reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Praca małoletnich > Praca młodocianych: rozwiązanie umowy o pracę przez rodzica

Praca młodocianych: rozwiązanie umowy o pracę przez rodzica

Młodociani mogą samodzielnie podejmować pracę. Nie jest wymagana do tego zgoda rodziców. Jeżeli jednak wykonywana praca będzie się sprzeciwiać dobru dziecka, rodzic może zakończyć ten stosunek pracy.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (dalej jako k.p.) osoba w wieku pomiędzy 16 a 18 rokiem życia może samodzielnie podpisać umowę o pracę i dokonywać czynności prawnych z nią związanych. Jednak w sytuacji, gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, na mocy z art. 22 § 3 k.p, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może taki stosunek pracy rozwiązać.

Dobro młodocianego

Powody, które mogą uchodzić za sprzeciwiające się dobru młodocianego to na przykład jego choroba, niedorozwój umysłowy, pijaństwo, narkomania albo utrata posiadanych przez niego uzdolnień na skutek wykonywanej pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikiem może być tylko osoba, która ukończyła 18 lat. Wyjątkowo dopuszczalne jest zatrudnienie osób młodszych, w przedziale wiekowym 16 – 18 lat. Stosuje się do nich nazwę „młodociani”.

Zobacz również: Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Warunki zatrudniania młodocianych

Warunkiem zatrudnienia takiej osoby jest - jak stanowi art. 191 § 1 k.p. - ukończenie gimnazjum i legitymowanie się zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym, iż praca danego rodzaju nie będzie zagrażać zdrowiu młodocianego. Jeśli przesłanki te są spełnione, zgoda wyrażona przez przedstawiciela ustawowego, którym zwykle jest rodzic, nie jest konieczna.

Młodocianych można zatrudniać:

  • w celu przygotowania zawodowego;
  • do wykonywania prac lekkich.

Przygotowanie zawodowe może mieć formę nauki zawodu albo przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Przy pracach lekkich należy za zgodą lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy sporządzić ich wykaz, który następnie podlega zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy. Praca ta nie może powodować zagrożenia dla zdrowia, życia i rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie może utrudniać mu wypełniania obowiązku szkolnego.

Ochrona pracowników młodocianych

Na mocy Kodeksu pracy pracownicy młodociani podlegają specjalnej ochronie. Jednym z jej przejawów jest powszechnie przyjęta praktyka, by w sytuacjach nieprawidłowego zatrudnienia odsunąć małoletniego od wykonywania pracy i rozwiązać z nim umowę. O tym, w jakim trybie i terminie – natychmiastowym czy za wypowiedzeniem - dojdzie do jej rozwiązania, zadecyduje sąd rodzinny. Jeśli w orzeczeniu sąd pominie termin rozwiązania umowy, można przyjąć, że uprawnienie to przechodzi na rodzica pracownika. Brak w przepisach szczegółowych regulacji co do trybu wypowiedzenia.

Gdy doszło do rozwiązania umowy o pracę z młodocianym, pracodawca jest zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za rzeczywisty czas wykonywania pracy. Ciąży na nim również obowiązek wydania świadectwa pracy z podaniem przyczyny rozwiązania w postaci orzeczenia sądowego.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o pracę młodocianego może zostać rozwiązana przez rodzica, jeżeli sprzeciwia się ona jego dobru.
Umowa o pracę młodocianego może zostać rozwiązana przez rodzica, jeżeli sprzeciwia się ona jego dobru.

Webinarium: Korekta nowego JPK149.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Doradztwo prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama