| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?

Czy powiaty mogą tworzyć porozumienia?

Powiaty mogą tworzyć zarówno związki jak i stowarzyszenia oraz porozumienia. Takie działania maja na celu lepsze i sprawniejsze wykonywanie zadań z zakresu administracji.

O możliwości tworzenia przez powiaty związków, porozumień i stowarzyszeń wprost stanowi ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Tej materii poświęcony jest cały rozdział 7 wyżej wymienionej ustawy.

Art. 73 przywołanej ustawy stanowi, że powiaty mogą zawierać porozumienia w sprawie powierzenia jednemu z nich prowadzenia zadań publicznych.

Oznacza to tyle, że powiaty mogą porozumieć się między sobą, że pewne kategorie spraw będą załatwiały organy jednego z powiatów.

Oczywiście porozumienie takiego typu będą najczęściej zawierać powiaty sąsiednie.

Zobacz również serwis: Gmina

W celu powierzenia jednemu powiatowi prowadzenia zadań publicznych, zainteresowane podmioty muszą zawrzeć porozumienie.

Porozumienie takie musi być zawarte na piśmie i regulować istotne kwestie. Musi w nim się znaleźć na pewno informacja na temat tego jaki powiat będzie odpowiedzialny oraz za wykonanie jakich zadań.

Zobacz: Sprawy urzędowe

W zakresie nieuregulowanym treścią porozumienia do porozumień stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące związków powiatów

Podstawy prawne:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »