| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Jak są tworzone nowe powiaty

Jak są tworzone nowe powiaty

Polska ma obecnie trójstopniowy podział administracyjny. Oznacza to, że w Polsce mamy trzy różnego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego. Są to: gmina, powiat i województwo. Rząd w drodze rozporządzenia może tworzyć nowe powiaty.

Zasady tworzenia, łączenia, dzielenia i znoszenia powiatów reguluje ustawa z 5 czerwca 1998 r o samorządzie terytorialnym. Zgodnie z przepisami tej ustawy większość uprawnień przyznana jest Radzie Ministrów, czyli rządowi.

Zgodnie z art. 3 ustawy o samorządzie powiatowym to Rada Ministrów:

  • tworzy, łączy, dzieli i znosi powiaty oraz ustala ich granice,
  • ustala i zmienia nazwy powiatów oraz siedziby ich władz.

Warto wiedzieć, że chodzi tu o uprawnienia ciała kolegialnego jakim jest Rada Ministrów. Trzeba bowiem odróżnić kompetencje Prezesa Rady Ministrów od kompetencji rządu jako takiego.

Radę Ministrów, zgodnie z art. 147 Konstytucji RP, tworzy Prezes Rady Ministrów oraz ministrowie. W składzie Rady Ministrów mogą znajdować się również wiceprezesi Rady Ministrów oraz przewodniczący określonych komitetów.

Zobacz również serwis: Konstytucja

Formą właściwa do tworzenia i znoszenia powiatów jest rozporządzenie. Rozporządzenie jest aktem prawa powszechnie obowiązującego. Jednak musi być ono zgodne nie tylko z Konstytucją RP oraz ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi ale również z ustawami obowiązującymi na terenie RP. Każde rozporządzenie, więc także te o zniesieniu powiatu, musi być opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej

Wydanie rozporządzenia o zniesieniu powiatu musi być poprzedzone konsultacjami. Szczegółową procedurę konsultacji określają art. 3a-3d ustawy o samorządzie powiatowym. Lista podmiotów, których opinii należy zasięgnąć zależą od procedury w wyniku której ma być zniesiony powiat.

Zobacz również: Powiat

W Polsce można znieść konkretny powiat, można go połączyć z innym powiatem lub podzielić na dwa lub więcej innych powiatów. Nie można jednak w drodze rozporządzeń doprowadzić do tego, aby w Polsce nie funkcjonowały powiaty w ogóle. Do zmiany struktury administracyjnej kraju, potrzebna jest zmiana na poziomie ustawy.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »