reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

Dokonanie wielu czynności, takich jak zawarcie niektórych umów, udzielenie pełnomocnictw etc., wymaga skorzystania z usług notariusza. Czynności notarialne podlegają stosownej opłacie, której wysokość nie może przekroczyć górnej granicy stawek określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Pomimo uregulowania maksymalnej wysokości taksy notarialnej koszt opłat notarialnych może okazać się w określonych przypadkach nazbyt wysoki dla niektórych osób.

W takich przypadkach zainteresowanym osobom, na podstawie art. 6 § 1 Prawa o notariacie, przysługuje wniosek o zwolnienie od kosztów notarialnych. Wniosek ten składany jest do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, która ubiega się o zwolnienie. We wniosku należy określić czynność notarialną, od której kosztów wnioskujący ma zostać zwolniony, a także uzasadnić dlaczego konieczne jest dokonanie tejże czynności i dlaczego jej koszt nie może zostać pokryty przez stronę. Do wniosku należy dołączyć urzędowy formularz z oświadczeniem o stanie majątkowym.

Zobacz: Kiedy warto udać się do rejenta?

Sąd w postępowaniu toczącym się według przepisów o postępowaniu nieprocesowym oceni, czy wnioskowana czynność jest nam rzeczywiście niezbędna oraz ustali czy rzeczywiście nie mamy możliwości poniesienia kosztów takiej czynności. Jeśli powyższe ustalenia sądu potwierdzą informacje zawarte we wniosku, to sąd wyznaczy notariusza, który wykona potrzebne nam czynności na koszt Skarbu Państwa.

Powyższe regulacje mają zastosowanie także do osób prawnych, które nie dysponują środkami na pokrycie kosztów czynności notarialnych.

Zobacz: Kalkulator stawek notarialnych

Podstawa prawna:

1/         art. 6 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (t.j. Dz.U.08.189.1158 z późn. zm);

2/         Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U.2010.49.290);

3/         art. 100 i nast. ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz.U.10.90.594 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama