reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Jak zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

W sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej, podobnie jak w przypadku wyboru zarządu, czy udzielenia absolutorium zarządowi wspólnoty, konieczne jest podjęcie uchwały przez właścicieli lokali. Uchwały mogą być podejmowane jedynie w granicach kompetencji wspólnoty mieszkaniowej i powinny realizować interesy wszystkich członków wspólnoty, a także pozostawać w zgodzie z przepisami prawa i zasadami prawidłowej gospodarki nieruchomością.

Kto może zaskarżyć uchwałę wspólnoty?

Właścicielom lokali niezadowolonym z postanowień podjętej uchwały przysługuje prawo do wniesienia zaskarżenia takiej do sądu. Takie prawo nie przysługuje natomiast innym użytkownikom nieruchomości, np. najemcom, domownikom właściciela lokalu. Zaskarżenie uchwały przyjmuje formę pozwu o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej przeciwko wspólnocie. Roszczenie powództwa sprowadza się do żądania uchylenia zaskarżonej uchwały i właściciel co do zasady nie może domagać się nakazania wspólnocie podjęcia innej uchwały w miejsce zaskarżonej. Pewien wyjątek stanowi uchwała o odmowie zgody na połączenie lub podział lokali. Pozew o uchylenie uchwały podlega stałej opłacie sądowej w kwocie 200 złotych.

Co może być podstawą zaskarżenia uchwały?

W pozwie właściciel lokalu powinien wskazać uchwały, których uchylenia się domaga, przytoczyć powody, dla których powinno dojść do ich uchylenia, a także wypełnić pozostałe wymogi przewidziane dla pozwów przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego (np. określić wartość przedmiotu sporu w przypadku uchwał o charakterze majątkowym, wskazać adresy stron, etc.). Podstawą do wniesienia powództwa może być niezgodność uchwały z przepisami prawa (zarówno w aspekcie merytorycznym uchwały, jak i sposobu jej uchwalania), niezgodność z umową właścicieli lokali, naruszenie zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny narusza prawnie chronionych interesów właściciela lokalu. Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną uchylania uchwał są właśnie uchybienia proceduralne polegające, np. wadliwym sposobie zawiadomienia o terminie zebrania, prowadzenie głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów przez osoby nieuprawnione, czy niewłaściwe stosowanie sytemu głosowania jeden właściciel – jeden głos.

Zobacz serwis: Nieruchomości

W jakim terminie należy wnieść pozew?

Właściciel może wnieść pozew o uchylenie uchwały w ciągu 6 tygodni od jej podjęcia, jeżeli uchwała została podjęta na zebraniu, lub też w terminie 6 tygodni od powiadomienia właściciela lokalu o treści uchwały podjętej w drodze indywidualnego zbierania głosów. Powyższe terminy mają charakter zawity ich upływ zasadniczo uniemożliwiają późniejsze zaskarżanie podjętej uchwały.

Zobacz serwis: Pozwy

Strony postępowania

Postępowanie toczy się pomiędzy skarżącym właścicielem lokalu (powodem), a wspólnotą mieszkaniową (pozwana). Inni właściciele lokali wchodzących w skład wspólnoty nie stają się automatycznie uczestnikami takiego postępowania, mogą jednakże wystąpić z interwencją uboczną, po którejkolwiek ze stron postępowania. Zainteresowani właściciele lokali powinni w tym celu złożyć pisma procesowe do sądu rozpoznającego pozew, wraz ze wskazaniem strony na korzyść której zgłaszają interwencje.

Podstawa prawna:

  1. ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (Dz.U.00.80.903 j.t. z późn. zm.);
  2. art. 76 i nast. k.p.c.;
  3. art. 27 pkt 8 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.10.90.594 j.t. z późn. zm)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama