| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rada powiatu > Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?

Kiedy można uchylić uchwałę rady powiatu?

Organem stanowiącym w powiecie jest rada powiatu. To ten organ wydaje uchwały będące aktami prawa miejscowego na terenie powiatu. Uchwały te mogą być jednak uchylane w ramach nadzoru nad działalnością powiatu.

O możliwości uchylania uchwał rady powiatu mówi art. 78 ustawy o samorządzie powiatowym. Stanowi on mianowicie: uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia organowi nadzoru.

Organami nadzorującymi prace powiatu są Prezes Rady Ministrów, właściwy miejscowo wojewoda oraz w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa. Tylko te organy mogą stwierdzać, w ramach nadzoru, o niezgodności uchwały z przepisami prawa.

Organ nadzoru, wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały lub w toku tego postępowania, może wstrzymać wykonanie uchwały. Rozstrzygnięcie nadzorcze powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o dopuszczalności wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

W przypadku nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały, ograniczając się do wskazania, iż uchwałę wydano z naruszeniem prawa. Do spraw o stwierdzenie, że uchwałę rady powiatu wydano niezgodnie z prawem stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zobacz: Kto prowadzi nadzór nad powiatem?

O niezgodności aktów prawa miejscowego, w tym uchwał rady powiatu, z innymi przepisami powszechnie obowiązującymi, rozstrzyga nie Trybunał Konstytucyjny a Naczelny Sąd Administracyjny.

Jednak postępowanie przed NSA nie ma charakteru nadzorczego.

Zobacz również serwis: Gmina

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »