reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Jak uchwalany jest budżet gminy i miasta?

Jak uchwalany jest budżet gminy i miasta?

Każda gmina i miasto dysponuje swoim własnym budżetem, którego uchwalenie należy do kompetencji rady gminy bądź rady miasta.

W związku z listopadowymi wyborami samorządowymi wydłużył się termin, w którym rady gmin i miast miały czas na uchwalenie planu dochodów i wydatków. Ten dłuższy termin upłynął wraz z ostatnim dniem lutego. Zasadniczo jednak rady gmin i miast mają termin do uchwalenia budżetu, który kończy się wraz z początkiem nowego roku budżetowego. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach termin ten podlega wydłużeniu i upływa z dniem 31 stycznia.

Bez zgody zarządu jednostki samorządu terytorialnego rada miasta lub gminy nie może wprowadzić w projekcie uchwały budżetowej jednostki samorządu terytorialnego zmian powodujących zmniejszenie dochodów lub zwiększenie wydatków i jednocześnie zwiększenie deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Zobacz: Zadania samorządu terytorialnego

W przypadku, gdy gmina nie ma uchwalonego budżetu na nadchodzący rok, musi ona działać na podstawie projektu budżetu.

W przypadku gdy rada gminy nie wywiąże się z obowiązku uchwalenia budżetu do końca wyznaczonego terminu, budżet gminy będzie zobowiązana ustalić regionalna izba obrachunkowa. Izba ma zasadniczo czas na ustalenie budżetu do końca lutego danego roku. W związku z wyborami samorządowymi terminy te zostały przesunięte i w 2011 roku regionalna izba obrachunkowa ma czas na ustalenie budżetu jednostki terytorialnej do końca marca 2011 roku.

Zgodnie z artykułem 242 ustawy o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody powiększone o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolne środki.

Na koniec roku budżetowego wykonane wydatki bieżące nie mogą być wyższe niż wykonane dochody powiększone o nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych i wolne środki. Wyjątkiem od tej zasady są kwoty związane z realizacją wydatków bieżących, pochodzące ze środków unijnych wymienionych w art. 5 ust. 3 ustawy o finansach publicznych.

Zobacz serwis: Gmina

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy gmina nie ma uchwalonego budżetu na nadchodzący rok, musi ona działać na podstawie projektu budżetu.
Gdy gmina nie ma uchwalonego budżetu na nadchodzący rok, musi ona działać na podstawie projektu budżetu.

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama