REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej stanowi podstawę działania zarządcy w zakresie zarządzania nieruchomością. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.

Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?


Do zarządzania nieruchomością we wspólnocie mieszkaniowej zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Obowiązkowe ubezpieczenia wspólnoty mieszkaniowej w 2011 roku

Wspólnota mieszkaniowa podlega ubezpieczeniom zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym. Wspólnota zatrudniająca pracowników jest także zobowiązana dokonywać wpłat na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

REKLAMA

Formy działania zarządu nieruchomością wspólną

Zarząd może działać zarówno w małej, jak i w dużej wspólnocie mieszkaniowej. Zarząd ma prawo zwoływać zebrania właścicieli w określonym czasie w celu rozstrzygnięcia istotnych spraw wspólnoty mieszkaniowej. Decyzje właścicieli w sprawach wspólnoty mieszkaniowej podejmowane są w formie uchwały. Umowa lub uchwała właścicieli określająca sposób zarządzania nieruchomością wspólną musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, a następnie wpisana do księgi wieczystej.

Prawa i obowiązki spoczywające na członkach wspólnoty mieszkaniowej


Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wyodrębnionych lokali położonych w nieruchomości. Każdy właściciel lokalu ma prawo do wspólnego użytkowania i korzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli. Wszelkie pożytki lub przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem.

Zarządzanie nieruchomością wspólną we wspólnocie mieszkaniowej


W umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali właściciele lokali mogą swobodnie określić warunki zarządzania nieruchomością wspólna. Zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali.

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej

REKLAMA

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. Jakie są prawne sposoby na uciążliwych sąsiadów? Jednym z nich jest pozew o zaniechanie nadmiernej immisji.

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

Dług gruntowy i hipoteka w prawie niemieckim

Dług gruntowy nie jest prawem akcesoryjnym i jest bardziej elastyczny w porównaniu do hipoteki. Hipoteka ( Hypothek) jako ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości została w dużej części w niemieckiej praktyce wyparta przez Grundschuld.

Użytkownicy wieczyści łatwiej wykupią działki

Parlamentarzyści pracują nad zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Jeżeli zmiany wejdą w życie przedsiębiorcom, będącym jednocześnie użytkownikami wieczystymi, łatwiej będzie wykupić działkę.

Umowa darowizny samochodu - krok po kroku

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? Czy wymaga ona formy aktu notarialnego? Podpowiadamy jak spisać umowę krok po kroku.

Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Dokonanie wielu czynności, takich jak zawarcie niektórych umów, udzielenie pełnomocnictw etc., wymaga skorzystania z usług notariusza. Czynności notarialne podlegają stosownej opłacie, której wysokość nie może przekroczyć górnej granicy stawek określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Czy wspólnota mieszkaniowa może domagać się od właściciela lokalu jego sprzedaży?

Do obowiązków właścicieli lokalu należy m.in. pokrywanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz korzystanie ze swojego lokalu w sposób nieutrudniający korzystanie z sąsiednich lokali. Jeżeli właściciel lokalu w sposób istotny naruszy powyższe obowiązki, wspólnota mieszkaniowa może podjąć działania zmierzające do przymusowej sprzedaży takiego lokalu.

Jakie zmiany w „Rodzinie na swoim”?

Program „Rodzina na swoim”, zgodnie z nowelizacją ustawy, wygaśnie z końcem 2012 roku. Po zmianach kupienie mieszania na rynku wtórnym w ramach preferencyjnych kredytów w zasadzie nie będzie możliwe.

Vademecum umowy zlecenia

Umowa zlecenia jest wykorzystywana przy wykonywaniu usług. Zlecenie to także popularna forma zatrudnienia pracowników. Co warto wiedzieć o umowie zlecenia?

Jakie są warunki zasiedzenia nieruchomości?

Zasiedzenie własności nieruchomości następuje z mocy prawa po upływie określonego terminu. Jakie są przesłanki zasiedzenia?

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia

Zasiedzenie nieruchomości wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do sądu, który musi potwierdzić nabycie prawa wskutek zasiedzenia. Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia?

Czy organ podatkowy może zakwestionować cenę sprzedaży?

Sprzedaż pomiędzy osobami niebędącymi podatnikami VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Podstawą do ustalenia wysokości podatku jest rynkowa wartości rzeczy.

Przypadki zamiany w spółdzelni mieszkaniowej

Umowa zamiany jest umową nazwaną, wzajemną, unormowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Zamiana ta jest bardzo podobna do umowy sprzedaży.

Jak zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

W sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej, podobnie jak w przypadku wyboru zarządu, czy udzielenia absolutorium zarządowi wspólnoty, konieczne jest podjęcie uchwały przez właścicieli lokali. Uchwały mogą być podejmowane jedynie w granicach kompetencji wspólnoty mieszkaniowej i powinny realizować interesy wszystkich członków wspólnoty, a także pozostawać w zgodzie z przepisami prawa i zasadami prawidłowej gospodarki nieruchomością.

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Kupno mieszkania to istotna transakcja, wiążąca się ze znacznym obciążeniem finansowym. Co należy zrobić by przy zakupie nieruchomości ograniczyć ryzyko prawne?

Praca młodocianych: rozwiązanie umowy o pracę przez rodzica

Młodociani mogą samodzielnie podejmować pracę. Nie jest wymagana do tego zgoda rodziców. Jeżeli jednak wykonywana praca będzie się sprzeciwiać dobru dziecka, rodzic może zakończyć ten stosunek pracy.

Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności?

Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości


Współwłaściciele nieruchomości położonej w Warszawie chcą sprzedać mieszkanie o powierzchni 200 metrów kwadratowych, którą nabyli na podstawie umowy spółki cywilnej. Jakie czynności powinni wykonać dla prawidłowego dokonania podziału nieruchomości?

Umowa darowizny - vademecum

Umowa darowizny - jaka forma i treść? Jak dokonać darowizny samochodu, nieruchomości, pieniędzy? Odpowiedź w naszym krótkim poradniku.

Użytkowanie wieczyste - będzie łatwiejszy wykup gruntów?

Projekt ułatwiający wykup gruntów będących w użytkowaniu wieczystym ma szansę na uchwalenie jeszcze przed końcem kadencji – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Znaczenie powierzchni przy zakupie nieruchomości

Powiernicze nabycie nieruchomości

Istotą powierniczego nabycia nieruchomości jest nabycie przez zleceniobiorcę własności nieruchomości w celu późniejszego przeniesienia tej własności na rzecz dającego zlecenie. Stronami umowy powierniczego nabycia nieruchomości są przeważnie osoby bliskie darzące się zaufaniem. Umowa ta zawierana jest często w formie pisemnej.

Istota umowy o przekazanie nieruchomości


Umowa przekazania nieruchomości ma charakter umowy konsensualnej, bezpłatnej, nazwanej. Umowa przekazania nieruchomości wymaga dla swej ważności zachowania formy aktu notarialnego. Podstawowym celem tej umowy jest pozbycie się związanego z nieruchomością problemu (pozbycie się niechcianej nieruchomości przez właściciela).

Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości


Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia.

Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Zgoda małżonka jest potrzebna w celu dokonania czynności prawnej prowadzącej do sprzedaży nieruchomości. Ponadto ważność umowy zawartej przez jednego z małżonków bez wymaganej drugiego małżonka, zależy od potwierdzenia umowy przed drugiego małżonka. Natomiast jednostronna czynność prawna w obrębie wspólnego majątku dokonania przez jednego z małżonków bez uzyskania zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości


Przy odbiorze nieruchomości nabywca powinien skorzystać z usług profesjonalisty wówczas, gdy ma wątpliwości co do stanu technicznego nieruchomości w celu dokonania fachowej oceny.

Prawidłowe przekazanie nieruchomości nabywcy

Przekazanie nieruchomości nabywcy jest ostatnim etapem transakcji sprzedaży nieruchomości. Przy przekazywaniu nieruchomości – zarówno nabywca, jak i sprzedający powinni zachować szczególną ostrożność w celu zachowania prawidłowego przebiegu transakcji sprzedaży nieruchomości do ostatniej chwili. Poniżej zostaną wskazane porady, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Umowa otwarta zawarta z agencją nieruchomości


Na rynku nieruchomości większość zawieranych umów pomiędzy sprzedającym mieszkanie a agencją nieruchomości to umowy typu otwartego. Oznacza to, że w wyniku zawarcia umowy typu otwartego sprzedający winien uiścić prowizję agencji nieruchomości tylko wówczas, gdy nastąpi sprzedaż nieruchomości klientowi – którego znalazła agencja nieruchomości.

Umowa na wyłączność zawarta z agencją nieruchomości

Istotą umowy na wyłączność jest to, że sprzedający nieruchomość podpisuje umowę tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. W wyniku zawarcia tej umowy, agencja nieruchomości otrzymuje prowizję niezależnie od tego, czy będzie to klient znaleziony przez agencje czy przez sprzedającego.

Co dalej z ustawą o związkach partnerskich?

SLD złożył do Sejmu projekt ustawy o umowie związku partnerskiego. Projekt powstał we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. Związków Partnerskich.

Kto może korzystać z mieszkania po śmierci spadkodawcy?

Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w dotychczasowym zakresie z mieszkania i urządzenia domowego. Jest to możliwe przez okres trzech miesięcy od otwarcia spadku, czyli chwili śmierci spadkodawcy.

Kiedy wójt nie wyda decyzji o warunkach zabudowy?

Jeśli na terenie danej gminy nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, aby rozpocząć inwestycję budowlaną niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Zanim jednak złożymy wniosek warto upewnić się, czy spełniamy wszystkie wymogi.

Kto może zostać opiekunem dziennym?

Chcąc opiekować się dziećmi, nie musimy zakładać żłobka ani klubu dziecięcego. Można wystartować w konkursie ofert, na opiekuna dziennego. Kto może nim zostać, na jakich zasadach?

Znaczenie ceny przy zakupie nieruchomości


Najistotniejszym elementem przy szukaniu nieruchomości jest jego cena, gdyż niejednokrotnie wpływa ona na fakt podjęcia decyzji o zakupie. Na rynku nieruchomości cena mieszkania jest często wyrażana na dwa sposoby: cena podana w całości za nieruchomość oraz cena za jeden metr kwadratowy. Wysokość ceny za mieszkanie zależy od wielu czynników: lokalizacji, wielkości, standardu, wyposażenia nieruchomości.

Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości

W wyniku naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży nieruchomości jest bezwzględnie nieważna. W tym przypadku sąd wieczystoksięgowy z urzędu odmówi dokonania wpisu.

Nabycie nieruchomości w drodze prawa do pierwokupu


W wyniku wykonania pierwokupu – podmiot uprawniony nabywa własność nieruchomości w drodze umowy sprzedaży zawartej na zasadach, na jakich nieruchomość ta została sprzedana innemu podmiotowi.

Skutki braku zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec nabywa w Polsce nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Do nabycia nieruchomości oraz do dokonania wpisu prawa własności powinien on uzyskać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Konsekwencje wadliwego nabycia nieruchomości przez obcokrajowca


Konsekwencją dokonania przez cudzoziemca wadliwych czynności prawnych w celu nabycia
nieruchomości będzie to, że czynność ta w całości lub w części nie wywołał zamierzonych skutków prawnych. Dokonanie nabycia nieruchomości przez cudzoziemca wymaga stosownego zezwolenia organu. Jeżeli cudzoziemiec dokona nabycia nieruchomości niezgodnie z przepisami ustawy, czynność prawna uznana będzie za wadliwą i nieważną

REKLAMA