reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Jak są tworzone nowe powiaty

Jak są tworzone nowe powiaty

Polska ma obecnie trójstopniowy podział administracyjny. Oznacza to, że w Polsce mamy trzy różnego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego. Są to: gmina, powiat i województwo. Rząd w drodze rozporządzenia może tworzyć nowe powiaty.

Zasady tworzenia, łączenia, dzielenia i znoszenia powiatów reguluje ustawa z 5 czerwca 1998 r o samorządzie terytorialnym. Zgodnie z przepisami tej ustawy większość uprawnień przyznana jest Radzie Ministrów, czyli rządowi.

Zgodnie z art. 3 ustawy o samorządzie powiatowym to Rada Ministrów:

  • tworzy, łączy, dzieli i znosi powiaty oraz ustala ich granice,
  • ustala i zmienia nazwy powiatów oraz siedziby ich władz.

Warto wiedzieć, że chodzi tu o uprawnienia ciała kolegialnego jakim jest Rada Ministrów. Trzeba bowiem odróżnić kompetencje Prezesa Rady Ministrów od kompetencji rządu jako takiego.

Radę Ministrów, zgodnie z art. 147 Konstytucji RP, tworzy Prezes Rady Ministrów oraz ministrowie. W składzie Rady Ministrów mogą znajdować się również wiceprezesi Rady Ministrów oraz przewodniczący określonych komitetów.

Zobacz również serwis: Konstytucja

Formą właściwa do tworzenia i znoszenia powiatów jest rozporządzenie. Rozporządzenie jest aktem prawa powszechnie obowiązującego. Jednak musi być ono zgodne nie tylko z Konstytucją RP oraz ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi ale również z ustawami obowiązującymi na terenie RP. Każde rozporządzenie, więc także te o zniesieniu powiatu, musi być opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej

Wydanie rozporządzenia o zniesieniu powiatu musi być poprzedzone konsultacjami. Szczegółową procedurę konsultacji określają art. 3a-3d ustawy o samorządzie powiatowym. Lista podmiotów, których opinii należy zasięgnąć zależą od procedury w wyniku której ma być zniesiony powiat.

Zobacz również: Powiat

W Polsce można znieść konkretny powiat, można go połączyć z innym powiatem lub podzielić na dwa lub więcej innych powiatów. Nie można jednak w drodze rozporządzeń doprowadzić do tego, aby w Polsce nie funkcjonowały powiaty w ogóle. Do zmiany struktury administracyjnej kraju, potrzebna jest zmiana na poziomie ustawy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Właściwą formą do tworzenia powiatów jest rozporządzenie.
Właściwą formą do tworzenia powiatów jest rozporządzenie.

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama