję w tej sprawie jest Sejm RP. Prezes Rady Ministrów jest natomiast organem, który może wnioskować o zastosowanie takiego rozwiązania. Należy dodać, że jest on jedynym organem mogącym występować z takim wnioskiem.

Jednak organem podejmującym ostateczną decyzję w kwestii rozwiązania rady powiatu jest Sejm.

Do rozwiązania rady może dojść w razie powtarzającego się naruszenia przez radę powiatu Konstytucji lub ustaw. Ustawa o samorządzie powiatowym w art. 83 nie podaje innych przesłanek ani też nie doprecyzowuje tych.

Zobacz również serwis: Konstytucja

Decyzję o rozwiązaniu rady powiatu podejmuje zawsze Sejm. Uczynić może to jednak tylko na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Rozwiązanie rady powiatu następuje w drodze uchwały.

Rozwiązanie rady równoznaczne jest z rozwiązaniem wszystkich organów powiatu. Pracami powiatu musi jednak zawsze ktoś kierować. Wyłonienie osób sprawujących wakujące funkcje należy już do premiera.

Zobacz również: Kiedy można wprowadzić w powiecie komisarza

Art. 83 ustawy o samorządzie powiatowym stanowi Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej wyznacza osobę, która do czasu wyborów nowych organów powiatu pełni funkcję tych organów.

Ministrem właściwym do spraw administracji publicznej jest obecnie minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. To on może występować z wnioskiem o powołanie osoby pełniącej funkcję organów powiatów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do rozwiązania rady może dojść w razie powtarzającego się naruszenia przez radę powiatu Konstytucji lub ustaw.
Do rozwiązania rady może dojść w razie powtarzającego się naruszenia przez radę powiatu Konstytucji lub ustaw.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama