| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Jak uchwalany jest budżet gminy i miasta?

Jak uchwalany jest budżet gminy i miasta?

Każda gmina i miasto dysponuje swoim własnym budżetem, którego uchwalenie należy do kompetencji rady gminy bądź rady miasta.

W związku z listopadowymi wyborami samorządowymi wydłużył się termin, w którym rady gmin i miast miały czas na uchwalenie planu dochodów i wydatków. Ten dłuższy termin upłynął wraz z ostatnim dniem lutego. Zasadniczo jednak rady gmin i miast mają termin do uchwalenia budżetu, który kończy się wraz z początkiem nowego roku budżetowego. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach termin ten podlega wydłużeniu i upływa z dniem 31 stycznia.

Bez zgody zarządu jednostki samorządu terytorialnego rada miasta lub gminy nie może wprowadzić w projekcie uchwały budżetowej jednostki samorządu terytorialnego zmian powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Zobacz: Zadania samorządu terytorialnego

W przypadku, gdy gmina nie ma uchwalonego budżetu na nadchodzący rok, musi ona działać na podstawie projektu budżetu.

W przypadku gdy rada gminy nie wywiąże się z obowiązku uchwalenia budżetu do końca wyznaczonego terminu, budżet gminy będzie zobowiązana ustalić regionalna izba obrachunkowa. Izba ma zasadniczo czas na ustalenie budżetu do końca lutego danego roku. W związku z wyborami samorządowymi terminy te zostały przesunięte i w 2011 roku regionalna izba obrachunkowa ma czas na ustalenie budżetu jednostki terytorialnej do końca marca 2011 roku.

Zgodnie z artykułem 242 ustawy o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody powiększone o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolne środki.

Na koniec roku budżetowego wykonane wydatki bieżące nie mogą być wyższe niż wykonane dochody powiększone o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolne środki. Wyjątkiem od tej zasady są kwoty związane z realizacją wydatków bieżących, pochodzące ze środków unijnych wymienionych w art. 5 ust. 3 ustawy o finansach publicznych.

Zobacz serwis: Gmina

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK